Haber Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 09:39
 
24 bin kişi işsizlik ödeneği aldı!
2020’nin ilk toplantısını yaptılar!
Ekonomi Haberi
24 bin kişi işsizlik ödeneği aldı!

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 yılının İlk toplantısı Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirildi.  Karamürsel Alp Toplantı Salonunda Gerçekleştirilen toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Vali Yardımcısı Dr. Osman Abdullah Günaydın, İş Kur İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilay Coşgun ve kurul üyeleri katıldı.

24 BİN 33 KİŞİ İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALDI

Kocaeli valisi Hüseyin Aksoy toplantıda yaptığı konuşmada; “2020 yılının ilk toplantısını gerçekleştirmek üzere biraradayız. Gündemimizde yer alan maddeleri görüşerek, karar altına alacağız. Çalışma ve İş Kurumumuzun 2019 yılı içerisinde yaptığı çalışmaları özet olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçen yıl işletmelerden 91 bin 592 açık iş alınmış, bu alınan taleplere karşılık olarak da 65 bin 767 kişi işe yerleştirilmiştir. 12 aylık dönemimizde İş Kurumumuza işsizlik sigortası ödeneği almak için toplamda 65 bin 287 kişi başvurmuştur. Bu başvuru yapanlardan 24 bin 33’ü işsizlik ödeneği almaya hak kazanmıştır” şeklinde konuştu.

9376 KİŞİYE İŞ ARAMA BECERİSİ

Vali Aksoy sözlerine şöyle devam etti “Toplamda 274 milyon 188 bin 310 TL işsizlik ödeneği ödemesi yapılmıştır. İş-Kurun 2019 yılı itibariyle iş danışmanlığı sürecindeki bireysel görüşme sayısı 214 bin 989’dur. 12 aylık dönemde 9376 kişiye de iş arama becerileri eğitimi verilmiştir. 2019 yılı içerisinde de 12 bin 82 kişiye de mesleki eğitim verilerek, çalışmalar devam ettirilmiştir. Bugün gündemimizde yer alan konularla ilgili çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.  ” dedi.

FAALİYET RAPORU GÖRÜŞÜLDÜ

İş Kur İl Müdürü Ulvi Yılmaz’ın yaptığı sunumun ardından kurul kararlarına ilişkin gerçekleştirmeler değerlendirilerek, İş Kur Kocaeli İl Müdürlüğünce 2020 yılında uygulanacak İşgücü Eğitim Planına ilişkin taslak görüşüldü. Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik Proje Desteğine ilişkin başvurular değerlendirilerek, 2019 yılı çalışmalarına yönelik olarak hazırlanan yıllık faaliyet raporu görüşüldü ve onaylandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, ilimizde eğitim öğretim yapan mesleki / teknik eğitim okulları bünyesinde okul, tür, alan dal açma teklifleri görüşülerek,  kararlar alındı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 24, bin, kişi, işsizlik, ödeneği, aldı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı