3 bin balık Darıca’da denizle buluştu!
Haber
23 Ekim 2020 - Cuma 14:46
 
3 bin balık Darıca’da denizle buluştu!
YAVRU BALIK SALMA TÖRENİNİN 3’NCÜSÜ DARICA’DA GERÇEKLEŞTİ
Darıca Haberi
3 bin balık Darıca’da denizle buluştu!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin canlı çeşitliliğini korumak adına İzmit Körfez’ini balıklandırma projesinin üçüncüsü Darıca Millet Bahçesi’nde gerçekleşti. Üçüncü yavru balık salma töreninde tam 3 bin yavru çupra, levrek ve kalkan Darıca’da denize salındı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Tahir Büyükakın, Darıca Kaymakamı Yüksel Kara, Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze bölgesi Koordinatörü İbrahim Pehlivan, AK Parti Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özdemir, Ak Parti Darıca İlçe Başkanı Ufuk Acay, Ak Parti Dilovası İlçe Başkanı İlhan Yıldırım, Dünya Dalış Rekortmeni Milli sporcu Şahika Ercümen katıldı.

BIYIK: AMATÖR RUHLA BALIKÇILIK YAPANLARA HİZMET EDECEĞİZ

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Darıca’nın çok iyi bir noktada olduğunu ifade ederek, “Eski Darıca ile yeni Darıca’yı kıyaslamadan edemiyoruz. Eskiden balık tutmak dahi imkansız bir hale gelmişti. Körfez’de yapılan temizliklerin ardından deniz, gerek canlıların gerekse insanların yuvası haline geldi. Amatör balıkçılığa destek vermek adına biz de çalışıyoruz. Amatör ruhla balıkçılık yapanlara hizmet edeceğiz. Buranın sahil kenti olmasının ayrıcalığını halkımıza yaşatacağız. Büyükşehir ile Darıca’nın iki noktasında amatör balıkçılık mekanları olacak” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKAKIN: KOCAELİ HERKESTEN ÖNDE GİDİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Tahir Büyükakın yaptığı konuşmada, “Buradaki tablo bizim için bir gurur meselesi. Burası çocuklarımıza teslim edeceğimiz bir emanet. Kocaeli için, bir bebeğin üzerine titrer gibi çalışıyoruz. Bu şehrin denizi, suyu ve toprağı bizim için çok değerli. Yıllardır denizi koruma adına arıtma tesislerinde çok başarılı bir noktaya geldik. Türkiye’de arıtma tesisini yüzde 100 başarıyla kullanan ilk belediye olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Körfez’imize yakışan adımlar atıyoruz. 6 tane plajımıza mavi bayrak almaya hak kazandık. Kocaeli herkesten önde gidiyor” dedi.

BÜYÜKAKIN: KÖRFEZ’İ KİRLETENE AF YOK

Deniz uçağının hava denetimlerini kusursuzca yaptığını ifade ederek, denizi kirletenlere ağır cezalar verdiklerini açıklayan Başkan Büyükakın, “Son bir yılda 450’nin üzerinde ceza kesildi. 35 milyon lira üzerinde gemilere para cezası kesildi. Son 14 cezanın bedeli 13 milyon oldu. Deniz uçağımız denizi kirletenlerin korkulu rüyası oldu. Körfez’imize kötülük edenleri affetmiyoruz. Uçağımızın denetimleri tüm Marmara’ya yayılması için Bakanlığımıza başvurduk. Bir uçuşa katıldığımda adalarda çöp kamyonunu yamaca yanaşarak denize çöp döktüğünü gördük. Bunları bakanımıza ilettik. Çalışmanın başlamasını bekliyoruz. 2017 yılında 6 bin, 2018 yılında 6 bin balığı Körfez’imize salmıştık. Bu kez 3 bin balık salacağız. Denizimizde balık çeşitliliğinin arttırılmasının yanı sıra, balık tutma sevdalıları için birçok farklı yerlerde onlar alanlar hazırladık. İnşallah çocuklarımıza gururla bir deniz ve şehir bırakabiliriz “şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3, bin, balık, Darıca’da, denizle, buluştu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı