Haber Detayı
05 Ocak 2015 - Pazartesi 15:13
 
3 YIL ARADAN SONRA BAŞLADI
Yüksek Hızlı Tren hattı inşası nedeniyle 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren seferlerine ara verilen Adapazarı-İstanbul banliyö tren seferleri, yeniden başladı.
Kocaeli Haberi
3 YIL ARADAN SONRA BAŞLADI

Yüksek Hızlı Tren hattı inşası nedeniyle 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren seferlerine ara verilen Adapazarı-İstanbul banliyö tren seferleri, test sürüşlerinin ardından bugün sınırlı olarak yeniden başladı.

Daha önce binlerce çalışanın yanı sıra Kocaeli, Sakarya, İstanbul illerindeki üniversitelerde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin ucuz ve güvenli diye tercih ettiği banliyö seferleri daha önce günde 12 kez yapılıyordu. Bazı eksiklikler nedeniyle AdapazarıEkspresi bugünden itibaren Arifiye-Pendik arasında hizmet verecek ve trenler ilk etapta 4 gidiş 4 geliş olmak üzere 8 sefer yapacak. 5 vagondan oluşan bir tren günde ortalama 400 kişi taşıyacak. Arifiye'den 06.30'da kalkacak olan tren, saat 06.37'de Sapanca'da, 07: 01'de İzmit'te, 07: 32'de Gebze'de, 07: 45'te Pendik'te olacak.

OTOBÜS SEFERLERİ KONULMUŞTU

İzmit ile İstanbul arsında en önemli ulaşım aracı konumunda bulunan banliyo trenlerinin boşluğunu doldurmak için hem Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hem de İETT iki ayrı güzergaha sahip otobüs seferleri koymuştu. Kocaeli Belediyesi Kocaeli ile İstanbularasındaki sıkıntıyı gidermek için 200 numaralı otobüs seferini koydu. Tuzla ile Kocaeliarasında D-100 Karayolu güzergahında çalışan 200 numaralı hat çoğu vatandaşın ulaşım sorunlarını çözerken, İETT tarafından Gebze tren istasyonu ile Pendik tren istasyonu arsına konulan 17B numaralı otobüsler ulaşım açığını kapatmak için hizmet sağladı.

'TREN OLMADIĞI İÇİN MECBUREN KARAYOLUNU KULLANIYORDUM'

Trenle yolculuk yapmayı sevdiğini ve bugün seferler başlar başlamaz işine trenle gitmeye karar verdiğini söyleyen Arda Avran, "Trenle yolculuk yapmayı çok seviyorum. Tren olmadığı için mecburen karayolunu kullanmak zorunda kaldım. Ben ticaretle uğraşan biriyim ve hergün Adapazarı'na gidip geliyorum. Özellikle kışın karlı ve buzlu günlerde karayolu sıkıntılı oluyordu. Bir haftadır da trenin faaliyete geçmesiyle ilgili haberler alıyordum. O yüzden bugün erkenden gelip biletimi aldım."dedi.

Adapazarı Ekspresi 3 Yıl Aradan Sonra Seferlerine Başladı
Kaynak: Editör:
Etiketler: Yüksek, Hızlı, Tren, hattı, inşası, nedeniyle, 1, Şubat, 2012, tarihinden, itiba
Yorumlar
Haber Yazılımı