Haber Detayı
20 Ocak 2015 - Salı 11:53
 
Operasyon Gebze’de İş Adamlarına Sıçradı
Gebzeli İş Adamı Özgür Ö. Tübitak operasyonunda göz altına alınanlar arasında. İşte diğer isimler; TÜBİTAK MENSUPLARI, Gökhan V, İmran E, Özgür Ö, Orhan Ü, Ayhan Y.
Gebze Haberi
Operasyon Gebze’de  İş Adamlarına Sıçradı

4 ilde yasa dışı dinleme iddialarına yönelik operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında, TİB'den 22, TÜBİTAK'tan 6 kişi hakkında yakalama kararı var.

Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü yasa dışı telefon dinleme iddialarıyla ilgili soruşturmada bu Sabah operasyonlar düzenlendi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve TÜBİTAK, operasyonların merkezi oldu. Operasyonun Ankara merkezli olmak üzere İstanbul, Sakarya ve Kocaeli'nde olduğu belirtildi.

28 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlemelerine ilişkin başlatılan operasyon kapsamında aralarında TİB eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz, TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu'nun bulunduğu toplam 28 kişi yakalama kararı çıkartıldı.

YAKALAMA KARARI BULUNAN İSİMLER

Hakkında yakalama kararı çıkarılan diğer isimler şöyle:

TİB MENSUPLARI,
Bülent K,
Cüneyt K,
İbrahim K,
Ahmet B,
İsmail B,
Hidayet C,
Ferhat S,
Hamza D,
Ali Osman T,
Erkay U,
Ahmet Asım Y,
İbrahim Barbaros Ö,
Mehmet A,
Seyit Aydın Ö,
Yunus Ş,
Nur Muhammet A,
Harun B,
Barış Y,
Adil B,
Halil Ç.

TÜBİTAK MENSUPLARI,
Gökhan V,
İmran E,
Özgür Ö,
Orhan Ü,
Ayhan Y.

19 KİŞİ GÖZALTINDA

Ankara'da 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Sağlık kontrolü için hastaneye getirildi. Zanlılar, Sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürülecek.

ERDOĞAN DA DİNLENMİŞ, HAŞİM KILIÇ DA, NECDET ÖZEL DE...

Operasyonun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi BaşkanıHaşim Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel,Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Milli Güvenlik Kurulu üyelerine ait kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiğinin tespitiyle ilgili başlatıldığı öğrenildi.

ERDOĞAN'A 5 DİNLEME

Erdoğan tarafından kullanıldığı belirlenen üç adet kriptolu telefonun 17, 18, 19, 20 ve 26 Aralık 2014 tarihinde şüpheliler tarafından dinlendiği tespit edildi.

NEYLE SUÇLANIYORLAR?

Şüpheliler, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliği ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama, uluslar arası casusluk yapma" iddialarıyla suçlanıyor.

FUAT AVNİ'DEN TÜBİTAK VE TİB'E OPERASYON İDDİASI

Twitter fenomeni Fuat Avni TİB ve TÜBİTAK'a operasyon yapılacağını iddia etti. Fuat Avni'nin tweetlerinden Saatler sonra operasyon başlatıldı.

17-25 Aralık sürecinde internete de sızdırılan telefon kayıtlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 'sinirlendirdiğini' savunan Fuat Avni; TİB ve TÜBİTAK için 'intikam' operasyonu yapılacağını iddia etti.

Fuat Avni, gözaltına alınacakların isimlerini de verdi. Fuat Avni'nin paylaşımından Saatlersonra Ankara merkezli "yasa dışı dinleme" operasyonu başlatıldı.

"30 KİŞİ GÖZALTINA ALINACAK"

Fuat Avni isimli Twitter hesabından şunlar paylaşıldı;

"Ankara Terör, bu Sabah TİB ve TÜBİTAK'a yönelik kapsamlı bir operasyon yapacak. Yaklaşık 30 kişinin gözaltına alınması bekleniyor. Operasyon yapılacak isimlerin başında TİB'de görevli eski Bşk. Vekili Osman Nihat Şen ve Bilgi Sis. Daire Bşk. İlhan Elieyioğlu geliyor. TÜBİTAK'tan görevden alınan eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz ile bazı yazılımcılar da gözaltına alınacak. Hasan Palaz'dan dinlemelerle ilgili istediği raporu alınmadığı için nefret ediliyor."

Kaynak: Editör:
Etiketler: 4, ilde, yasa, dışı, dinleme, iddialarına, yönelik, operasyon, başlatıldı, Opera
Yorumlar
Haber Yazılımı