AK Kocaeli, 21 kural ile kongre yapacak!
Haber
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 11:15
 
AK Kocaeli, 21 kural ile kongre yapacak!
Siyaset Haberi
AK Kocaeli, 21 kural ile kongre yapacak!

AK Parti’de koronavirüs salgınının başlaması ile ertelenen 9 ilçe kongresi 5 Eylül-11 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Kongreler genel merkezin yayınladığı 21 maddelik genelge çerçevesinde alınacak önlemler içinde yapılacak. İl Başkanı Mehmet Ellibeş, şartlara göre yeni önlemlerin de alınabileceğini kaydetti.

AK Parti’de pandemi nedeniyle iptal edilen ilçe kongreleri normalleşme dönemi ile birlikte Eylül ayında yeniden yapılacak. Kalan 9 ilçede yapılacak olan kongreler pandemi nedeniyle sıkı önlemler altında gerçekleştirilecek. AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, ilçe kongrelerinin gerekirse açık havada ve delegelerin belirlenen saat dilimlerinde gelip oy kullanacağı bir şekilde yapılacağını kaydetti. AK Parti Genel Merkezi ise 21 maddelik bir genelge yayınlayarak pandemide kongrelerin nasıl yapılacağını açıkladı.

AÇIK ALANLAR TERCİH EDİLECEK

5 Eylül’de Derince ile başlayacak ve 11 Ekim’de Gebze ile sona erecek olan ilçe kongrelerinde genel merkezin belirlediği kurallara uyulacağını söyleyen İl Başkanı Mehmet Ellibeş, genelgeyle ilgili şu ayrıntıları aktardı: “Maske, mesafe ve temizlik kurallarına kesinlikle uyulacak kongreler yapacağız. Genel merkezin gönderdiği genelge kapsamında kongre salonlarımızda kurallara harfiyen uyulması için elimizden geleni yapacağız. Daha çok açık alanlarda kongrelerin yapılması için çaba göstereceğiz. Açık alan olmazsa havalandırması yapılabilecek salonları tercih edeceğiz. Açık alanda olmayan kongrelerimizde gerekirse delegelerin belirlenen saatlerde gelip oy kullanmasını sağlayacağımız bir sistem kuracağız. Kongrelerimizi en sağlıklı şekilde yapmak için genel merkezimizin genelgesi dışında koşullarımıza göre de önlemler alacağız. Delegelerimizi ve partililerimizi riske etmeden süreci tamamlamak için elimizden geleni yapacağız.”

TERCİH AÇIK ALAN

AK Parti genel merkezi tarafından il başkanlığına gönderilen genelgede 21 kural içinde kongrelerin yapılması istendi. Kongre öncesinde misafirlere davetiyeler gönderildiğinde, ateş, soğuk algınlığı, solunum ve öksürük, kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü delegeler zorunlu olmadıkça kongreye katılmayacak. Salona yaşlı ve çocukların davet edilmemesine dikkat edilecek. Kongreler öncelikle açık alanda yoksa açılır pencereleri olan salonlar tercih edilecek. Kongreler tercihen spor salonları, halı sahalar, kapalı semt pazarları, okul bahçeleri gibi alanlarda yapılacak.

DEZENFEKSİYONA DİKKAT EDİLECEK

Kongrede kullanılacak tüm ekipmanlar ve alanlar; sandalye, kürsü, oy kabinleri gibi elle temasın olacağı tüm yüzeyler dezenfekte edilecek ve havalandırılacak. Kongre alanındaki lavabo, tuvalet gibi alanlar kongre boyunca katılımcılara kapalı olacak. Kullanılması durumunda ise sık sık temizlenecek. Kongre organizasyonunda görev alan tüm ekipler kurallara uygun tıbbi maske takması, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmesi sağlanacak. Kongre alanının girişine ve görünür yerlere uyulması gereken kuralları açıklayan bilgilendirme afişleri asılacak.

TOKALAŞMAK VE SARILMAK YASAK

Kongre mekanlarına giriş ve çıkışlar ayrı planlanacak mümkünse zeminde tek yönlü gidiş-geliş işaretleri konulacak. Davetlilere kolonya ikram edilecek. Girişte ateş ölçümü yapılacak ve 38 derece ateşi olanlar sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek. Mümkünse kongre salonunda sağlık ekipleri bulundurulacak. Maskesi olmayana maske, girişte el antiseptiği ve kolonya verilecek. Salonda ve girişlerde tokalaşmak ve sarılmak yasak.

KONUŞMALAR KISA TUTULACAK

Salonun girişinde üst araması yapılacaksa arama yapacak kişilere kişisel koruyucular verilecek. Hazirun listesinin imzalanması için sosyal mesafenin sağlanması için durulacak yerler işaretlenecek. Oturma düzeninde sandalyeler arasında en az 90 santimetre olacak. Hasta olduğu öksürük ve hapşırmasından belli olan kişiler nezaket kuralları içinde salondan çıkarılacak. Kongre süresince divan başkanlığı tarafından kurallara uyulması için partililer uyarılacak. Konuşmacılar konuşma sürelerini kısa tutacak. Konuşmaların yapılacağı kürsü her konuşmadan sonra dezenfekte edilecek.

AÇIK YEMEK YASAK

Oy kabinlerinin içinde ve dışında el antiseptiği bulundurulacak ve delegeler içeri girerken ve oy kullandıktan sonra el antiseptiğini kullanacak. Kabinler mümkün olduğu kadar temiz tutulacak ve kabinlerde kalma süresi kısıtlandırılacak. Kabin içinde maske çıkartılmayacak. Kabinler kullanılmadığında kapı ve perdeler açık tutulacak. Maskelerini çıkarıp değiştirenlerin maskelerini çöpe atmaları için uyarılar yapılacak. Maskeler belli alanlarda toplanarak imha edilecek. Kongrede misafir ve görev yapan kişilere kapalı paket kumanya verilecek. Kalabalık ve toplu yemek yenmemesine dikkat edilecek.

AK PARTİ’DE GEBZE BÖLGESİNİN KONGRE TARİHLERİ

Çayırova:        13 Eylül

Darıca:            20 Eylül:

Dilovası:         27 Eylül

Gebze:            11 Ekim

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Kocaeli,, 21, kural, ile, kongre, yapacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı