Haber Detayı
25 Ocak 2015 - Pazar 17:39
 
Altını olan soluğu kuyumcuda alıyor!
Altın fiyatlarındaki artışı fırsat olarak gören vatandaşlar ellerindeki altını bozdurmak için kuyumculara adeta akın ediyor.
- Haberi
Altını olan soluğu kuyumcuda alıyor!

Altındaki fiyat artışını fırsat olarak gören vatandaşlar altınlarını bozdurmak için kuyumcuların yolunu tutuyor.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Hukuk Fakültesi Mali Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Altınok konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Tüketicinin genellikle korunaklı limanolarak gördüğü altının son zamanlarda tasarruf aracı olarak görülmesi, bu nedenle yükseliş yakalandığında eldeki altının bozdurulması durumu yaşanıyor" dedi. Kuyumcu Ayaz ise "Son 1 hafta, 10 gündür iş yerlerinde halktan altın alma ciddi miktarda yükseldi. Fiyatların yükselmesi insanlar için bir fırsat oldu" şeklinde konuştu.

"YATIRIMLAR TAMAMEN YASTIK ALTINDAN ÇIKMIYOR"

Gazi Üniversitesi (GÜ) Hukuk Fakültesi Mali Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Altınok, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yastık altındaki birikimin tamamen elden çıkarılması gibi bir durumun olmadığını söyledi.

"ESKİ YERİNE DÖNECEK"

Altında yaşanan yükselişin geçici olduğunu vurgulayan Altınok, "Tüketicinin genellikle korunaklı liman olarak gördüğü altının son zamanlarda tasarruf aracı olarak görülmesi, bu nedenle yükseliş yakalandığında eldeki altının bozdurulması durumu yaşanıyor. Altında zaten geçici bir yükseliş var. Belli bir süre sonra bu tekrar eski yerine dönecektir diye düşünüyoruz" dedi.

"MAL BOŞALTMAK"

Altında, borsada kullanılan "mal boşaltma" tabirinin benzeri bir durumun yaşandığına dikkat çeken Altınok, şöyle devam etti:

"Mal boşaltmak tabiri için eldeki kağıtların istenilen değere ulaştığı an satılarak karrealizasyonuna dönüşmesi durumu diyebiliriz. Benzer olgu altında da yaşandı. Çünküaltın uzun süre düşüşe geçti. En son İsviçre'nin avro ile ilgili aldığı karardan sonra avronun düşüşüyle altın güvenli sığınak haline dönüşünce, altında bir yükseliş ortaya çıktı."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Altın, fiyatlarındaki, artışı, fırsat, olarak, gören, vatandaşlar, ellerindeki,
Yorumlar
Haber Yazılımı