Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 18:11
 
“Altyapı eksikliğimiz var!”
Darıca Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Darıca’da yaşanan sel felaketi ile alakalı konuşan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, “Bu yağmura altyapımız yetmedi ancak biz 15 yıl boyunca altyapıda çok ciddi yatırımlar yaptık. Hiç yapılmadı dersek haksızlık ederiz ama eksiklik var konusunu kabul ederiz.” dedi.
Darıca Haberi
“Altyapı eksikliğimiz var!”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan toplantıda bir önceki meclis toplantısına ilişkin kararların okunup onaylanmasıyla devam edildi. 6 gündem maddesinin görüşüldüğü Temmuz ayı meclisinde Darıca Belediye Başkanı Bıyık yaşanan felaketle alakalı bilgi vererek, “Elif kardeşimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Belediye, kaymakamlık, valilik ve büyükşehir olarak yaraları sarmak için çabalıyoruz. Bu çalışmaların hiçbiri Elif’i geri getiremez veya evde yaşanan maddi zararları karşılamaz ancak biz yaralara merhem olmak için çalışıyoruz. Yaklaşık 1 milyonluk nakdi ödeme yapıldı. Bununla yetinmeyip neler yapabileceğimizin takipçisi oluyoruz. Bir musibet, bin nasihatten iyidir. Böyle bir yağmuru karşılamak çok zordu ancak altyapı iyileştirme çalışmasına gireceğiz. Afetin yaşandığı gün acilen kriz masasını kurduk. Buradaki evrakları kayıt altına aldık ve kaymakamlığa evrakları teslim ettik. Valilikten gelen yardımlar da kaymakamlıktaki vakıf üzerinden dağıtılmaya başladı. 15 günden beri selden doğan tahribatları gidermek için uğraşan bir fen işleri var. Planlarımızı bir kenara bıraktık. Sel afetinden kaynaklı zararları karşılamak için çalışıyoruz” dedi.

SON 50 YILIN YAĞMURU

Akabinde Darıca Belediye Başkan Yardımcısı Abdüllatif Özkan bir sunum yaptı ve yapılacak çalışmaları dile getirdi. Özkan şu bilgileri aktardı; “Meteoroloji verilerine göre metrekareye 107,9 kg yağmur düştü. Bu yağmur Darıca’daki son 50 yılın en büyük yağmuru. 408 noktayı su bastı. Darıca’da yağmur suyu master planı yaptık. Izgara çeşitlerimizin bozuk olduğundan su borulara gitmedi. Biz de bunlar üzerine çalışma yaptık. Islah edilmeyen dereler ıslah edilecek. 269 Darıca Belediyesi ve İSU, diğer noktalara da itfaiye ekipleri elinden geleni yapmaya çalıştı. Bütün ızgaralara zimmet yaptık. Olası bir durumda hangi personel nereye gideceğini biliyor. Yağmur yağdığı anda herkes gidip ızgarasının başında müdahalesini yapacak.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL BAŞLAYACAK

Marketin olduğu noktada 1200’lük boruyla 400 metrelik yeni hat döşeyeceğiz ve burada bulunan diğer hatlara bağlayacağız, yaklaşık maliyeti 1 milyon 850 bin lira. Aşık Veysel Caddesi’nde yeni projelendirme yapacağız ve 1800 metre yağmur suyu hattı planladık. Hastanenin oradaki İsra Sokak’a 600’lük hat döşenecek. Üst yapımızı da bir daha bozulmamak kaydıyla yapacağız. Lokman hekim Caddesi’ndeki ızgaralarımızı arttırıp sıkıntıyı çözeceğiz. Aşıroğlu caddesine hem yağmur suyu hem de kanalizasyon Atatürk Caddesi’ne de kanalizasyon hattı yapılacak. Önümüzdeki yıl çalışmalar başlayacak yaklaşık 10 milyonluk bir yatırım olacak.

SORUNLARI HALLEDECEĞİZ

Yapacağımız çalışmalar 28 milyon 485 bin tutacak. Hazır yollarımız kazılacakken, içme suyu konusunu da gündeme alacağız. Vatandaşımızın geçmişe dair bir kazdığınız yeri tekrar kazıyorsunuz şeklinde eleştirileri vardı. Yeni depo merkezleri ve irsaliye hatları oluşturacağız. Darıca’da bir daha böyle bir şey olursa kimse susuz kalmayacak. Bunların maliyeti de 26 milyon 450 bin lira tutuyor. Bunlarla birlikte Darıca’ya sadece altyapıyla alakalı 50 milyonluk bir yatırım yapacak. Önümüzdeki üç yıl içerisinde Darıca’nın tüm sorununu halledeceğiz.”

DERS ALMALIYIZ

Özkan’dan sonra söz alan CHP’li meclis üyesi Aydın Işık, “Çok güzel bir çalışma olmuş emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Biz hep canımız yandığında bir tepki veriyoruz. 15 yıl boyunca yaşanabilecek olaylara yeteri kadar önlem almadık demeliyiz. Bazı şeylerden ders almalıyız, bazı şeyler hakkında yaşanmadan önce tedbirimizi almalıyız. Bu çalışma bittiğinde Darıca’ya çok büyük katkı sağlayacağını düşünmekteyim ancak bu baskınları sadece mazgallara bağlamamalıyız” şeklinde konuştu.

EKSİKLİK VAR

Bıyık ise, “Baskınlarının olduğu yerde geçmişte çalışmalar yaptık. Ben yağmura Nene Hatun’da yakalandım. O gün 1 saat 50 dakika aralıksız yağmur yağdı. Bu yağmura altyapımız yetmedi ancak biz 15 yıl boyunca altyapıda çok ciddi yatırımlar yaptık. Hiç yapılmadı dersek haksızlık ederiz ama eksiklik var konusunu kabul ederiz. Bir musibet bin nasihatten iyidir biz de ders aldık ve yolumuza öyle devam edeceğiz. Kaymakamlık afette zarar gören vatandaşlarımız için 698 bin TL ödeme yaptı, buna ilave 140 bin civarında bir ödeme daha gerçekleştirildi toplamda 840 bin lira afetzedelere dağıtılmıştır” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Altyapı, eksikliğimiz, var!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı