Haber Detayı
04 Ocak 2015 - Pazar 11:23
 
BANLİYÖ SEFER SAATLERİ BELLİ OLDU
2 yıl önce seferlerine ara verilen Adapazarı-İstanbul ekspresinin boşluğunu doldurmak için çalışacak olan banliyö sistemi yarın faaliyete geçiyor. 06.30’da Arifiye’den hareket edecek banliyö treni 07.01’de İzmit’te olacak.
Kocaeli Haberi
BANLİYÖ SEFER SAATLERİ BELLİ OLDU

Adapazarı, Kocaeli ve İstanbul’da vatandaşların şehirler arası ulaşım ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan Adapazarı-Haydarpaşa Ekspresi’nin seferleri Yüksek Hızlı Tren projesi inşa çalışmaları nedeniyle 1 Şubat 2012 tarihinde sona ermişti. Adapazarı’ndan Haydarpaşa’ya kadar 31 durakta duran Adapazarı-Haydarpaşa Ekspresi’nin seferleri sabah saat 05.00’te karşılıklı olarak başlıyor, bu erken seferler sabah işe gidecek olan yurttaşlar için bir alternatif oluşturuyordu. Aylık abonman sistemi ile vatandaşların bütçesine ciddi katkı sunan Adapazarı-Haydarpaşa Ekspresi seferleri sona erdikten sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 200 numaralı Kartepe-Tuzla otobüs hattını devreye almıştı.

 

kartepeBELEDİYE OTOBÜSÜ 5 LİRA

Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye alınan 200 numaralı otobüs hattı kısa süre içerisinde vatandaşların yoğun talebiyle karşılaştı. Uzun süre Adapazarı-Haydarpaşa Ekspresi’nden mahrum kalan vatandaşlar belediyenin 5 lira karşılığında sunduğu ulaşım sisteminden oldukça memnun kaldı. Kartepe’den İstanbul Tuzla’ya kadar 5 liraya yolculuk yapan vatandaşların talebi üzerine kısa süre içerisinde 200 numaralı hat Kartal’a kadar uzatıldı. Vatandaşlar belediye otobüsleri ile Kartal Metrosu’na kadar seyahat etme imkanı buldu. Yaklaşık 2 yıl boyunca Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri ile seyahat eden vatandaşlar Aralık ayının ortasında TCDD Genel Müdürü Süleyman Kahraman’ın Adapazarı-Haydarpaşa Ekspresi’nin yerine banliyö seferlerinin başlayacağı yönündeki açıklamaları sonrasında umut doldu.

 

31 YERİNE 5 DURAKTA DURACAK
Karaman’ın açıklamaları sonrasında Adapazarı-Haydarpaşa Ekspresi’nin yerine başlayacak olan banliyö seferlerinin eski sistemde olacağını düşünen vatandaşlar, trenlerin 06.30’da Arifiye’den 08.05’te ise Pendik’ten hareket edeceklerini öğrenince hayal kırıklığına uğradı. Banliyö trenleri Adapazarı-Haydarpaşa Ekspresi’nde olduğu gibi 31 durakta değil sadece 5 durakta duracak. Arifiye’den yarın sabah saat 06.30’da hareket edecek olan tren ilk seferini gerçekleştirmiş olacak. Tren, 06.37’de Sapanca’da, 07.01’de İzmit’te, 07.32’de Gebze’de, 07.45’te ise Pendik’te olacak. Pendik’ten ilk sefer ise 08.05’te başlayacak. Son seferler ise 19.00’da Arifiye’den 20.30’da ise Pendik’ten gerçekleştirilecek.

 

BANLİYÖ İLE TAM YOLCU 16 LİRA
Yüksek Hızlı Tren hattının yapımından önce trenle 100 dakika olan Arifiye-Pendik arasındaki seyir süresi 76 dakikaya düşecek. Adapazarı-Pendik arasında çocuk ve 65 yaş üzeri yolcular 8 TL, genç, öğretmen, 60 yaş üzeri ve gidiş-dönüş bileti alanlar 13 TL’den, indirime tabi olmayan yolcular ise 16 TL’den seyahat edecek. Trenler Başkent ve Fatih ekspreslerinin TVS 2000 tipi lüks yolcu vagonları ile sefer yapacak. Pendik’ten Kartal Metrosu’na ulaşmak isteyen vatandaşlar kendi imkanlarını kullanacak. Eskiden İzmit’ten Kadıköy’e trenle tek vasıta ile ulaşım sağlayan vatandaşlar artık 3 vasıta kullanmak zorunda kalacak. Vatandaşlar önce İzmit’ten Pendik’e banliyö ile gidecek. Sonra Pendik’ten minibüs ile Kartal Metrosu’na geçecek. Kartal Metrosu’nu kullanan vatandaş sonunda Kadıköy’e ulaşabilecek.

 

İşte saatleri:

SAAT

KAYNAK: MANŞETKOCAELİ

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2, yıl, önce, seferlerine, ara, verilen, Adapazarıİstanbul, ekspresinin, boşluğu
Yorumlar
Haber Yazılımı