Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 10:22
 
Başkanlardan ittifak değerlendirmesi!
İYİ Parti’nin son zamanlarda yaptığı çıkışlar, CHP ile olan ittifakın dağılacağı algısını oluşturdu. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız ve MHP İl Başkanı Aydın Ünlü konuyla ilgili açıklama yaptı.
Siyaset Haberi
Başkanlardan ittifak değerlendirmesi!

İYİ Parti’nin son zamanlarda yaptığı çıkışlar, CHP ile olan ittifakın dağılacağı algısını oluşturdu. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız ve MHP İl Başkanı Aydın Ünlü konuyla ilgili açıklama yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde başlatılan değişim hareketinin mahkeme kararları ile engellenmesi sonrası İYİ Parti’yi kuran İzmitli Meral Akşener ve beraberindekilerin, seçime girememe ihtimali karşısında CHP, bu partiye geçici olarak 15 milletvekilini vermiş ve TBMM’de grup kurmasını sağlayarak bu engelleri aştırmıştı. İYİ Parti’nin CHP’ye karşı beslediği vefa, sonrasında ittifakı beraberinde getirmiş, bu ittifak 31 Mart yerel seçimlerine ve 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerine kadar uzanmıştı.

TÜRKKAN’IN SÖZLERİ ATEŞİ FİTİLLEDİ

Ancak son günlerde yaşananlar İYİ Parti’nin CHP ile olan ittifakını sonlandırdığı algısı yarattı. Meral Akşener’in tokalaşırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elini iki eliyle tutması ve Antalya’da protokole oturtulduğu için tepki toplayan Bilal Erdoğan’ın yanına gidip onunla tokalaşması sonrası; İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın “Kimse bizi HDP ile anayasa hazırlamaya çalışan CHP ile yan yana koymasın. Kimse bizi CHP ile koalisyon yapan bir parti olarak göstermesin. Biz CHP ile aynı görüşe sahip bir parti değiliz. Biz CHP ile seçim ittifakı yaptık. Seçim bitti mi bitti” demesi, yine İYİ Parti Genel Başkan Yardımcı Yavuz Ağıralioğlu'nun “CHP'nin HDP'ye doğru adımlarını görüyoruz. Biz bu konuda endişeliyiz. Bu adımları tereddütle izliyoruz. Hassasiyetlerimizin görülmesi lazım” demesi, kamuoyunda “İttifaklar dağılıyor mu?” algısına neden oldu. Peki, İYİ Parti’nin bu çıkışı, Kocaeli’de nasıl yankı buldu. İl Başkanları bu açıklamalara ne diyor. İşte İl Başkanlarının konuyla ilgili açıklamaları;

İL BAŞKANLARI DURUMU DEĞERLENDİRDİ

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İYİ Parti ile Kocaeli’de hiçbir problemin yaşanmadığını, ittifakın il ve ilçelerde sürdüğünü dile getirdi. Sarıbay, “Kocaeli’de il başkanları düzeyinde ilk günden bu yana bir ayrışma, bir küsme yok. Diğer yerleri bilemem, yorum size ait ama il ve ilçe düzeylerinde bir sıkıntımız yok. İttifak Kocaeli’de devam ediyor” ifadelerini kullandı.

YILDIZ: “BİZ İKİ AYRI PARTİYİZ”

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte 50+1 oy zorunluluğu doğdu. Bu nedenle siyasi partiler, seçimlerde birlikte hareket olmak durumunda kaldı. Seçim ortaklıklarını da bu noktada değerlendirmek lazım. Biz iki ayrı partiyiz. Koalisyon yapmadık. CHP’nin eksiğinden de fazlasından da sorumlu değiliz. Onların tüzüğü farklı bizim tüzüğümüz farklı. Bunları hep dile getirdik. Bütün konuşmalarımda söylüyorum. 31 Mart’ta AK Parti ve MHP de ortaklık yaptı. Herkes şu an kendi siyasetini yapıyor. Bizim İzmit’te de Kocaeli genelinde de CHP’yle hiçbir sorunumuz yok. 5 milyon oy almış bir partiyiz. Kendi tabanımız ve hassasiyetlerimiz var” ifadelerine yer verdi.

ÜNLÜ: “LİDERİMİZ NE DERSE O”

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu gelişmeler, partilerimizin genel merkezinde değerlendirilir. Milliyetçi Hareket Partisi kadroları, liderinin talimatlarıyla adım atar. Ülkenin geleceği ve bekası için en doğru kararı liderimizin alacağından şüphemiz yok. Alınan karar neyse biz o kararı uygulamakla mükellefiz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkanlardan, ittifak, değerlendirmesi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı