İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Umreye gitti
Umreye gitti
Kiracılara Kötü Haber
Kiracılara Kötü Haber
Haber Detayı
07 Ocak 2015 - Çarşamba 09:46
 
İZMİT BELEDİYE MECLİSİNDE KAVGA
İzmit Belediye Meclisi’nde yeni yılın ilk toplantısı hareketli başladı.
Kocaeli Haberi
İZMİT BELEDİYE MECLİSİNDE KAVGA

Aralık ayında ayındaki meclis toplantısında meclise gelen ancak komisyona havale edilen Pazar yeri devir- teslim ücretlerinin belirlenmesi ile ilgili düzenleme pazarcıları harekete geçirdi. Kocaeli Pazarcılar Odası’na kayıtlı yüzü aşkın pazarcı, ücretlere zam yapılacağı gerekçesiyle İzmit Belediyesi meclis salonuna akın etti.

MECLİSTE YER KALMADI

Meclisin loca bölümünde yer kalmadı. Çok sayıda pazarcı ise toplantıyı meclis salonu dışından izlemek zorunda kaldı. Pazarcıların meclise akın etmesi nedeniyle İzmit Belediyesi zabıtası ile belediye binasında bulunan özel güvenlik görevlileri pazarcıları didik didik arayarak belediye binasına aldı. Ayrıca salonda pazarcılara zabıta tarafından meclis salonunda uyulması gereken kuralları içeren el ilanları dağıtıldı.

İLÇE BAŞKANLARI DA KATILDI

Pazarcıların akın ettiği meclis toplantısını AK PARTİ İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz ile CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya da izledi. Toplantı İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın meclise gelmesiyle başladı. Toplantı öncesinde CHP’li meclis üyesi Uğur Koştur, başkan Doğan’a Kocaelispor forması hediye etti. Meclisteki yerini alan Nevzat Doğan’ın meclisteki pazarcıları görmesi nedeniyle rahatsız olduğu gözlerden kaçmadı.

DENETİM KOMİSYONU SEÇİLDİ

Meclis toplantının başlamasıyla birlikte ilk olarak meclis faaliyetlerini denetlemek üzere denetim komisyonu oluşturuldu. Yapılan ortak öneriye göre denetim komisyonuna AK PARTİ’den Yusuf Sami Çınar, Engin Uztürk ve Güzin Taştekin, CHP’den ise Ercan Umutlu ile Ersin Albayrak önerildi. Gizli yapılan oylama sonucunda 36 meclis üyesi oy kullandı. Her önerilen isim 36 oy alarak denetim komisyonuna seçildi.

BALKAYA VE LOJMANLAR ALT KOMİSYONDA

CHP’li meclis üyesi Uğur Koştur, verdiği önerge ile Kocaelispor’un eski kalecilerinden olan merhum Ali Balkaya’nın adının İzmit’te yapılacak olan bir parka veya sor tesisine verilmesini önerdi. Öneri görüşülmek üzere komisyona havale edildi. Mecliste ayrıca imamların kullandığı ancak köylerin mahalle olmasıyla İzmit Belediyesine devredilen belediyenin ise ihaleye çıkardığı 26 lojmanın İzmit Müftülüğü ’ne devredilmesi için görüşülmek üzere komisyona havale edildi.

BELEDİYE AKARYAKIT İSTASYONU KURACAK

İzmit Belediyesi tarafından çalıştırılan Cumhuriyet Parkı’nda bulunan Cumhuriyet Kafe’nin 6 yıllığına ihale çıkarılarak kiralanması önerisi meclise sunuldu. Cumhuriyet Kafe’nin ihaleye çıkarılması talebi komisyona havale edilerek detaylı bir şekilde görüşülecek. İzmit Gündoğdu Mahallesi’nde İzmit Belediyesi’ne ait belediyenin kullanması amacıyla akaryakıt istasyonu ve LPG istasyonu kurulması amacıyla meclisten yetki istedi. CHP’li İbrahim Güçlü söz alarak maddeye muhalefet etti. Öneri CHP’nin muhalefeti AK PARTİ’nin desteğiyle geçti.

KATI ATIK BEDELİNE 1 YIL SÜRE UZATIMI

Mecliste ilçe belediyeleri tarafından toplanacak ve katı atık toplama tarifesiyle ilgili olarak 1 yıl süre uzatımı kararı alındı. Daha önce bireysel vatandaşlar için 5 lira, kuruluşlar ve firmalar için 120 lira alınacak bedeller su parasına yansıtılacak ve bu şekliyle vatandaşlardan tahsil edilecekti. Ancak CHP’nin konuya eleştirel yaklaşması nedeniyle konuyla ilgili 1 yıl süre uzatımı kararı çıktı.

NEVZAT DOĞAN’I YUHALADILAR

Mecliste son olarak Pazarcıların büyük bir merakla beklediği Pazar yeri devir –teslim ücretlerinin görüşülmesine geçildi. Konuyla ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Ersin Albayrak, “Yönetimler Pazarcılar Odası ile istişare ederek bir takım kararları almalıydı. Biz de bu konuya orak bir karar alınmadığı için şerh koyduk. CHP Grubu olarak olumsuz oy vereceğiz” diye konuştu. Pazarrcıların beklediği Pazar yeri devir teslim ücretlerine zam kararı çıkınca pazarcılar Nevzat Doğan’ı yuhaladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmit, Belediye, Meclisi’nde, yeni, yılın, ilk, toplantısı, hareketli, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı