Haber Detayı
14 Ocak 2015 - Çarşamba 09:25
 
Değişim!
Altın, yatırımcıların dikkatlerini küresel ekonominin görünümüne çevirmeleri ile birlikte 12 haftanın en yüksek seviyesinin altında seyretti.
- Haberi
Değişim!

Altın, yatırımcıların ağırlığını ABD'de borçlanma maliyetlerinin artacağı beklentisinden, küresel ekonominin büyüme görünümüne yöneltmeleri ile birlikte, 12 haftanın en yüksek seviyesinin altında seyretti. Spot altın, gün içindeki yüzde 0.3'lük kazancını geri verdi ve yüzde 0.5 düşüşle ons başına 1,225.16 dolara geriledikten sonra, Singapur saati ile 11:54'te 1,228.11 dolara indi. Metal dün, Yunanistan'ın Avrupa para birliğinden çıkabileceği endişesi ile euronun değer kaybetmesine bağlı olarak günü yüzde 0.2 kayıpla kapatmadan önce, 1,244.29 dolara kadar çıkarak 23 ekim'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

UZMAN YORUMU

Şanghay'da Gemsha Metals Co. traderı Wallace Ng, "Bakırdaki büyük düşüş değerli metallerde de bir miktar satış tetikledi," dedi ve "Piyasa beklentisi, küresel ekonomik ivmenin yavaşlıyor görünmesinden dolayı zaten zayıftı. Bu yüzden para emtiadan çıkıyor. Bu altın ile başladı ve ardından demir cevheri ile devam etti, sonra petrole sıçradı ve şimdi bakırda. Altın oldukça iyi tutunuyor. Zira bir miktar güvenli liman alımları geliyor ve mevsimsel talep var" şeklinde görüş bildirdi.

DÜNYA PİYASALARINDA ALTIN

Euro ile fiyatlanan altın, Yunanistan Maliye Bakanı Gikas Hardouvelis, 25 Ocak'ta yapılacak seçimlere yaklaşırken muhalefetin hafifçe önde gitmesi ile birlikte, ülkesinin eurodan çıkabileceğini kaydetmesi sonrası, Eylül 2013'ten bu yana en yüksek seviyesinin altında tutundu.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 düşerek ons başına 1,228 dolara indi. Kontrat dün 1,244.50 dolar ile 23 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları, 9 Ocak'ta Temmuz ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirmesinin ardından, dün de değişmeyerek iki gün üst üste aynı seviyede kaldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Altın, yatırımcıların, dikkatlerini, küresel, ekonominin, görünümüne, çevirmeler
Yorumlar
Haber Yazılımı