Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 11:03
 
Demircan, “Kocaeli, turizm şehri olma arayışında”
Kocaeli Haberi
Demircan, “Kocaeli, turizm şehri olma arayışında”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Her ne kadar sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli’nin tarih, kültür ve turizm şehri olma arayışı takdire şayandır” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile birlikte Kocaeli’nin tarih, kültür ve turizm potansiyeli üzerine değerlendirmelerde bulunmak üzere kentin önemli noktalarında inceleme yaptı. Gerçekleştirdiği incelemeler sonrası bir açıklama yapan Bakan Yardımcısı Demircan, “Her ne kadar sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli’nin bu özelliğinin üzerine tarih, kültür ve turizm şehri olma hedefi takdire şayan. Bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’ı tebrik ediyorum. Bakanlık olarak Büyükşehir Belediyemizle birlikte birkaç alanda master proje çalışması, yatırımcının önünün açılmasının gibi Kocaeli özelinde yeni hedeflere gitmek için bugün çok önemli bir çalışma yaptık” dedi. 

“TÜRKİYE'NİN MEDAR-I İFTİHARIDIR”

Tarih ve kültür değerlerini turizmle buluşturma vizyonunu yerinde görmek için Kocaeli’ne gelen Bakan Yardımcısı Demircan, incelemeler sonrası yaptığı açıklamada, “Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte bugün çok verimli bir gün geçirdik. Malum Kocaeli vilayetlerimizin arasında sanayinin başkenti gibi çalışan, gerçekten bütün Türkiye'nin medar-ı iftiharıdır. Bu anlamda liderliğini pekiştirmiş önemli bir şehrimizdir. Ancak Kocaeli bildiğimiz bu yönünün dışında çok önemli dinamikleri de kendi içince barındıran ve bu hedeflerin peşinde koşmak isteyen ve potansiyeli olan bir şehrimizdir. Büyükşehir Belediyemiz, Tahir Başkanımızın liderliğinde hem kültürel alanda, hem turistik alanda, hem de tarihi mekânların ön plana çıkartılması ile sanayiye dayalı bir turizmi geliştirmek, turizm maksatlı turizmi geliştirmek, tarihi turizmi geliştirmek gibi çok geniş perspektifte ciddi çalışmalar içerisinde. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak da bizim alanlarımızı çok yakından ilgilendiriyor. Dolayısıyla bu çerçevede acaba bakanlıkla Büyükşehir Belediyesi arasında hangi dinamikleri harekete geçirebiliriz diye bir dizi çalışma yaptık” ifadelerini sarf etti.

 “HEREKE HALISI DESENLERİ İLE MEŞHUR BİR TARİHDİR”

“Başka bir taraftan bütün Türkiye'ye mal olmuş bir Hereke markası var” vurgusu yaparak açıklamalarına devam eden Bakan Yardımcısı Demircan, “Hereke Halısı dünya çapında bir markadır. Bu markada hem kültür, hem sanat, hem sanayi hem de turistik eşya olarak desenleri ile meşhur bir tarih var. Bugün gezdiğimiz mekânlarıyla Hereke’nin kendi lokasyonuna baktığınızda bir turistik noktadır. Aynı zamanda tarihi bir noktadır. Hereke markası üzerinde Kocaeli'nin anlatabileceğimiz çok özel bir dinamik de var. Bütün bunları düşünerek eski Sümerbank’ın varlık alanlarını da dikkate alarak nasıl bir mekanizma geliştirebiliriz, bugün bu gibi önemli konuları konuştuk” dedi. “Önümüzdeki önemli konulardan bir tanesi de Gebze ilçemizdeki Hünkâr Çayırı. Sultan Fatih'in artık son sefere çıktığı ve yeni ufukları aradığı önemli mekânlardan biri” diyen Bakan Yardımcısı Demircan, açıklamasını “Bugün Kocaeli’ne gerçekleştirdiğimiz bu çalışma gezisi çok verimli geçti.  Koşan koşturan ve emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere herkese takdir ve teşekkürlerimi iletmek istiyorum” diyerek tamamladı.

“KATKI SUNACAK BİRÇOK KONUYU ELE ALDIK”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın Kocaeli’ye gerçekleştirdiği teknik çalışma gezi için teşekkür eden Büyükşehir Belediye başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Sayın Bakan yardımcımızla birlikte kentimizin kültürüne, tarihine ve turizmine katkı sunacak birçok konuyu ele alarak sahada incelemelerimizi gerçekleştirdik. Hünkâr Çayırı Fatih Otağı Panorama Müzesi projesi üzerinde değerlendirmeler yaparken, kentimizin turizm potansiyeli üzerine de görüş alışverişi yaptık. Tarihe tanıklık eden yapıları restore ederek günümüze kazandırdığımız kentimize özgü Tavşancıl Evleri hakkında Bakan yardımcımıza bilgi verdik.  Türkiye'nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi'nde bilim ve teknolojinin herkes tarafından ulaşılabilir olması için nasıl bir çalışma içerisinde olduğumuzu da aktardık. Kongre Merkezimizin de bölgemiz için nedenli önemli olduğunu dile getirdik” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Demircan,, “Kocaeli,, turizm, şehri, olma, arayışında”,
Yorumlar
Haber Yazılımı