Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 17:47
 
Demokrasi yine ayaklar altında!
CHP Darıca’dan kayyum açıklaması!
Darıca Haberi
Demokrasi yine ayaklar altında!

CHP Darıca İlçe Başkanı Gürel Yıldırım Diyarbakır, Mardin ve Van illerindeki üç büyükşehir belediyesine atanan kayyumlar hakkında basın açıklamasında bulundu. Başkan Yıldırım açıklamasında, “Diyarbakır, Mardin ve Van illerindeki üç büyükşehir belediyesine atanan kayyumlar aracılığıyla demokrasinin en temel ilkeleri bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. İçişleri Bakanlığı’nın seçmen iradesini gasp eden bu kararı, siyasi iktidar tarafından makbul görülmeyen tüm karşıt belediyeler için ağır bir tehdit oluşturmaktadır. Çünkü bu karar, demokrasinin cılızlaştırılmış halini dahi askıya alan siyasi bir karardır!

DEMOKRATİK DÜZENİ ORTADAN KALDIRACAK NİTELİKTE

Demokrasi, halkın seçim yoluyla iktidarları belirleyebileceğini güvence altına alan bir yönetim biçimidir. Yerel yönetimler Türkiye’de demokrasinin ana damarlardır. 31 Mart seçimleri sonrası Yüksek Seçim Kurulu tarafından İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı ile Diyarbakır’ın Bağlar, Van’ın Tuşba, Edremit ve Çaldıran ilçelerinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından adaylıkları onaylanmış olup halk tarafından seçilen başkanların yerine ikinci gelen partinin adaylarının atanmasının ardından bugün alınan kayyum kararları Türkiye’de demokratik düzeni ortadan kaldıracak niteliktedir.

YAŞAMSAL ÖNEM TAŞIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Darıca İlçe Yönetimi olarak belirtmek isteriz ki; seçilmiş belediye başkanlarının hızla görevlerine iade edilmesi ve bu uygulamaya son verilmesi siyasal yaşamımız için yaşamsal önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki acil gereksinimimiz olan güçlü bir demokrasidir. Demokrasinin güçlenebilmesi ise eşitlikçi, özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yaşamın var edilebilmesiyle olanaklıdır” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Demokrasi, yine, ayaklar, altında!,
Yorumlar
Haber Yazılımı