En az para eğitime gitti!
Haber
15 Eylül 2020 - Salı 15:17
 
En az para eğitime gitti!
TÜİK AÇIKLADI
Gündem Haberi
En az para eğitime gitti!

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) hanehalkı bütçe araştırması bölgesel raporu sonuçları yayımlandı. Yayımlanan rapora göre en çok harcama konut ve kira giderleri için yapıldı. 

Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Kocaeli’de yaşayan bir kişi gelirinin yüzde 21,4’ünü konut ve kiraya ödedi. En büyük harcama kalemi de konut ve kira bedeli oldu.  

EN AZ PARA EĞİTİME GİDİYOR

Konut ve kiranın dışında Kocaelililer en fazla harcamayı ise ulaştırmaya ödedi. Bu rakam 2019 yılında gelirin yüzde 20,4’ünü oluşturdu. Kocaeli’de gıda harcamaları ise ulaşımın gerisinde kalmış durumda. Kocaeliler gıda için gelirinin yüzde 19,9’unu harcıyor. Kocaelililer en az parayı ise eğitime harcıyor. Gelirin ancak yüzde 1,5 eğitme gidiyor. Sağlık yine en az harcama kalemlerden birini tüyüyor. Sağlığa harcana para ise yüzde 2,4.  

İŞTE DİĞER HARCAMALAR

Bunun yanında Kocaelililer gelirlerinin yüzde 5,9’unu lokanta ve otellere, yüzde 4,2’sini alkollü içecekler, sigara ve tütüne, yüzde 5,9’unu giyim ve ayakkabıya, yüzde 7,6’sını mobilya, ev aletleri ve bakım hizmetlerine, yüzde 3,5’ini haberleşmeye, yüzde 2,9’unu eğlence ve kültüre, yüzde 4,4’ünü ise çeşitli mal ve hizmetler alımına harcıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: En, az, para, eğitime, gitti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı