Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 08:44
 
Gebze Çöreği Türkiye’ye tanıtılacak!
Gebze’ye has, yalnızca Ramazan ve Kurban bayramı arifesi günlerinde çıkartılan Gebze Çöreği Ankara’da 2.Uluslararası Coğrafi İşaretler ve Ürünler zirvesinde tanıtılacak.
Gebze Haberi
Gebze Çöreği Türkiye’ye tanıtılacak!

Kel Tatar lakaplı Fahri Usta tarafından yapılan, Gebze’ye has, yalnızca Ramazan ve Kurban bayramlarımızın arife günlerinde çıkartılarak Gebze Ticaret Odası sayesinde bölge halkına ulaşan; içinde karanfil, tarçın ve damla sakızı gibi 11 çeşit baharatın bulunduğu Gebze Çöreği, şimdi de Türkiye’de coğrafi işaretler konusundaki en prestijli, en değerli ve en kapsamlı organizasyonlardan biri olan II. Uluslararası coğrafi işaretler ve ürünler zirvesi Ankara’da katılımcıların beğenisine sunulacak. “Anadolu’dan Dünyaya” temasıyla 19 – 20 – 21 Eylül tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası’nda, çok sayıda Uluslararası Kuruluş, Ticaret ve Sanayi Oda ve Borsaları Temsilcileri, Üreticiler ve Üretici Birlikleri Temsilcileri, Patent Marka Vekilleri, Kooperatif Temsilcileri ve HORECA Sektör Temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek olan zirvede Gebze Ticaret Odası, Gebze’nin 200 yıllık geleneğini büyük bir kitleye tanıtma fırsatı bulacak.

GEBZE ÇÖREĞİNİ MARKALAŞTIRACAĞIZ

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler; Gebze Çöreğinin gerek ulusal gerekse uluslararası alanda tanıtılmasına destek olmak adına, bölgemize özgü lezzetimizin öne çıkarılması ve markalaştırılması için gerekli altyapı çalışmalarına kararlı şekilde devam ettiklerini dile getirdi. Çöreğimizin coğrafi işaret olması için bütün şartları sağladığını da ayrıca vurgulayan Çiler, “Bayramlarımızın arife günlerinde çok sayıda çöreğimizi Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova’da bulunan halkımızla buluşturuyoruz. Doğallık, geleneksel olma, sürdürülebilir kalite, bölgesel kalkınma ve dünya pazarında rekabette bulunabilme adına önemli bir katma değer sağlayacak Gebze Çöreğimizi, önce Türkiye’nin sonra Dünya’nın tanımasını ve tatmasını hedefleyerek, ilgili patent çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sivas Kongresi’nin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında da Gebze Çöreğimizi Sivaslılarla ve Türkiye’nin dört bir yanında gelen gazetecilerimiz ile buluşturduk. Şimdi de Ankara’da yapılacak olan zirvede çok sayıda katılımcının beğenisine sunacağız.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Çöreği, Türkiye’ye, tanıtılacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı