Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 10:21
 
Gebze'de '15 Temmuz' anıldı!
Gebze Haberi
Gebze'de '15 Temmuz' anıldı!

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tüm Türkiye'de olduğu gibi Gebze’de de coşkuyla kutlandı. Gebze 15 Temmuz Demokrasi Meydanında gerçekleşen programa ilgi büyük oldu.  Programa Kaymakam Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Hasan Aslan, Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Erdal Kuruçay, İlçe Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Barış Eke, kurum ve kuruluşların müdürleri, Gebze'li vatandaşlar katıldı.

Bayraklarla donatılan 15 Temmuz Demokrasi Meydanında gerçekleşen programında konuşan Kaymakam Güler; "15 Temmuz 2016 tarihi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin milletiyle birlikte tarih yazdığı, milletin kaderine sahip çıktığı, tarihin akışının değiştirildiği bir önemli gündür. Türk Silahlı Kuvvetleri ve birçok kamu kurumu içerisinde yapılanmış FETÖ Terör Örgütü mensupları halkımızın seçerek başa getirdiği hükümeti indirmeye teşebbüs etti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın halkımıza “meydanlara inin” çağrısı üzerine meydanları dolduran halkımız tanklara, uçaklara, eli silahlı örgüt mensuplarına göğsünü siper ederek vatanını ve geleceğini hain ellere teslim etmedi.  Tarihte eşi görülmemiş bir direniş sergileyen halkımız adeta bir destan yazdı. “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır” şiarıyla hareket eden milletimiz iç ve dış düşmanlarına, gözünü vatanımız topraklarına diken hainlere unutmayacakları bir ders vermiştir.

EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETTEDİR

Sözlerini sürdüren Kaymakam Güler, “Bir milletin demokrasi ve özgürlüğüne sahip çıkmasının ne demek olduğunu 15 Temmuz’da tüm dünyaya gösteren halkımız egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğunu hiçbir grup ve kişiyle paylaşılamayacağını ilan etmiştir. Dünyaya şanlı al bayrağımızın hiçbir zaman inmeyeceğini, ezanların susmayacağını yüksek sesle ifade etmiş istiklal ve istikbaline sahip çıkmıştır. Genç-yaşlı, kadın-erkek demeden milyonlarca vatandaşımız tek bir vücut gibi hareket etmiş bir olmuş, beraber olmuş birlikte düşmanlarının önünde dimdik durmuştur. 15 Temmuz şehidimiz Ömer Halisdemir, O’nun gibi 250 şehidimiz ve binlerce kahraman vatan evladı, kanlı darbe girişiminin başarılı olmasını engellemiş adeta darbeye ve darbecilere karşı darbe yapmıştır. Bugün hain darbe girişiminin yıldönümünde başta Ömer Halisdemir olmak üzere şehitlerimizi, gazilerimizi ve nice adsız kahramanlarımızı saygı ve hürmetle anıyoruz.

BU TOPRAKLAR BİN YILDAN BERİ KARDEŞLİK ŞUURU İLE YAŞIYOR

Güler, “Bilinmelidir ki, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne ve birliğine yönelik hain saldırılara karşı aziz milletimiz geçmişinden aldığı ilhamla bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir. Bu topraklarda bin yıldan beri sürdürdüğümüz kardeşlik şuurunu daha da güçlendirmek temel sorumluluğumuz olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin bütünlüğü ve refahı için canını seve seve veren tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet minnet ve dua ile anıyorum. Yüce Allah’tan bu millete böyle 15 Temmuz gibi bir ihanet yaşatmamasını diliyorum."

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI CANLI VERİLDİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Demokrasi Nöbetinde Mustafa Paşa Camisi İmam Hatibi Adem AkbaşKuran-ı Kerim tilavetinde bulundu. İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay tarafından şehitlerimize dula edildi. Mehteran gösterisinin ardından 15 Temmuz Gazileri Ahmet Eren ve Mehmet Fatih Bilgin konuşmalarında ihanet gecesinde yaşadıklarını anlattı. Prof. Dr. Ahmet Cimşirgil günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Kum Sanatı gösterisi, Eşref Ziya Terzi konserinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmaları canlı olarak izlendi. Gebze'de tüm camilerimizde okunan salalar ile demokrasi nöbeti devam etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze'de, '15, Temmuz', anıldı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı