Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 14:17
 
Gebze’de 29 Ekim hazırlığı
Gebze Haberi
Gebze’de 29 Ekim hazırlığı

Her gün yeni bir zam haberi ile uyanan vatandaşların tepkisi çığ gibi gibi büyüyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay son olarak elektriğe ve doğalgaza arka arkaya yapılan zamlar hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyet Halk Partisi defalarca ekonomik krizin çözümüne ilişkin öneri verdi. Başımızı kaldıramadığımız erken seçimlerde iktidar partisinin kamu kaynaklarından yaptığı harcamaların faturasının vatandaşlara kesilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunduk. Öz kaynakların özelleştirilmemesi için alanlara döküldük. Ama gelin görün ki vatandaşın cebini yakan zamların ardı arkası kesilmiyor. Asgari ücretle çalışan bir vatandaşın 2 çocuklu ailesini geçindirmeye çalışmasını bırakın, tek başına yaşıyor olsa bile sadece gıda ihtiyaçları için cebindeki parayı çarşıya pazara yettiremediğini görüyoruz. Enflasyon artışı durmuyor. Döviz, altın fiyatları uçmuş durumda.

SEÇİM SONRASI VATANDAŞA CEZA: ZAM

‘Dünya ekonomik bunalımda’ söylemlerine sığınarak vatandaşa yapılan telkinler artık kar etmiyor. ‘Burası çok önemli’ diyerek açıklanan ekonomi paketlerinin vatandaşa hiçbir yararı yok. Tüm bunların yanında 2018 Ağustos-2019 Ekim tarihleri arasında sadece elektriğe ve doğalgaza 5’er kez zam yapıldı. 2019 yılında çok konuşulan bir seçim dönemi geçirdik. Yerel seçimlere, genel seçimmişçesine iktidarın tüm gücünü kullanarak giren hükümet o dönemde ekonominin düzeleceğine dair birçok vaat verdi. Zam haberi duymadık. Seçim bitti, sonra ne oldu? Vatandaşı cezalandırırmışçasına arka arkaya her gün yeni bir zam haberi geldi.

2019 YILININ İLK 5 AYINDA 262 MİLYAR 866 TL VERGİ TOPLANDI

Devletin 2019 yılının ilk 5 ayında harcadığı para 414 milyar 32 Milyon TL olarak açıklandı. İşsizler iş mi buldu, vatandaşın yaşadığı bölgede hayat standardı mı yükseldi? Bu para nereye kullanıldı? Vatandaşın vergi ödemesi mi indirildi, faturalar mı indirildi, daha uygun fiyatla gıda tekstil ihtiyaçlarını mı temin etti, sağlık giderlerine daha az mı para ödedi, borçları mı silindi? Vatandaşın yararına hangi yatırım yapıldı? Yine ilk 5 ayda devletin halktan aldığı vergi toplamı ise 262 Milyar 866 TL olarak açıklandı. Vergiler, faturalar yükseliyor, çarşı pazar ateş pahası cep yakıyor. Vatandaş en asli görevlerinden vergi ödemesini tıkır tıkır yaparken, hükümet vatandaş için ne yapıyor? Elektriğe, doğalgaza aralıksız yapılan zamlar ile kamu ve özel üretim şirketlerinin biriken maliyetleri vatandaşın cebine yansıtılıyor.

BURADA ÇOK ÖNEMLİ OLAN TEK ŞEY VATANDIR, VATANDAŞTIR

İşsizlik sebebi ile bunalıma girerek canına kıyan onlarca kişinin her gün haberini okuyoruz. Dernek adı altında kamu kaynaklarından aktarılan paraların rakamlarını görünce gözlerimiz yerinden fırlıyor. Çoluğun, çocuğun, yetimin hakkı yenerek vasıfsız, yetersiz kişilerin sırf üst düzey yetkililerin tanıdıkları diye bankamatik memuru yapılarak aldıkları maaşları görünce biz utanıyoruz. Bizler nedense hep sizin yerinize utanıyoruz. ‘Burası çok önemli’ diyerek işaret ettiğiniz içi boş vaatlere bu halkın karnı tok. Burada çok önemli olan tek şey vatandır, vatandaştır. Saltanat düşkünlüğünüzü bir kenara bırakıp vatanın selameti için kendinize gelin. Hiçbiriniz, vatandaşın hakkına girerek kazanç elde ettiğiniz malı mülkü mezara götüremeyeceksiniz. Çoluğunuz, çocuğunuz bırakın sizin ardınızdan sokakta başı dik yürüyebilsin. Zevk-i sefa içerisinde sürdüğünüz hayatlarınızdan başınızı kaldırıp sokağa bakın, vatandaşa bakın. Yoksa vatandaş sizin gözünüzü sokağa çevirmeyi iyi bilir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze’de, 29, Ekim, hazırlığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı