Gebze’de tarihi eser kazısı!
Haber
09 Eylül 2020 - Çarşamba 12:22
 
Gebze’de tarihi eser kazısı!
Gebze Haberi
Gebze’de tarihi eser kazısı!

Kocaeli’de daha önce defalarca kaçak define aryan kişiler yakalanmıştı. Bu kez ise ilk defa resmi olarak define aranacak. Bir kişi, Gebze’de bulunan 50 metrekarelik bir alanda define aramak için Kocaeli Valiliği’ne başvurdu. Proje alanında amatör olarak yapılan araştırmalara göre, herhangi bir bulgunun olma ihtimalinin yüksek olmasını değerIendirilmesi üzerlerine resmi kazı başvurusu yapıldı  

TARİHİ ESER ÇIKARSA KAZI YAPILACAK

Gebze Osmanyılmaz Mahallesi’nde yapılacak olan kazı çalışmaları sonrasında define ya da kültür ve tabiat varlıklarına ulaşılması durumuna arama faaliyeti durdurularak Bakanlığa bilgi verilecek. Bulunan malzemeler define ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın temsilcisine teslim edilecek. Bulunan malzemenin kültür ve tabiat varlığı olması durumunda ise Müze Müdürlüğünce kazı çalışmaları gerçekleştirilecek.   

VALİLİK KARAR VERECEK

Konuyla ilgili resmi başvuru Kocaeli Valiliği’ne yapıldı. Yapılacak olan değerIendirmeler sonrası çalışmaya izin verilip verilmeyeceği kararlaştırılacak. Bölgeden ise ne çıkacağı yapılacak olan kazı çalışması sonrası belli olacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze’de, tarihi, eser, kazısı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı