979-072-9717
Haber Detayı
27 Temmuz 2019 - Cumartesi 12:53
 
GTÜ’ye TÜBİTAK Proje Performans Ödülü
TÜBİTAK Proje Performans Ödülü (PPÖ), Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen projede Gebze Teknik Üniversitesi’ne (GTÜ) ödül verildi.
 
 
 
Gebze Haberi


Gebze Teknik Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “Temel Bilimler Fakültesi, Kimya Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Vefa Ahsen’in yürütücülüğünde gerçekleştirilmiş olan '113R004 Nolu Moleküler Fotodinamik Teranostik : Orijinal Ftalosiyanin-Gd Dota Içeren Konjuge Yapıların Tasarımı, Sentezi ve Fotofiziksel, Fotokimyasal Özelliklerinin İncelenmesi’ başlıklı TÜBİTAK-COST projesi üstün başarı ile sonuçlanmış olup bu şekilde sonuçlanan projelerin yürütücü ve araştırmacılarına TÜBİTAK tarafından TÜBİTAK Proje Performans Ödülü (PPÖ) verildi. Bu proje, ayni zamanda TD1004 COST Aksiyonu çerçevesinde de destekleniyor.

ÖNEMLİ İLERLEME

Proje ekibinde, GTÜ Kimya Bölümünden Prof. Dr. Ayşe Gül Gürek, Doç. Dr. Fabienne Dumoulın, proje kapsamında doktora tezini tamamlamış olan Dr. Duygu Aydın Tekdaş, Yüksek Lisans öğrencileri Aytaç Çavuş, Veysel Koç ve Dr. Emel Önal yer aldı. Tamamlanan proje kapsamında 3 adet SCI kapsamında (Q1 ve Q2 kategorisinde) tam makale, 4 adet Uluslararası Bildiri, 6 adet Ulusal Bildiri yayınlanıp, 1 adet Doktora ve 2 adet Yüksek Lisans Tezi tamamlandı. Ftalosiyaninler günümüzün umut verici fotosensitizırları arasında yer alırken, Gd-DOTA molekülleri ise en çok kullanılan görüntüleme ajanları arasındadır. Projede bu iki molekülün kombinasyonu ile proje kapsamında potansiyel fotodinamik teranostik ajanların elde edilmesi sağlanmıştır. Bu iki farklı platformda kullanılan bileşiğin aynı molekül içinde yer alması, literatürde çok yer almayan yeni moleküler teranostik bileşiklerin eldesi için son derece orijinal bir kombinasyondur. Bundan dolayı, projede tasarlanmış bu moleküllerle fotodinamik ve görüntüleme alanlarında önemli ilerlemeler kaydedilmesi beklenmektedir.

YARARLI OLACAK

Ülkemizde ftalosiyanin kimyası üzerinde çalışan birçok grup olduğu düşünüldüğünde bu projenin sonuçlarının bir anlamda bu gruplar için de özellikle uygulama konusunda yararlı olacağı ümit edilmektedir. Bu yararlar gözetilerek proje ekibi bu konuda bir kitap bölümü de yazmış ve kitap “Imaging in Photodynamic Therapy ” adıyla CRC Press (Taylor&Francis Group) tarafından basılmıştır. TÜBİTAK Proje Performans Ödülü (PPÖ), Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen projelerin çıktı, sonuç ve etkilerini nicelik ve nitelik olarak artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından belirlenen ölçütler ve değerlendirme yöntemine göre hesaplanarak, proje ekibine verilen bir teşvik ödülüdür. Akademisyenlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: GTÜ’ye, TÜBİTAK, Proje, Performans, Ödülü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
979-072-9717