İskoliye Mektebi ne zaman açılacak?
Haber
07 Haziran 2019 - Cuma 17:58
 
İskoliye Mektebi ne zaman açılacak?
Darıca’nın geçmişine tanıklık eden İskoliye Mektebi’nin restorasyonunu tamamlanarak açılışı yapılacak duruma getirildi. Mektebin açılışının ne zaman yapılacağı merak konusu oldu.
Darıca Haberi
İskoliye Mektebi ne zaman açılacak?

1875'te yapımına karar verilen ve 1882'de hizmete başlayan İskoliye Mektebi'nde, 1900'lerin başında meydana gelen büyük yangın dışında 1964'e kadar eğitim verildi. Bölgede yaşayan Rumların Yunanistan'a gitmesiyle bu tarihten sonra kısa bir süre kaymakamlık olarak hizmet veren zamanla tahrip olan binanın, 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde büyük bölümü yıkıldı. Mimaride neoklasik dönemin izlerini taşıyan tarihi binanın restorasyonu için Darıca Belediyesince proje hazırlandı ve ihale sürecinin ardından çalışmalar başladı.

MİLLET KIRAATHANESİ OLACAK

Kocaeli Valiliği ile Darıca Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde 2015 yılında tarihi İskoliye Mektebi’nde restorasyon çalışmaları başlatılmıştı. Tarihi Osmanlı dönemine kadar dayanan ve 1875'te yapımına karar verilen İskoliye Mektebi’nin 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde gördüğü hasarın onarılması için başlatılan çalışmada bina, aslına uygun şekilde restore edildi. 1964 yılına kadar eğitimin verildiği İskoliye Mektebi’nin aslına uygun bir şekilde restore edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimleri öncesi açıkladığı ‘Millet Kıraathanesi Projesi’ Darıca’da hayata geçiyor. Bu çerçevede restorasyonu tamamlanan Darıca İskoliye Mektebi Millet Kıraathanesi olacak.

NE ZAMAN AÇILACAK?

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından Yunanistanlı misafirlerini ağırlayan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, “Kocaeli Valiliğimiz ve belediyemiz tarafından aslına uygun bir şekilde restore edilen İskoliye Mektebi, bundan sonra şehrimizin önemli bir değeri olarak misafirlerini ağırlayacak. Millet Kıraathanesi ve müze şeklinde halkımızın hizmetine açmayı planladığımız İskoliye Mektebi yerli ve yabancı konuklarını ağırlayacak. Tarihimize ve kültürümüze sahip çıkarak Darıcamızın kültürel varlıklarını korumaya devam edeceğiz” dedi. Bıyık’ın bu açıklamasının ardından İskoliye Mektebi’nin açılış tarihi merak konusu oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İskoliye, Mektebi, ne, zaman, açılacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı