Haber Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 14:13
 
Kapalı kapılar ardında karar alınmayacak!
Darıca Haberi
Kapalı kapılar ardında karar alınmayacak!

Bugün Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan sunduğu Ters Köşe programına konuk olan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık önemli açıklamalarda bulundu. Programda gizli kapaklı iş yapılmayacağını vurgulayan Başkan Bıyık, “Şeffaflıktan kastımız gizli, kapalı kapı arkasında asla bir şey yapmama kararı aldık. Bakın meclis toplantılarını canlı yayınlıyoruz. Bütün ihaleleri canlı olarak yayınlıyoruz. Her konuyu mecliste tartışıyoruz.” dedi

Bugün Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan sunduğu Ters Köşe programına konuk olan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık önemli açıklamalarda bulunarak israf konusuna dikkat çekti. Bıyık, “Biz israf konusunda netiz. Çöp kovası ihalesi yaptık. Tahmin ettiğimiz fiyatının çok üstünde bir teklif geldi. Ben iptal ettim ihaleyi. Tek bir firma girdi. Rekabet şartları oluşmadı gerekçesi ile iptal ettik. Darıca halkının bir kuruşunu korumakla görevliyim. Onların dertlerini bilen, sokağını bilen bir ismim. Vatandaş bizden dokunmak istiyor. Ulaşım ve temizlik konusunda beklentiler var. Vatandaşın gündemi ile bizim gündemimiz aynı olacak. Biz halk meclislerine başladık. Vatandaşı dinliyoruz. Hem hükümeti hem büyükşehri hem bizi ilgilendiren önemli konular var. Vatandaşın taleplerine göre yol haritası belirleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

MAKAM ODASININ KAPISI SONUNA KADAR AÇIK

“Ben sokaktan geldim. Özel hayatımda, ticari hayatımda da koltukta oturan bir işim olmadı. 9 yıl ilçe başkanlığı süresince hep sahada oldum. Hep vatandaşla iç içe oldum. Hep arazideyim. Öğleden önce gelen herkesle görüşüyoruz. Makam odamızın kapısını sonuna kadar açık. 4 tane başkan yardımcısından 3’ü siyasi. Siyasetten gelen arkadaşlarımızın vatandaşa daha çok dertlendiğini düşünüyoruz. Sabah saat 5’de belediyeye girseniz gece 12’ye kadar herkesle görüşseniz. 5 yıl sonra halka dokunmayan bir başkan olursunuz demişti büyüklerim. Benim için zaten sokakta olmak daha keyifli. Bakın her akşam bu dönem hacılarımızı dolaşıyoruz. Hafta sonları düğünlerdeyiz. Vatandaş belediye başkanını düğününde, cenazesinde görmek istiyor. Biz herkesten önce emanetçiyiz. İlla bu görevler hak değil nasip kısmet işidir. Derdimiz gök kubbede hoş bir seda bırakmaktır. 68’den bu yana Darıca’dayım. Bir beşer için hayatta bundan daha büyük bir nimet olamaz. Doğup, büyüdüğün bir şehre belediye başkanı olmak çok anlamlı. Darıca’da evlendim, baba olmuşum. Neyim varsa ne kazanmışsam Darıca’ya borçluyum. Bizim birinci önceliğimiz vatandaşımız olacak. Vatandaşın gündemi ile bizim gündemimiz aynı olacak.” dedi.

GEÇMİŞİMLE TEZAT OLUŞUR

AK Parti kongre süreci ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, “Üç dönem kongre geçirmiş, 9 yıl ilçe başkanlığı yapmış birisi olarak dün eleştirdiğim bir konuyu kendim yaparsam, geçmişimle tezat oluşur. Millet bize belediye başkanlığı görevi verdi. Bizim işimiz var. Teşkilat işi il başkanı, ilçe başkanımızın işi. Bizler sadece hamalı oluruz. Şunu başkan yapacaksın, şunu gençlik kollarına alacaksın biz bu işleri bıraktık. İlçe başkanlığından istifa ettiğim gün o defter kapandı. Genel merkezimiz kimi görevlendirirse başımın üzerinde yeri var. Eğer teşkilatlara müdahale edersem kendimle çelişirim. Yıllardır eleştirdiğim işleri ben yapmam” dedi.

SANAYİCİLERLE İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ

Son olarak istihdam konusuna da açıklık getiren Başkan Bıyık, “Sanayicilerle iş birliği içerisindeyiz. Şuana kadar 450’e yakın insana iş bulduk. 6 ay içerisinde 2 bin civarında kişiye çalışabilecekleri bir iş alanı sunduk. 2 bin kişiye “size uygun iş var” dedik. Net olarak ise 450’e yakın kişiye iş bulduk. Bu güzel bir rakam. Biz göreve geldiğimiz günden bu yana belediyeye ise sadece 8 tane personel aldık. İstihdam konusu vatandaşımızın gündemi. İstekleri belediyede işe başlamak. Takdir edersiniz ki her vatandaşı belediyede istihdam edebilme şansımız yok, böyle bir bütçemiz, lüksümüz yok. Herkesi işe alırsak sadece maaş veren, hizmet üretemeyen bir belediye olurduk. Buna karşılık bizlerde büyükşehir ile birlikte İstihdam masası kurduk. 900 çalışan personelimiz vardı. Biz göreve geldiğimiz günden bu yana 8 tane personel aldık. Bunlarda alanında uzman mutfağında isimlerdir. Biz kendi içimizde rotasyon ile eleman problemini çözmeye çalışıyoruz. Öncelikle şeffaflıktan kastımız gizli kapalı kapı arkasında asla bir şey yapmama kararı aldık. Bakın meclis toplantılarını canlı yayınlıyoruz. Vatandaşımız bizi oturduğu yerden canlı izleyebilir. Bütün ihaleleri canlı olarak yayınlıyoruz. Her konuyu mecliste tartışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kapalı, kapılar, ardında, karar, alınmayacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı