İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
ZAM
ZAM
Kaptan dediğin böyle olur!
Kaptan dediğin böyle olur!
Haber Detayı
15 Ocak 2015 - Perşembe 10:21
 
KOCAELİ VALİ’SİNDEN 16 OCAK BASIN ONUR GÜNÜ MESAJI
Kocaeli Valisi’ Hasan Basri GÜZELOĞLU 16 Ocak Basın Onur günü mesajında şunları dile getirdi :
Kocaeli Haberi
KOCAELİ  VALİ’SİNDEN 16 OCAK BASIN ONUR GÜNÜ MESAJI

Değerli Basın Mensupları;

 

  Türk basın tarihinde yeri ve önemi tartışılamayan 16 Ocak Basın Onur Gününüzü kutluyor, hepinize en iyi dileklerimi sunuyorum.

 

    Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 16 Ocak 1923 tarihinde kendisini Ulusal Kurtuluş Savaşında destekleyen Türk Edebiyatının ileri gelen yazar, aydın ve gazetecileri ile İzmit Kasr-ı Hümayun’ da bir araya gelerek, 6 saat süren bir toplantı gerçekleştirmiştir.

 

  Bu toplantıda; Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları, meclis içinde ve dışındaki farklı fikirleri, Kurtuluş Savaşı’nın değerlendirilmesi ile her şeyden önemlisi de 29 Ekim 1923 de ilan edilecek olan Türkiye Cumhuriyeti’nin halka ve dünyaya anlatılması hedeflenmiştir.

 

   İzmit’ deki bu tarihi toplantıdan dokuz ay sonra ise Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiş, ülkemiz çağdaş dünyada yerini almıştır.

 

    Daha o yıllarda basının önemli bir toplumsal aktör olduğunun farkında olan Atatürk, Cumhuriyet’in ilanı gibi büyük bir olayı ilk olarak basın ile paylaşmıştır. Bu tarihi toplantıya tanıklık eden basın ise, yorgun ve fakir düşmüş ama onurunu hiçbir zaman yitirmemiş bir milleti tek bir amaç için bir araya getirecek sorumluluğun temsilcisi olmuştur.

 

    Ülke yönetimi ile milletimizin arasında köprü görevi gören basınımız, tarihin her döneminde milletin gözü, kulağı, sesi ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde başarı ile yerine getirmektedir.

 

     Bu onurlu görevi üstlenen ve başarı ile yürüten basınımızın tüm temsilcilerine teşekkür ediyor, Basın Onur Gününüzü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

                                                                                       

                                                                                           Hasan Basri GÜZELOĞLU

                                                                                  KOCAELİ VALİSİ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, Valisi’, Hasan, Basri, GÜZELOĞLU, 16, Ocak, Basın, Onur, günü, mesajınd
Yorumlar
Haber Yazılımı