Haber Detayı
25 Ocak 2015 - Pazar 16:32
 
Kocaeli'de Toplanan Vergilerde Ciddi Erozyon Var
Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre 2014 yılında 39.5 milyar lira vergi ödeyerek, İstanbul'dan ve İzmir'den sonra yüzde 11.2 gibi bir oranla en fazla vergi toplanan üçüncü il olan Kocaeli bu sıralamasını korudu.
Kocaeli Haberi
Kocaeli'de Toplanan Vergilerde Ciddi Erozyon Var

Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre 2014 yılında 39.5 milyar lira vergi ödeyerek, İstanbul'dan ve İzmir'den sonra  yüzde 11.2 gibi bir oranla en fazla vergi toplanan üçüncü il olan Kocaeli bu sıralamasını korudu. Ancak vergilerde yüzde 2.7 düşüş yaşandı. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bunun petrokimya sanayinde daha fazla ithalat yapılmasından kaynaklandığını söyledi.

 

Oda Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye genelinde toplam vergi gelirlerinin yüzde 8 arttığı bir dönemde, 'Sanayi kenti' olarak da adlandırılan, Türk sanayiiinin lokomotif kuruluşlarını bünyesinde barındıran Kocaeli'nin vergi gelirleri'nin 40,6 milyar TL'den 39,5 milyar TL'ye gerilediğini hatırlattı. Zeytinoğlu, "İlimizde toplanan vergilerde ciddi bir erozyon var" dedi.

TÜPRAŞ'IN YENİ YATIRIMIYLA ARTACAK

Ayhan Zeytinoğlu, 2015 yılında TÜPRAŞ'ın İzmit'teki yeni yatırımı fuel oil dönüşüm t esisinin kısa bir süre önce devreye alınmasıyla satışlarının yükselmesini ve dolayısıyla tahakkuk eden verginin artmasını beklediklerini de söyledi. Zeytinoğlu, "Nüfusumuzun artmasına ve vergi gelirimizin düşmesine rağmen 2014 yılında kişi başına ödediğimiz 22.991 TL ile Türkiye genelinde açık ara en fazla vergiyi yine ilimiz ödüyor" diyerek Kocaeli'nin kişi başı vergide halen TÜrkiye birincisi olduğunu hatırlattı. 

Kişi başına vergide 22 bin 991 TL ile Kocaeli birinciliğini korurken, bu ili 11 bin 363 TL ile İstanbul, 9 bin 680 TL ile İzmir ve 7 bin 171 TL ile Ankara izliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maliye, Bakanlığının, verilerine, göre, 2014, yılında, 395, milyar, lira, vergi,
Yorumlar
Haber Yazılımı