“Moral vereceklerine soruşturma açıyorlar”
Haber
18 Eylül 2020 - Cuma 12:24
 
“Moral vereceklerine soruşturma açıyorlar”
Sağlık Haberi
“Moral vereceklerine soruşturma açıyorlar”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, aile hekimliği çalışanlarına valilik ve sağlık müdürlüğü tarafından soruşturma açıldığını söyleyerek, “Moral vereceklerine soruşturma açıyorlar” dedi.

Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan Aile Hekimleri, Aile Sağlığı Çalışanlarına Valilik ve Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldığını dile getiren Ömer Çeker bir basın açıklaması gerçekleştirdi. ASM çalışanlarının görevleri olmamasına rağmen evde yatan vakalı hastalara telefonla aranması isteniyor. Çeker, bunun yanlış olduğunu ifade ederek, bunu İlçe Sağlık Müdürlüğünün görevi olduğunu belirtti.

YOĞUN OLMALARINA RAĞMEN

Ömer Çeker gerçekleştirdiği basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Mart ayından bu zamana pandemi sürecinde en ön safta mücadele eden Aile Hekimliği Çalışanlarına Valilik ve Sağlık Müdürlüğü tarafından moral verileceğine soruşturma açıldı. Valilik tarafından gönderilen yazı ile Darıca Kaymakamlığı aracılığıyla İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, evdeki hastaların telefonla aranması konusunda soruşturmalar açıldı. Asli görevlerini aksatmadan yerine getiren Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan Aile Hekimleri, Aile Sağlığı Çalışanları günlük işlerinin yoğunluğunun yanında kendilerinden telefon sekreterliği yapılması istendi.

ASLİ İŞLERİNİ YAPAMIYORLAR

Hasta muayenesi, gebe, bebek, çocuk takipleri, aşı takipleri, pansumanlar, enjeksiyonlar, raporlar yetmezmiş gibi filyasyon ekiplerinin yapması gereken iş Aile Hekimliği çalışanlarının üzerine verildi. Bir çok Aile Hekimi bu işi yapmaya başlamıştı. Ancak sonrasında telefon açılan hastalar tarafından telefonlarda uygun olmayan cevaplar verilmesi, telefonların açılmaması, takipli sayısının gün geçtikçe artmasından dolayı, telefonla hastaları ve şüpheli vakaları aramaktan asli işlerini yapamamaya başlamışlardır. En son Sağlık Bakanlığı bu işi gönüllük esasına dayandırmıştır.

ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYORLAR

Hafta sonu tatili çalışanların hakları olmasına rağmen dinlenme hakkı İhlal edilmek suretiyle, haftanın her günü hekimlerin vakaları telefonla aranması istenmiştir. Oysa bu işlemi İlçe Sağlık Müdürlükleri gerçekleştirmektedir. Moral ve motivasyonu zaten düşmüş olan Aile Hekimliği Çalışanlarının, pandemi zamanında motivasyonlarının yükseltilmesi gerekirken, görevleri olmayan bir işi yapmadılar diye haklarında soruşturmalar açılması doğru değildir. Aile Hekimliği Çalışanları kendilerini Sağlık Bakanlığı ve Mülki Amir gözünde üvey evlat muamelesi görüldüklerini düşünmektedirler.

ÇALIŞMA BARIŞI SABOTE EDİLİYOR

Hayatla ölüm arasında ince çizgide vatandaşımıza kaliteli sağlık hizmeti sunmaya çalışan Aile Hekimliği Çalışanlarının moral ve motivasyonu gereksiz ve lüzumsuz işler ile bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Çalışanlara yapılan bu işlem ile çalışma barışı sabote edilmektedir. Türk Sağlık sen olarak ASM’de görev yapan sağlık çalışanlarının yanındayız. Moral ve motivasyonlarını bozmaya çalışanlara asla müsaade etmeyiz. Her alanda ve platformda sağlık çalışanlarının haklarının korunması için hukuku mücadelemizi vereceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Moral, vereceklerine, soruşturma, açıyorlar”,
Yorumlar
Haber Yazılımı