Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 12:28
 
“Önce ahlaklı olup çok okuyacağız”
Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Darıca Fen Lisesi konferans salonunda okul öğrencileriyle bir araya gelerek iş, yaşam ve meslek deneyimlerini paylaştı. Aynı zamanda Yüksek Şehir Planlamacısı ve mimar olan Başkan Büyükgöz, okul öğrencilerine hayat tecrübelerini aktardı.
Darıca Haberi
“Önce ahlaklı olup çok okuyacağız”

HABER: R.SILA GÜVENÇ

Darıca Fen Lisesi konferans salonunda okul öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen panel güzel anlara ev sahipliği yaşattı. Darıca Kaymakamı Ömer Karaman ve okul yetkililerinin katıldığı programda konuşan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, okul öğrencilerine iş, yaşam ve meslek deneyimlerine ait bir panel gerçekleştirdi. Aynı zamanda Yüksek Şehir Planlamacısı ve mimar olan Büyükgöz, “Başarı tesadüf değildir. Tesadüfle kazanılan bir başarı yoktur” dedi.

İYİ BİR KÜTÜPHANEM VARDI

Yaklaşık bir saat süren programda okul öğrencileriyle bir araya gelen Başkan Büyükgöz, “Çalışmadan başarı asla olmaz. Elbette insan yaşamda bir şeyler yapar. Karnını bir şekilde doyurur. Doğru düşünmek ve doğru yöne girmek önemlidir. Benim sınavlara hazırlanırken iyi bir kütüphanem vardı. Zamanınızı İyi yönetin. Yönetirken de okumak istediğiniz bölümlere odaklanmanız gerek. Ders çalışırken beyniniz başka yerde ise eksik vardır. Böyle ders çalışmak olmaz” şeklinde konuştu.

ŞİMDİLERDE BİLGİ ÖN PLANDA

Sözlerine devam eden Başkan Büyükgöz, “. İş ararken gençler “ne iş olsa yaparım” diyor. Böyle diyen genç hiçbir şey yapamaz demektir. Bir alt yapınız olmalı. Bunu hissettirmeniz gerek. Mimarlık hayatın kendisi insanın yaşamıdır. Biz güzel tasarım yaparsak mekâna kendimizi ve ruhumuzu yansıtırız. Şehir, mekan, bina ve insan ilişkileri iç içedir. Onların güzelliği bizi temsil eder. Kötü şehirler varsa kötü planlamacıların eseridir. Diplomaya artık kimse para vermiyor. Şimdi bilgi zamanı” ifadesini kullandı.

ARTIK ESERLERDE ÖZGÜNLÜK YOK

Başkan Büyükgöz, insanın yaşamı boyunca hangi meslekte olursa olsun ilk olarak ahlaklı olması gerektiğini söyledi. Büyükgöz, “Öncelikle ahlaklı olacağız. Sonra kendi mesleğimizi layığıyla yapacağız. Tarihte mimarlık anlamında güzel örnekler var. Şimdi taklit var. Özgün eserler yok. Çok okumalısınız. Fizik ya da kimya yetmez. Edebiyat okumalısınız. Ruh dünyanızı geliştirmek zorundasınız. Donanımlı olmak zorundasınız. Eğitim sistemimiz tam bütünleştirici değil, eksikleri var” yorumunu yaptı.

 

 

OKULA TRENLE GİDİP GELİRDİM

Ortaokul yıllarında okula gitmek için çok erken saatlerde kalkıp uzun yol gittiğini ve o günleri unutmadığı kaydeden Başkan Zinnur Büyükgöz, “Ortaokulda çok uzun yol gidip geliyordum. Kar kış demeden sabah beşte kalkıp trene biniyordum. Şimdiki imkânları kıyas edin. Sıradan toplumlar çok çabuk dağılır. Dostluklar kurun. Arkadaşlık kurun. Paylaşımcı olun. Asla bencil ve egoist olmayın. Kendiniz olun. Başkası olmayın. Bırakın başkaları sizi taklit etsin. Teknolojiyi kullanın” dedi.  

GENÇLER SİYASETTEN KORKMASINLAR

Ardından okul öğrencilerinin sorularını yanıtlayan Başkan Büyükgöz, gençlerin siyaset yapmaktan korkmamaları gerektiğini ve siyasetin hayatın bir parçası olduğunu söyledi. Büyükgöz, “Siyasetten korkmayın. Ben 13 yaşında gençlik kollarındaydım. 80 öncesi mücadeledeydik. O dönemleri büyükleriniz bilir. Bir ortamında içinde olduk. O günlerde tercih yoktu. Bilim insanı olsanız da ülkeniz için gayretiniz olsun. Robot değil çok yönlü olun. Robotun sevgi kabiliyeti yoktur” ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Önce, ahlaklı, olup, çok, okuyacağız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı