Haber Detayı
15 Haziran 2019 - Cumartesi 11:07
 
“Projeden Darıcalı faydalanamaz!”
CHP Darıca İlçe Başkanlığı, Darıca Belediyesi Haziran Ayı Meclis toplantısını değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında CHP meclis üyesi ve İmar Komisyon Üyesi Aydın Işık, “Proje Darıca halkının yararına değildir. Darıcalılar bu projeden yararlanamaz” dedi.
Darıca Haberi
“Projeden Darıcalı faydalanamaz!”

İlçe başkanlığında bugün düzenlenen toplantıya CHP Darıca İlçe Başkanı Gürel Yıldırım, İlçe Kadın Kolları Başkanı Oya Akdeniz, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ümit Kızılbuğa ve meclis üyeleri katıldı. Toplantıda ilk olarak İlçe Başkanı Gürel Yıldırım bir konuşma yaptı. Başkan Yıldırım, “Termal Grup Projesi daha önce mahkeme kararı ile durduruldu. Buna rağmen bu proje aynı şekil ile meclise sunuldu. Mahkemenin gerekçelerinin hiçbiri dikkate alınmamış.  Biz bunu komisyonda da dile getirdik. Biz bunu tekrar yargıya taşıyacağız. Bu proje için hayati önem taşıyan bir arsayı talep ediyorlar ve buna karşılık spor kompleksi yapacaklarını teklif ettiler. Eğer ben belediye başkanı olsaydım; arsa karşılığında 50 milyon TL ister belediyenin borcunu kapatırdım. Bu projenin söylenen emsali 1.9 gerçek projelerde 2.4’e çıkıyor. Dedikleri ve uyguladıkları çok farklı” diye konuştu.

SORULARIMA NET CEVAPLAR ALAMIYORUZ
Başkan Yıldırım’ın ardından CHP Darıca Belediyesi Grup Sözcüsü Şadi Güven bir konuşma yaptı. Güven, “Yaptığımız 4 mecliste soru önergelerimizi verdik. Soru önergelerimize yeteri kadar açık cevaplar alamıyoruz. Biz her sosyal tesis için tek tek kira bedeli, kimlerin işlettiği, ihalelerin ne zaman yapıldığı ve sözleşmelerinin detaylarını istemiştik. Ancak bize verilen cevap toplu bir miktardı. Sorularımıza net ve açık cevaplar istiyoruz” ifadelerine yer verdi. 

SORULARIMIZA KESİN CEVAPLAR İSTİYORUZ
Güven’in ardından CHP Darıca Belediyesi Meclis üyesi ve Plan Bütçe Komisyon Üyesi Özkan Sarıtoprak mayıs ayı meclisinde kesin hesaplarla ilgili konuşarak, “Mayıs ayı meclis oturumumuzda 2018 tarihi ile kesin hesap konusunu görüştük. İstediğimiz ve sorduğumuz hiçbir soruya cevap alamadık. Cevap vermekten ziyade geçmiş dönemde kendi partilerinin yaptığı harcamaları dahi savunamadılar. Sorduğumuz soruları ‘Bizim dönemimiz değil.’ diyerek geçiştirdiler. Sorduğumuz sorulara cevap istiyoruz. ‘Bizim dönemimiz değil’ diyerek geçiştiremezler. Her kalemde 4 milyonluk harcamalar var. Geçmiş dönemde de ilçe başkanı olarak kendisi görev başındaydı” dedi.

YAZILI OLMAYAN BİR ŞEYE İNANMAM
Sarıtoprak’ın ardından son olarak CHP meclis üyesi ve İmar Komisyon Üyesi Aydın Işık Haziran Ayı meclisinde AK Parti’nin oyları ile meclisten geçen Termal Grup Projesi hakkında bir konuşma yaptı. Işık, “Yürütmeyi durdurma kararı çıkarıldı. Bundan sonraki süreçte firma plan tadilat süresini tamamladıktan sonra tekrar bir başvuru yapıyor. İki başvuru arasında pek bir fark yok. Sadece ikinci planlarda yeşil alanlar projenin ortasına alınmış hatta projenin etrafının duvarlarla çevrileceğini söyledik. Biz mecliste bunları dile getirdiğimizde bize Tuzla-Darıca bağlantı yolunun projenin ortasından geçirileceği söylendi. Ben burada yazılı olmayan hiçbir şeye inanmam. Bölgede yaşayan vatandaşların bu projeden mülk sahibi olabilecek çok fazla insan tanımıyorum. Plan notlarında kat serbestliği var. Burada hiçbir şey belli değil. Burada maksimum sınır 3 kattır. Projede sosyal tesis alanları oluşturmak zorundayız. Bu projede kamu yararına olabilecek alanların tamamı özel ibare ile çıkarılıyor” ifadelerine yer verildi.

DETAYLAR GAZETEMİZDE...

HABER: KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Projeden, Darıcalı, faydalanamaz!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı