Haber Detayı
16 Ocak 2015 - Cuma 14:40
 
Sanayi Bakanından GAZETEMİZE ÖDÜL
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatında ilk ve tek basın toplantısını ilimizde düzenleyişinin 92'inci yıldönümü Gazeteciler Cemiyeti tarafından coşkuyla kutlandı.
Darıca Haberi
Sanayi Bakanından GAZETEMİZE ÖDÜL

Sabah Tren Garı'nda başlayan etkinliklerde basın mensupları tren garında bir araya geldikten sonra Atatürk Heykeli'ne kadar yürüdü. Çelenk bırakılması ve ardından bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.Ardından, basın mensupları ve davetliler Atatürk'ün basın toplantısını yaptığı Kasr-ı Humayün'e kadar birlikte yürüdü. Programda Atatürk'ün 16 Ocak 1923 yılında Kasr-ı Humayün'de gerçekleştirdiği basın toplantısının canlandırması izleyenlerden büyük alkış topladı. Programında sonunda Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği Gazeteci Kazım Ertek Haber Yarışması'nda ödül almaya hak kazananlara ödülleri verildi.

 PROTOKOL YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Basın Onur Günü'ne Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu,Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Hurşit Güneş, MHP Milletvekili Lütfü Türkkan, AKP Milletvekili Zeki Aygün, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Üniversitesi İletişi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Füsun Alver, CHP Milletvekili Aday Adayı ve KYÖD eski başkanı Semra Başlak, Türkiye Gazeteciler Cemiyet Başkanı Atilla Sertel,  Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Fikret Orman,  Star Ana Haber Spikeri Nazlı Çelik, TRT Spikeri Erdoğan Arıkan ve Fox TV'den İsmail Küçükkaya isimleri katıldı.

 'CUMHURİYET İLE KİM ALAY EDERSE...'

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Çetin Gürol, açılış konuşmasında, "İki aylık bir yönetim kurulu olarak böyle bir etkinliğe imza attıklarını belirtti. Türkiye halkı uzun yıllardır bağımsız ve hür yaşamıştır. Atatürk bağımsızlığın yolunu da biliyordu. Milli irade. işte Atatürk de hayatını ilk ve tek basın toplantısında bunu belirtmişti. Kocaeli vatandır ve bu vatan Kocaeli'nin ruhudur" dedi. Ardından söz alan TGC Başkanı Atilla Sertel, "Atatürk Cumhuriyet'in kurulacağını ve sonsuza kadar yaşayacağını da burada açıkladı. 6 saat konuştular, gizli kalması kaydıyla bu tarihi yapıda önemli bir karar alındı. Cumhuriyet'in ilanından bugüne çağdaş, demokratik ve laiklik açısından güvencemiz oldu. Cumhuriyet ile kim alay etmek istiyorsa, kim küçük görmek istiyorsa  Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği yolu karalıyor ve kötülüyorsa biliniz ki o çarpılır. Bu Cumhuriyet'i korumak bizlerin borcudur. Atatürk'ün yolu kutsaldır ve bu vatan bize emanet edilmiştir" ifadelerini kullandı.

 CUMHURİYET'İN SAVUNUCUSU

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli'deki yerel basının çok güçlü olduğunu ve İstanbul basını tarafından da ilgi ile izlendiğini ifade etti. Karaosmanoğlu, "Basın ahlakı gibi kavramlar gazetecinin sorumluluğunu anlatır.Basın olmasa yaşadığımız dünyanın ülkenin ve kenti çok uzağında kalırız. Bizim toplum yapan basın sayesinde oluşan ortak gündemimizdir. Kocaeli yerel basının güçlü olduğu bir yerdir" dedi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 16 Ocak tarihinin basın camiası için anlamlı kazanımlar sağlayan bir gün olacağını söyleyerek "Kocaeli Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana değerlerin savunucusu ve zenginleştirerek ileriye sunucusu olmuştur" şeklinde konuştu.

 'BU YIL AYRI ÇALIŞTILAR'

Programda son olarak kürsüye çıkan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İzmit'te şekillenen Cumhuriyet fikri sonra hareket geçti. İlan edildikten sonra düşe kalka da olsa bir çok tecrübeyi bu zamana kadar kazanımlar elde ettik. Zaman zaman bedeller ödedik, her türlü vesayeti üstümüzden atarak hakimiyetin millette olduğu yapıya tekrar kavuştuk. Şu anda çevremizden yaşanan sorunların nedeni milletin egemenliğine güvenilmemesidir. Türkiye'de hakim olan milli irade her yer hakim olsun istiyoruz. 16 Ocak'ı ölümsüzleştirmek için TGC önemli çalışmalar yaptı. Bu yıl ayrı bir zevk ve aşka çalışarak bu güzel etkinliğe imza attılar. Kendilerini ayrı ayrı tebrik ediyorum" dedi. Program sonunda haber yarışmasında ödül almaya hak kazananlara ödülleri verildi.

 

Gazeteci Kazım Ertek Haber Dalı

Sercan Al (Bizim Kocaeli Gazetesi)

Abbas Çakar (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

Tahir Turan Eroğlu (Anadolu Ajansı)

Mansiyon Selçuk Koç (Hedef Gazetesi)

 

Gazeteci Kazım Ertek Haber Fotoğrafı Dalı

Şive Bağdiken (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

Ayhan Arı (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

Halil İbrahim Taşer (Anadolu Ajansı)

Mansiyon Nurşah Şahin  (Demokrat Kocaeli  Gazetesi)

 

Gazeteci Kazım Ertek Röportaj Dalı

Lale Kalaycıoğlu (Bölge Haber Gazetesi)

Gönül Efe (Milliyet)

Doğukan Koyuncuoğlu (Körfez Dergisi)

Mansiyon Şenay Şan (KOÜ Genç  Açı)

 

Gazeteci Kazım Ertek Mizanpaj Dalı

Gülden Sarıçiçek (Manşet Kocaeli Gazetesi)

Evren Kızıltaş (Gebze Gazetesi)

Bigman Çakman (Demokrat Kocaeli Gazetesi)

 

Görüntülü Haber Dalı

1. Semih Kanpara /TV41)
2. Yunus Emre Günaydın (Anadolu Ajansı)
3. Emre Tuncay /TV41)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyük, Önder, Mustafa, Kemal, Atatürkün, hayatında, ilk, tek, basın, toplantısın
Yorumlar
Haber Yazılımı