Haber Detayı
06 Ocak 2015 - Salı 10:35
 
Soğuktan korunmak için pratik yöntemler
Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava hayatı olumsuz etkilerken, soğuktan korunmak ve kendinizi iyi hissettirecek bazı pratik çözümler mevcut.
- Haberi
Soğuktan korunmak için pratik yöntemler

Uzmanlara göre, pratik çözümler, soğuk havanın etkisinin azaltılacağı gibi hastalıklardan da koruyor. Üstelik bu pratik çözümlerle kış aylarındaki olumsuzlukların tamamını giderebiliyor.

İşte kolayca yapabileceğiniz bazı pratik çözümler;

- Bulunduğunuz iş ya da ev ortamını aşırı derecede ısıtmayın ve dönem dönem havalandırın. Aniden soğuk havaya çıkmak sizi daha çok üşüteceği gibi ani kalp krizlerine yol açabilir.

- Eğer kış aylarında çok üşüyorsanız, halk arasında "vicks" olarak anılan mentollü bir kremi ayağınızın altına sürüp, iyice yedirdiğiniz zaman gün boyu üşümenizi engelleyecektir. İnsan vücudu en büyük soğuğu ayaktan alıyor.

- Yine insan vücudu ayaklardan üşümeye başladığı için tabanı yüksek, su geçirmeyen ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor.

- Düzenli uyumak ertesi gün daha az üşümenizi sağlayacaktır.

- Boyun ve baş kısmı da ayaklar kadar önemli. Hasta olmamak için sokağa çıkarken boyun ve baş kısmını korumak için, kaşkol, şal ve bere gibi giyisiler tercih edilmeli.

- Bol bol sıcak çay ve çorba gibi besinler soğuğa karşı koruyucu özelliktedir.

- Kuru meyveler, bolca sebze, tahıllar ve kış meyveleri de insanı soğuktan koruyarak daha az üşümesini sağlıyor.

- Çok aşırı kalın ya da ince giyinmemek gerekiyor. Mutlaka vücudun üst ve alt kısımlarında termal içlik kullanmak gerekiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tüm, yurdu, etkisi, altına, alan, soğuk, hava, hayatı, olumsuz, etkilerken, soğu
Yorumlar
Haber Yazılımı