Haber Detayı
26 Eylül 2019 - Perşembe 12:34
 
“Sokaklardan çocuklarımızı uzak tutacağız!”
Dilovası’nda Muhtarlar toplantısı Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli’de sokakta çalışan ve dilenen çocuk olmaması adına bir çalışmamız var. Bu kapsamda bugüne kadar 1500’e yakın çocuğa ve ailesine işlem yaptık. Önemli ölçüde sokaklarda çalışan ve dilenen çocuk görmüyoruz. Temel amacımız; tehlikeli ve riskli olan sokaklardan çocuklarımızı uzak tutmak” dedi.
Dilovası Haberi
“Sokaklardan çocuklarımızı uzak tutacağız!”

Dilovası’nda Muhtarlar toplantısı Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirildi. Dilovası Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Yıldırım Güler, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Dilovası Muhtarlar Dernek Başkanı Aytaç Erdem, Kamu kuruluşlarının İl ve İlçe Müdürleri ve Dilovası İlçesi Muhtarları katıldı.

OKULA DEVAM ETMEYEN ÖĞRENCİ OLMAMALI

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Vali Hüseyin Aksoy’un yaptığı konuşmada; “Muhtar buluşmaları kapsamında Dilovası’nda bir araya geldik, katılımcılarınız için hepinize teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum. Muhtarlarımız, seçimle gelen vatandaşımızla temas noktasında en yakında olan mesai arkadaşlarımızdır. 31 Mart seçimlerinde muhtarlıklar da yenilendi, yeni seçilen, yeniden seçilen bütün muhtarlarımıza başarılar diliyor, kendilerini tebrik ediyorum. Bu kapsamda yeni seçilen belediye başkanımızı da tebrik ediyor, yeni görevinin hayırlı olmasını diliyorum. Özellikle muhtarlarımızla bir araya gelmişken belirli hususları onlarla paylaşmak ve özel olarak da onların bizlere ricası, soruları varsa onları dinlemek ve onlara çözüm üretmek adına bu toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz.  Önem verdiğimiz çalışmaların başında eğitim geliyor Okul çağında olup okula devam etmeyen öğrencimizin olmaması bizim önceliklerimiz. Özellikle okul çağı yaşını geçmiş çocuklarımızda varsa bunları da açık ortaokul, açık liseye yönlendirme adına bu çalışmalarımız sürdürmemizde yarar var.”

OKUR-YAZAR ORANI EN ÜST SEVİYEDE

Okumaz- yazmazlarımızla ilgili geçen yıl önemli bir çalışma ortaya kondu. İlimizdeki okur-yazar oranı en üst seviyeye kadar taşındı. Tabi Kocaeli bölgesi dışarıdan göç alan bir bölgedir. Bu nedenlerden dolayı okur-yazar olmayan ve ilimize yeni gelmiş insanlarımız olabilir. Bu bakımdan bölgenizde okumaz – yazmazlarımız varsa bunları mutlaka ilgili birimlerimize, kurumlarımıza bildirmeniz ve onların okur- yazar hale gelmeleri konusunda gayretleriniz devam etmeli. Özellikle okul öncesinde 5  yaş grubunda 100 okullaşmayı arzu ediyoruz. Geçtiğimiz yıl bunu 100’e hemen hemen yaklaştırdık ama bu yıl 100 okullaşma oranını mutlaka sağlamak durumundayız. 3, 4 ve 5 yaş önemli ama 5  yaş mutlaka olmazsa olmazımızdır ve  okula kazandırmak zorundayız.  Bu bakımdan mahallerinizde bulunan ve 5  yaş grubuna dahil olan çocuklarımız varsa bunları anaokullarına gitmeleri konusunda özellikle muhtar arkadaşlarımızın desteklerini bekliyoruz. Eğitimde kaliteyi arttırmak için her eğitim bölgesinde kodlama atölyeleri oluşturmaya başladık ve bunları aşama aşama gerçekleştiriyoruz. Burada da gelen imkânlarla bu tür çalışmaların ayrıca devam ettiğini de öğrendik. Bu anlamda eğitimimizi daha üst noktalara taşıma bakımından bu çalışmalarımızı bundan sonra da imkânlarımızı zorlayarak devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı.

OKULLARIMIZIN GÜVENLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ

Okulların güvenliğini önemsediklerini dile getiren Vali Aksoy, “Valilik olarak bir genelge yayınladık ve dedik ki okullarımızın çevresinde eğer öğrenci veya veli değilse kişi ve grupların beklemesi yasak. Eğer tespit edilirse para cezası uygulayacağız. Okul saatlerinde internet kafelerde öğrencilerin olması yasak, eğer tespit edersek internet kafelere işlem yapacağız. Bakkal ve büfelerden çocuklarımızın sigaraya alışmalarını sağlayabilecek tek dal sigara satışını yasakladık.  Bunları da sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Okullarımızda çocuklarımızın güvenli bir şekilde gitmesi gelmesi bizler için önemli.  Okul servis araçlarının trafik kurallarına uygun bir şekilde olmasını ilgili birimlerimiz bunların denetimlerini yaparak herhangi bir olumsuzluk olamaması adına gayret gösteriyor. Bölgenizde gördüğünüz bir eksiklik varsa bunları bizlere bildirmenizi özellikle sizlerden istiyoruz.” dedi.

ORTAK HAREKET EDERSEK MESAFELER ALABİLİRİZ

En önemli uğraşlarından birisi de bağımlıkla ve uyuşturucuyla mücadele olduğunu vurgulayan Vali Aksoy, “Bu konuda ilimizde oluşturduğumuz komisyonlar, ilçelerimizde Kaymakam arkadaşlarımızın başkanlığında oluşturulmuş komisyonlarla belirli çalışmaları yapıyoruz. Bu konuda ilgili birimlerimiz emniyet, jandarma işin yakalama kısmıyla ilgileniyor ama eğitim konusunda hepimize görev düşüyor. Bilinçlendirme konusunda hepimize görev düşüyor. Bu yönde ortak hareket edersek uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele konusunda mesafeler alabiliriz. Sadece uyuşturucu değil, sigara, madde, elektronik ve alkol bağımlılığı gibi farklı farlı bağımlılık türleri var. Bunlara yönelik olarak ilgili kurum ve kuruluşlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Muhtar arkadaşlarımızdan da mahallerinde, bölgelerinde bu tür bağımlılıkla ilişkili tespitleri varsa bunları öncelikle güvenlik birimlerimizle ve Kaymakam arkadaşlarımızla paylaşmalarını özellikle istiyoruz.” dedi. 

NÜFUSUMUZUN 59.2’Sİ YENİ KİMLİK KARTINI ALMIŞ DURUMDA

Sözlerini sürdüren Aksoy, “Hepimizin bildiği üzere nüfus idarelerimiz yeni kimlik kartları veriyor. Kocaeli geneline baktığımızda bugün itibariyle nüfusumuzun 59.2’si yeni kimlik kartını almış durumda. Bu konuda vatandaşlarımızın da bilgilendirilmeleri eğer almayanlar da varsa onların nüfus idarelerine yönlendirilmelerini bekliyoruz.  Bildiğiniz üzere nüfus idareleri geçtiğimiz yıldan itibaren pasaport ve ehliyetleri de vermeye başladı. Bu konuda da bu hizmetlerin nüfus idarelerinden verildiğini vatandaşlarımızla paylaşarak onların da bilgilendirilmelerini sağlamamızda yarar var. Bölgemizde çok sık olmamakla beraber yasadışı göç konusunda belirli güzergâhlar kullanılabiliyor. Muhtar arkadaşlarımızı da kendi bölgelerinde tanımadıkları yabancı şahıslar varsa onları mutlaka güvenlik birimlerimizle paylaşmalarıdır. İlçelerimizde Kaymakam arkadaşlarımızın başkanlığında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız var. Bu vakıflarımız ihtiyacı olan vatandaşlarımıza gerekli desteği, yardımı yapıyor. Muhtar arkadaşlarımızdan bizim beklentimiz gerçekten ihtiyacı olduğu halde vakıfa müracaat etmemiş, nasıl edileceğini bilmeyen vatandaşlarımız varsa bunları bize bildirmenizi istiyoruz. Çünkü biz bu vatandaşlarımızı bilmek ve onlara ulaşmak istiyoruz.”

SAĞLIK EKİPLERİMİZ GİDEREK HİZMET VERİYOR

İl Sağlık Müdürlüğümüzün koordinasyonunda Evde Sağlık Hizmetleri veriliyor. Sağlık Müdürlüğümüz ilgili hastaneler üzerinden sağlık hizmetleri veriyor. Yatalak durumda olup, hastaneye gitme imkânı bulamayan bazı hastalarımıza belirli aralıklarla sağlık ekiplerimiz giderek hizmet veriyor. Bu anlamda bölgenizde bu hizmete ihtiyaç duyan vatandaşlarımız varsa onları ilçe sağlık müdürlüğümüze bildirmenizi istiyoruz. Çocuklarımızın aşıları önemli. Zamanında zorunlu aşıların yaptırılması konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmemiz ve yönlendirmemiz bizler için çok önemli.  Sağlık Müdürlüğümüzün koordinasyonunda bir Engelli Bilgi Bankası oluşturmak adına çalışmalar ortaya koyduk. Bütün engellileri bir kayıt sistemine dâhil edip, onları görmek ve onlarla ilgili yapacağımız çalışmaları o bilgiye dayalı olarak yapmaya gayret ediyoruz. Belirli kurumlarımızdan hizmet alanların kayıtları o kurumlarımızda var ama biz bütün ili kapsayacak şekilde farklı engel türlerine göre insanların kayıt altına alındığı Engelli Bilgi Bankasını oluşturduk. Bu sistemi de önümüzdeki süreçte daha ayrıntılı bir şekilde çalıştırmaya devam edeceğiz. Muhtar arkadaşlarımızdan özellikle talebimiz; bölgelerinizde engelli olup da devletin onlara tanıdığı bir takım imkânlardan yararlanmayanlar varsa onları bizlere bildirmeniz, onları kayıt altına almamızdır.” dedi.

KADINLARIMIZIN YÜZDE 90’I BİLİNÇLİ

Kadın Sağlığı Eğitimi projesinden de bahseden Vali Hüseyin Aksoy, “Valiliğimiz koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğümüz aracılığıyla yürüttüğümüz Kadın Sağlığı Eğitimi projemiz var. Kadınlarımızın sağlığını ilgilendiren birçok konuda onları bilinçlendirmek adına bir eğitim çalışması yapılıyor. Yaklaşık 2 yıl önce biz bu projeye başlamıştık. 678 bin kadınımızı hedef kitlesi olarak belirlemiştik. Bugün itibariyle hedef kitlemizin 90’ına ulaşmış durumdayız. Bu anlamda bölgesinde bu tür eğitim çalışmaları eksik olanlar varsa ilçe sağlık müdürlüğümüzün ekipleriyle koordineli bir şekilde bu çalışmaları tamamlamamız kadınlarımızın daha bilinçli bir hale gelmesine katkı sağlayacaktır.”

AMACIMIZ; SOKAKLARDAN ÇOCUKLARIMIZI UZAK TUTMAK

“Kocaeli’de sokakta çalışan ve dilenen çocuk olmaması adına bir çalışmamız var. Biz bir Valilik Emri yayınladık. Sokakta çalışan veya dilenen çocuk varsa ilk defa bunları aldığımızda ailesine teslim ediyoruz. 2. ve 3. kez çocuğu sokakta görüyorsak idari para cezası uyguluyoruz ve aile hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Bugüne kadar 1500’e yakın Kocaeli genelinde çocuğa ve ailesine işlem yaptık. Önemli ölçüde sokaklarda çalışan ve dilenen çocuk görmüyoruz. Temel amacımız; tehlikeli ve riskli olan sokaklardan çocuklarımızı uzak tutmaktır. Bu yönüyle bölgenizde sokakta dilenen veya çalışan çocuk gördüğünüzde bunu mutlaka güvenlik birimlerimize ve Kaymakam arkadaşlarımıza bu bilgileri aktarmalısınız.” dedi

SIFIR ATIK PROJESİNDE ÖNCÜYÜZ

Toplantıda konuşmasını sürdüren Vali Hüseyin Aksoy, “Yürüttüğümüz bir başka çalışmada Sıfır Atık Projesidir. Kocaeli olarak bu konuda öncü illerden biriyiz. Tüm kamu kurumlarımız, belediyelerimiz, okullarımız hepsi Sıfır Atık Projesine başladı. Biz artık okul ve kamu kurumlarının dışında sokaklarımızda, mahallelerimizde ve sitelerimizde bu çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz. Her ilçemizde belirli yerleri pilot bölge olarak belirledik ve o bölgede eğitimleri vermek suretiyle detayları anlatarak farklı atıkları ayrıştırarak toplama noktasında bir gayretimiz var. Bu konuda da muhtar arkadaşlarımızın duyarlı olması ve bizde bu çalışmanın içinde yer almak istiyoruz diyen varsa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzle, Kaymakamlarımızla, Belediye Başkanlarımızla koordineli bir şekilde bu çalışmamızı genişletebiliriz.

TRAFİK GÜVENLİĞİ HEPİMİZ İÇİN ÖNEMLİ

Özellikle 3 suç türü trafikte öne çıkmaktadır. Bu 3 suç türü; araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, emniyet kemeri takmamak ve makas tabir ettiğimiz trafik şeritlerini ihlal etmektir. Bu 3 suç türüne göre emniyet ve jandarma teşkilatımızın bütün personeline ceza tutanağı tutma yetkisi verildi. Buradaki amaç ceza kesmek değil, trafik kazalarını en aza indirebilmektir. Trafik güvenliği hepimiz için önemli.  Muhtar arkadaşlarımızın da bu konuda bilgi sahibi olmaları ve etrafındaki vatandaşlarımıza bunları anlatmalarını özellikle istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

MUHTAR BİLGİ SİSTEMİMİZ VAR

Son olarak Muhtar bilgi sisteminden de bahseden Vali Aksoy, “Bu sistem çalışıyor ve talepler oradan aktarılabiliyor. Bir başka uygulamamızda Valiliğimizde var. Nüfusu belli bir rakamın üzerinde olan bazı ilçelerimizde de Açık Kapı Sistemimiz var.  Bunu hem vatandaşlarımıza aktarmanız, hem de muhtar arkadaşlarımızın herhangi bir talepleri olduğunda elektronik ortamda Açık Kapı Sistemine müracaat edebileceğiniz gibi doğrudanda taleplerini iletebileceklerdir. Bu konuda da bilgi sahibi olmanız ve sorunlar varsa bunları bizimle paylaşmanız bizler için oldukça önemli. Zaman zaman ülkemizin güneyinde yaşanan sorunlar nedeniyle Suriye kökenli insanlar ülkemize geldi. Bu anlamda bazen çok basit konular farklı bir alana çekilebiliyor. Bu konuda da sağduyulu ve duyarlı olmak, herhangi bir sorun varsa bunu ilgili birimlerle paylaşmanızı istiyoruz. Toplantının ardından Vali Hüseyin Aksoy, muhtarlarımızın sorun ve taleplerini dinleyerek, gereğinin yapılması ve takip edilmesi hususunda orada hazır bulunan kurum müdürlerine  talimat verdi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Sokaklardan, çocuklarımızı, uzak, tutacağız!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı