Tayvanlı şirketten Dilovası’na dev yatırım!
Haber
16 Eylül 2020 - Çarşamba 11:23
 
Tayvanlı şirketten Dilovası’na dev yatırım!
Dilovası Haberi
Tayvanlı şirketten Dilovası’na dev yatırım!

Tayvanlı çelik devi YC Inox’un Dilovası’ndaki 80 milyon dolarlık yatırımının inşaatı, ihale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte start alacak. 300 kişiye istihdam sağlayacak olan yatırımın, 2021 yılının son çeyreğinde test üretimlerine geçilmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük beş çelik üreticisinden biri olan Tayvanlı YC Inox firması, Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde aldığı 35 bin ve 20 bin metrekarelik arazilere fabrika kurmaya hazırlanıyor. Şirketin Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki iki ayrı parsele kurması planlanan Paslanmaz Boru Üretim Tesisi ile paslanmaz sac yüzey işlemleri için Service Center Binası ve idari merkezlerinin mimar Zafer Karoğlu ve mimar Esen Akyar Karoğlu ortaklığındaki Iglo Architects tarafından tasarlandığı belirtildi. Hafriyat çalışmaları devam eden arazilerde 60 bin metrekare kapalı alana sahip yapıların inşaatına ihale sürecinin tamamlanmasıyla başlanacak. Türkiye’de sıfırdan yapılacak ilk Tayvan yatırımı olan YC Inox, Türkiye için yeni pazarlar oluşturulmasına destek sağlayacak. İç pazarla birlikte ihracatı da hedefleyen 80 milyon dolarlık yatırım, bölgede 300 kişiye istihdam sağlayacak.

İSTİHDAMA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Makine İhtisas OSB’de kurulacak olan YC INOX’un paslanmaz çelik, kaynaklı boru, yassı-yuvarlak çelik boru ve ruloların üretim ve pazarlama faaliyetlerini yürüteceğini söyleyen Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Yaşar Yalamanoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “YC INOX, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi kanalıyla bize gelerek, parselleri aldı. COVID-19 engeli olmasaydı yatırımlarına daha önce başlayacaklardı. Proje şu anda incelenme safhasında” dedi.

DEV YATIRIMCILARA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Açıklamalarını sürdüren Yalamanoğlu, Dilovası’nda Alman, Rus, İsveç ve Hindistan’dan dev yatırımcılara ev sahipliği yaptıklarını belirterek, “Tayvan’dan aldığımız ilk yatırım olması nedeniyle bu proje bizim için büyük önem taşıyor. Bu oranda nitelikli bir yatırıma ev sahipliği yapmak hem Türkiye için hem de OSB’miz için çok değerli. Bölgemizde 300 kişiye de istihdam sağlayacak olan yatırım, önümüzdeki süreçte hem iç pazara hem de istihdama büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tayvanlı, şirketten, Dilovası’na, dev, yatırım!,
Yorumlar
Haber Yazılımı