Haber Detayı
09 Ocak 2015 - Cuma 11:44
 
Tehlike kapıda!
Türkiye genelindeki sert kışın neden olduğu 'don' domates, salatalık ve biberi vurdu. Ürünler büyük zarar gördü.
- Haberi
Tehlike kapıda!

Yurt genelinde son 1 haftadır yaşanan aşırı soğuk havalar en çok çiftçiyi etkiledi. Bazı bölgelerde don tehlikesi yaşanırken, uzmanlar bu gece ve yarın gece de don tehlikesinin süreceğini ifade etti. Dondan dolayı özellikle seralarda yetişen meyve-sebze grupları ve zeytin ağaçlarının etkilendiğini söyleyen uzmanlar, çiftçilerin kendi yöntemleriyle donla baş etmeye çalıştığını söyledi. Antalya'da seralarda sıcaklığın dün gece sıfırın altına düştüğünü dile getiren Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, çiftçilerin geceyi uyumadan geçirdiğini söyledi. Çiftçilerin kendi imkânlarıyla seralarını ısıtmaya çalıştığına vurgu yapan Satıcı, "Don olayı yeni yaşandığı için hasar tespiti yapılamadı. Ancak belirli bölgelerde don birçok serayı etkiledi. Seralarımız modern olmadığı için klasik yöntemlerle sera içi sıcaklıklar 3-4 dereceye çıkarılmaya çalışıldı. Sera içinde özellikle kömür ve odun yakılarak ürünler korunmaya çalışıldı. Ancak seralar çok büyük alanlarda olduğu için etkisi az oluyor. Modern seralar için çok büyük yatırımlar yapılması gerekiyor" dedi.

KALİTE DÜŞECEK

En çok etkilenen ürünler arasında domates, biber ve salatalık olduğunun altını çizen Satıcı, "Bu ürünlerde bazı fiyat artışı kısmen yaşanabilir. Ancak asıl önemli olan yetiştirilen mahsülün kalitesi düşecek. Kalite düşünce de otomatik olarak pazarlama faaliyetleri de etkilenecek" ifadelerini kullandı. Aralık ayının başından bu yana çiftçilerin kış şartları ile boğuştuğunu belirten Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Ünal, sadece dondan değil aşırı soğuk ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava şartlarından da etkilenildiğini kaydetti. Ünal, "Bu kadar ağır şartların yaşandığı döneme bir de don eklenince tokat üstüne tokat yemiş olduk. Üreticiler için zor bir süreç oldu" dedi.

YANGINA DİKKAT

Don tehlikesinin daha da artacağını söyleyen Doğu Akdeniz Zeytin Birliği Başkanı Mehmet Güler, "Tehlike devam ediyor. Geçen yıl mart sonunda yaşanan don ağaçların çiçek açma zamanıydı. Meyve gözlerini yakmıştı. Şimdi ise zeytin hasadı bitti. Yeni sürgün zamanı olduğu için don sorun yaşatabilir. Tedbir alınması gerekiyor" dedi. Çiftçilerin bahçelerde saman balyasa ya da lastik yakarak donun etkisinin azaltılmaya çalışıldığını anlatan Güler, "Damla ve yağmurlama şeklinde sulama da don tehlikesine karşı koruyor. Ancak çiftçilerin de ateş yaktıkları zaman dikkatli olması gerekiyor. Önceden hazırlanan çukurlarda ateş yakılmalı. Dondan kurtulalım derken yangın da çıkarmamak gerekiyor" dedi. Güler, tedbir olarak ilaçlamada kullandıkları pompaları su ile doldurarak çiftçilerin nöbet tuttuğunu söyledi.

ÇİFTÇİLER DİKKATLİ OLMALI

TÜRKİYE Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'nin büyük bir bölümünü saran soğuk hava dalgasının özellikle seralarda etkisini gösterdiğini söyledi. Ege'ed bazı bölgelerde zeytin ağaçlarının da dondan etkilendiğinin altını çizen Yetkin, "Çiftçilerimiz çok dikkatli olmalı. Tedbirlerini almalı. Özellikle birkaç gün daha don tehlikesi ile karşı karşıyayız" dedi.

ESKİŞEHİR'DE SERALAR ÇÖKTÜ

Eskişehir'de ise don dışında aşırı kar yağışından dolayı seralarda çökmeler yaşandığını dile getiren Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, "Eskişehir genelinde 872 dekar sera alanında kardan dolayı çökmeler oldu. Ekili alanlar kullanılamaz hale geldi. Bu alanlarda daha çok marul ve maydonoz gibi yeşillikler yetiştiriliyordu" dedi. Bu sayının artabileceğini ifade eden Şen, "Buradaki ürünler genellikle İstanbul ve Bursa haline gidiyordu. Bu iki il ciddi ölçüde etkilenecek. Yaza kadar bu bölgelerde üretim yapılması zor. Seraların tekrar yapılması gerekiyor" diye konuştu.

KAR YORGAN VAZİFESİ GÖRDÜ

Konya' da kar yağışından dolayı tarlaların kar ile kaplı olduğunu ifade eden Konya Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, karın yorgan vazifesi gördüğünü ve hububatı don tehlikesinden koruduğunu söyledi. Konya'da yetişen ürünlerin dondan etkilenmesi için eksi 18 dereceleri geçen hava sıcaklıklarının olması gerektiğine değinen Çöklü, "Ufakta olsa bir don tehlikesi var. Ancak bunun sonuçlarını baharda anlayabiliriz. Ürünler şu anda kış uykusunda" dedi.


Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, genelindeki, sert, kışın, neden, olduğu, don, domates, salatalık, biber
Yorumlar
Haber Yazılımı