Teknoloji Bankası Yarın Gebze’de Açılıyor!
Haber
03 Haziran 2018 - Pazar 11:59
 
Teknoloji Bankası Yarın Gebze’de Açılıyor!
En Az Gelişmiş Ülkelerin (EAGÜ) teknoloji açığını kapatarak dönüşümlerini hızlandırması beklenen Teknoloji Bankasının resmi açılış töreni yarın Gebze'de gerçekleşecek.
Gebze Haberi
Teknoloji Bankası Yarın Gebze’de Açılıyor!

Teknoloji Bankası'nda Türkiye ev sahibi olarak kritik bir öneme sahip olacak. Bankanın ana misyonu fonda biriken paralar ile En Az Gelişmiş Ülkeler'in (EAGÜ) teknoloji açığını kapatmak olacak. Fondan aktarılacak paralar ile 47 gelişmemiş ülkeye teknoloji politikalarının geliştirilmesi, uygulanması, yönetişim mekanizmalarının kurulması konusunda eğitim ve destek verilecek. Bankanın kuruluş sürecinde kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluşlar arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi çerçevesinde gerçekleştirilen temaslar kapsamında, teknoloji devi Microsoft'un kurucu ortaklarından Bill Gates'in desteklediği, küresel sorunların çözümü için teknoloji üreten ‘Global Good Intellectual Ventures’ isimli firma ile görüşülmüştü.

500 METREKARELİK ALAN

Teknoloji Bankası, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) Gebze'deki Marmara Teknoloji Parkı (MARTEK) yerleşkesinde yaklaşık 500 metrekarelik alanda kuruldu. Banka için bir İcra Direktörü'nün istihdam edilme süreci başlatılmış olup, İcra Direktörü ve iki P4 seviyesindeki personelin istihdam sürecinin ağustos ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Bu kapsamda Teknoloji Bankasına Dışişleri Bakanlığı ve TÜBİTAK'ın yanı sıra Kalkınma Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) da destek verecek.

MÜDÜR BM YETKİLİSİ OLACAK

Finansmanı tamamen gönüllük esasına bağlı olacak bankaya BM üyesi birçok ülkenin de destek sağlaması öngörülüyor. Ev sahipliği yapacak Türkiye ise ilk 5 yıllık zaman dilimi için yıllık 2 milyon dolar olmak üzere 10 milyon dolar vermeyi baştan taahhüt etti. Kurulacak bankanın başına getirilecek müdür ayrıca Birleşmiş Miletler Yetkilisini, banka kapsamında çalışacaklar ise Birleşmiş Milletler personelini ifade edecek. Banka anlaşma yapma, taşınmazları ve taşınabilirleri uygun biçimde elden çıkarma ve yasal işlem başlatma gibi yetkilere de sahip olacak. Gebze'de kurulacak olan Teknoloji Bankası'na ait bina da karşılıklı yapılan anlaşma gereği dokunulmaz olacak. Bankanın mal mülkü ve varlıkları genel sözleşme doğrultusunda belli bir dereceye kadar dava muafiyetinden feragat edilmesi dışında her türlü yasal süreçten de muaf tutulacak.

BELGELERDE DOKULMAZLIK KAPSAMINDA

Binaya hiçbir memur ya da yetkili, idare müdürünün yani BM yetkilisinin izni olmadan herhangi bir görevi yerine getirmek için dahi olsa giriş yapamayacak. Teknoloji Bankası'na ait arşivler, materyaller ve tüm belgeler de dokunulmazlık kapsamında olacak. Banka bünyesindeki paraların tasarrufu da banka yönetiminde olacak. Fonlarda biriken paraların başka bir ülkeye veya başka bir Birleşmiş Milletler örgütüne gönderimi de serbest olacak.

GÜVENLİK VE KORUMA İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDA

Bankanın güvenliği ve koruması ise İçişleri Bakanlığı tarafından sağlanacak. Bankanın getir götür işleri için hizmet verecek kuryelere Birleşmiş Milletler tarafından verilecek eğitim ile kurye sertifikası verilecek. Kuryelerin banka ile ilgili yaptığı taşımalarda kullandığı çantalara BM amblemi de yapıştırılacak. Banka resmi haberleşmesi için kullanacağı posta, telefon, kablolu ve diğer haberleşme araçları için uygulanan öncelikler ve vergilerde diğer devletlere sağlanan avantajlardan yararlanabilecek. Hükümet hangi iletişim aracı olursa olsun bankanın iletişiminin dokunulmazlığını güvence altına alacak.

ARAÇLARA VERGİSİZ YAKIT VE DİPLOMATİK PLAKA

Kurulacak bankanın ihtiyaç duyduğu motorlu taşıtlara vergisiz yakıt desteği de verilecek. Ayrıca banka için resmi olarak kullanılacak araçlara mevzuata uygun olarak diplomatik plaka da sağlanacak. Bankanın resmi kullanımı için ithal veya ihraç ettiği mallar için de gümrük vergisi muafiyeti uygulanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Teknoloji, Bankası, Yarın, Gebze’de, Açılıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı