Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 10:05
 
Türkiye Gebze’den savunulacak!
Bölgemizin gurur kaynağı olan ve ülkemize katma değer üreten üniversitelerin başında gelen Gebze Teknik Üniversitesi, yerli ve milli imkanlarla savunma sanayine katkı sağlamak için bir girişim daha başlatarak, Savunma Sanayi Akademisini açtı.
Gebze Haberi
Türkiye Gebze’den savunulacak!

GTÜ Savunma Teknolojileri Enstitüsü bünyesindeki Savunma Sanayi Akademisi’nin açılışı dün gerçekleştirildi. Savunma Sanayi Akademisi’nde, bu alanda farklılık yaratabilen üstün nitelikli araştırmacılar yetiştirmek, savunma odaklı Ar-Ge alanlarında ihtiyaçların milli imkânlarla karşılanması için teknolojiler üretmek ve teknolojik üstünlük yaratacak projelerde yetkin ve değer yaratan bilim insanları ve mühendisler yetiştirmek, savunma dünyasını etkileyeceği öngörülen farklı teknolojik alanları araştırma kurgulama ve uygulama ile ilgili özel araştırmaların yapılması için çalışmalar yürütülecek.

PROTOKOLDEN YOĞUN İLGİ

GTÜ Kongre ve Kültür Merkezi Mavi Salon’da düzenlenen açılış programına Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan Tayvan Büyükelçisi Yaser Chang, Ulusal Çang Şenn Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Başkan Vekili Ard Cheng, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

“HAYIRLI OLSUN”

Açılış konuşmasını yapan Rektör Aslan, “Savunma sanayii, ülke savunması konusunda stratejik bir öneme sahip. Bu alanda değer üretecek kişilerin dikkat çekici yetkinlikleri olması gereklidir. Burada üretilecek bilgilerin, Türkiye’ye değer olarak dönmesi sağlanacak. Üniversite sanayi işbirliği sayesinde sanayimizin mühendislik deneyimi de savunma sanayimiz için de çok değerli bir katkı sağlayacak. Savunma Sanayi Akademisi vatanımıza ve milletimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

“İLK GİRİŞİM GTÜ’DEN”

Aslan’ın ardından konuşan Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, “Burada yapılan hamle ülkemiz için çok değerli. Savunma sanayisi bilimde her zaman lokomotif olmuştur. Taş sopalarla başlayan savunma sisteminin günümüzde nerelere geldiğini hep birlikte görüyoruz. Bizler de ülkemizde yürüttüğümüz çalışmalarla fark yaratmaya çalışıyoruz. Savunma sanayisinde millileştirme için büyük bir çaba içerisindeyiz. 100 yıl sonra da dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almak istiyorsak teknolojiyi elimizde tutmalıyız. Bu tarzda bir girişim ilk defa Gebze Teknik Üniversitesi’nde oldu. Rektörümüze ve akademik kadroya teşekkürlerimi sunup başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜKŞEHİR OLARAK DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

Kocaeli Büyükşehir Başkan Vekili Yaşar Çakmak ise yaptığı konuşmada, “Dünyaya geliş nedenimiz dünyada huzur ve insana hizmet etmektir. Ancak insanoğlu farklı çıkarlar için vahşileşiyor. Mazlumun sesini duyurmak için güçlü olmamız gerekiyor. Eğer silahınızı kendiniz üretirseniz daha rahat olursunuz. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki sakin yaşamak ve etrafa huzur saçabilmek için teknolojide güçlü olmamız gerek. Sanayi ve üniversite işbirliği ile güzel sonuçlar alınacağına inanıyoruz ve Büyükşehir belediyesi olarak her türlü desteğe hazırız. Öğrencilerimizden ve akademisyenlerimizden büyük bir başarı bekliyoruz. GTÜ’yle gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“SAVUNMA SANAYİSİNDE BÜYÜK ATILIM YAPTIK”

Son olarak konuşan Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ise, “Akademimiz Gebze’ye ve Türkiye’ye hayırlı olsun. Ülkemizin istikbaline hükmedecek gençler inşallah bu nesil olacak. Savunma sanayii teknolojinin en üst noktasının kullanıldığı bir alan. Ülkelerin bütçelerinden en fazla kaynak ayırdığı harcama kalemi. 10 yıllık dönem içerisinde Türkiye savunma sanayisinde büyük atılım yaptı. Gebze’de TÜBİTAK, Bilişim Vadisi, sanayi bölgelerimize teknoloji üretimi için çok ideal bir alan. Bizler idareci olarak sanayicilerimizin ve üniversitemizin önündeki engelleri kaldırmak için varız. El birliği ile ülkemiz için mücadele etmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. Konuşmaların ardından Rektör Aslan açılışı yapılan Savunma Sanayi Akademisi hakkında sunum yaptı. GTÜ’nün yeni bir ufka yol açtığını dile getiren Aslan, 22 öğrenciyle çalışmayla başladıklarını ve çalışma yapılacak alanları aktardı. Program plaket takdiminin ardından çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, Gebze’den, savunulacak!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı