Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 18:09
 
Ulaşım halk yararına sağlanmalı”
Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan ulaşıma gelen zam sonrası, “Ulaşımın kâr amacıyla değil, halk yararına sağlanan bir hizmet olarak verilmesi için tepkimizi gösterelim” dedi.
Gebze Haberi
Ulaşım halk yararına sağlanmalı”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Trafik Yönetimi Dairesi Başkanlığı (UKOME) toplantısından zam üstüne zam çıktı. Otobüs Ulaşım ücretleri Şehir içi ulaşımda 2,75 TL olan tam ücreti 3,00 TL’ye, 2,00 TL olan indirimli ücreti 2,25 TL’ye, 1,50 TL olan öğrenci ücreti 2,00 TL’ye çıkarıldı. Belediyenin karşılamasıyla indirimli karta ulaşım ücreti 2,15 TL, öğrenciye ise 1,60 TL olarak yansıyacak. UKOME’nin kararı sonrasında Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan bir basın acıkması yaptı. Erkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Otobüslerden tramvaya, okul servislerinden otoparklara kadar ulaşımın her alanına bir kez daha zam geldi. Hayatın her alanına gelen zamlarla boğuşan işçileri ve emekçileri bu kez de ulaşım zammı vurdu! Taşımacılığın her alanına gelen zamlar ise saymakla bitecek cinsten değil. Henüz açıklanmasa da ilçe otobüslerine (Körfez, Gebze, Kartepe vb.) gelecek zamlar da bu zamları takip edecektir.

ULAŞIMI KÂR ALANI GÖRÜYORLAR

Zaten ulaşımın en pahalı olduğu kentlerden biri olan Kocaeli’de okullar açılmadan hemen önce uygulanan bu zamlar, kıt kanaat geçinmeye çalışan, borç ile borç döndüren Kocaeli halkına yapılan büyük bir zulümdür. Belediye kaynaklarının, halkın parasının kimlere nasıl peşkeş çekildiği tüm ülkede bir bir ortaya çıkarken, çarkını döndürmek isteyenlerin krizin yükünü halkın sırtına bindirmesinin yeni bir örneğidir bu zamlar. Belediye elindeki kaynaklarla kolayca, ucuz, konforlu ve güvenli bir ulaşım sağlayabilecekken, ulaşımı bir hizmet alanı olarak değil, kâr alanı olarak görüp buna göre hareket ediyor! İşçilerin, emekçilerin ücretlerine yılda 1 kere, kuruş kuruş zam yapılırken, en temel ihtiyaçlarımızın hepsine yılda onlarca zam geliyor. Ulaşım zammı da dahil olmak üzere zamların geri alınması için birleşelim, mücadele edelim. Ulaşımın kâr amacıyla değil, halk yararına sağlanan bir hizmet olarak verilmesi için tepkimizi gösterelim. Sefalete mahkûm değiliz! Hep beraber değiştirebiliriz!”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ulaşım, halk, yararına, sağlanmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı