Haber Detayı
17 Ocak 2015 - Cumartesi 11:50
 
Uyum için Başkanlık Sistemi şart
AK Parti kurmaylarıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümet ve cumhurbaşkanlığı arasındaki uyum için başkanlık sistemine ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.
- Haberi
Uyum için Başkanlık Sistemi şart

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam AK Parti Grup Yönetim kurulunu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda misafir etti. Milletvekilleri yemeğin ardından sarayı gezdi. Basına kapalı gerçekleşen toplantı 3.5 saat sürdü.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞART"

19 Ocak Pazartesi günü Ak Saray'da yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında başkanlık sistemine ihtiyaç olduğunu belirten Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında, istişare ve danışma mekanizması yeterince işletilemiyor. Uyum olabilmesi için başkanlık sistemine ihtiyaç var. Şeffaflık ve denetim konusunda çok dikkatli olunmalı. Türkiye'de asıl sorun, kayıt dışı ekonomi. Bunun kayıt altına almaya başardığınızda diğerleri arkasından gelir. Örneğin inşaat sektörü çok önemli. Ekonominin lokomotifi inşaat sektörüdür. Sert kararlar alırsanız, ekonomiyi olumsuz etkiler" dedi.

"DEMİRTAŞ'IN AÇIKLAMALARI SAKINCALI"

Sohbette gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şu mesajları verdi: "İç güvenlik paketi çok önemli, onun bir an önce yasalaştırılması gerekir. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamaları son derece sakıncalı. 'Biz barajı aşamazsak sonrasını devlet düşünsün' ne demek?

"ÖNERİ GELDİ, BENDE KABUL ETTİM"

16 Türk devleti sembolü konusunda Muhafız Alayı öneri getirdi, ben de kabul ettim. Bakanlar Kurulu'na başkanlık edeceğim. Bir daha ne zaman olur onu sekreterya konuşur. MGK toplantısında bile bir sonraki toplantıya sonradan karar veriliyor."

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti, kurmaylarıyla, bir, araya, gelen, Cumhurbaşkanı, Erdoğan, hükümet, cu
Yorumlar
Haber Yazılımı