Yazı Detayı
31 Mart 2020 - Salı 14:31
 
“Bu zor günler de elbet geçer bir gün”
R.Sıla Güvenç
guvencsila@gmail.com
 
 

Dünya, Coronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Vakalar her geçen gün artıyor. Daha önce böyle bir şeyi yaşamadık. Böyle bir hastalığa şahit olmadık. Bundan birkaç ay önce birileri bu durumu bize anlatsaydı, kendisine deli derdik. Dünya, bugüne kadar birçok hastalıkla ve salgınla mücadele etmiş, sonuç olarak her birini yenmiş. Coronavirüs salgını da bir gün son bulacak. Bize dersler vererek ve kuşkusuz iç dünyamızda bizleri değiştirerek günün birinde çekip gidecek.

**

Bu yaşananlardan da dersler çıkaracak, şapkamızı önümüze koyacağız. Anladık ki insan denilen varlık hiç de güçlü değil. Aslında tıp sandığımız kadar ilerlemedi. Belki de zaman zaman unuttuğumuz, ihmal ettiğimiz ailemiz her daim yanımızdaki tek değer. Evimiz en büyük gücümüz. Bir arkadaşımızla bir yerlerde laflamak, birlikte çay falan içmek sandığımızdan daha fazla kıymet taşıyor. Bugüne kadar pek çok kez fiziksel şiddete maruz kalan sağlık çalışanları da dünyanın en fedakar insanları.

 **

Hasta yatağında olan insanlar için insanlık dışı tweetler atanı da yaşlıları fazlalık görüp onları horlayanları da gördük bu süreçte. Doktorların mücadelesini, komşuluk kavramının kutsallığını, insan kalabilmeyi ve daha pek çok şeyle karşılaştık. Tüm bu kâbus sona erince sımsıkı sarılın sevdiklerinize, dünya sahiden üç günlük. Virüs, çok parası olanı da hasta etti, hiçbir şeyi olmayanı da. Şişkin banka hesapları yerine insan biriktirmenin yüceliğini daha iyi anladık karantina günlerinde.

**

Bunları yazarken gökyüzü oldukça gri renk taşıyor. Hepimizin yaşadıkları gökyüzüne yansımış belki de. Çoğumuzun eve kapandığı şu günlerde, sanatın ve edebiyatın gücüne inanıp size iyi bir haberim var. Gazeteci-yazar dostumuz Levent Altun, dördüncü kitabı Maymun Tuzağı’nı karşımıza çıkardı. Salgın nedeniyle imza günleri düzenleyemese de okurları için bir çare bulacak. Levent Altun’a “zor günlerde edebiyat şifadır” diyerek yeni kitabında başarılar diliyorum. Yeni kitabının okuru bol olsun.

 

 
Etiketler: “Bu, zor, günler, de, elbet, geçer, bir, gün”,
Yorumlar
Haber Yazılımı