Yazı Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 09:35
 
Faydalı kullanmak ya da esir olmak!
R.Sıla Güvenç
guvencsila@gmail.com
 
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nin açılış töreninde konuştu. Pek çok konuya değinen Erdoğan’ın internet ve sosyal medya hakkındaki düşünceleri önemliydi. Teknoloji bağımlılığı konusuna değinen Erdoğan, internetin doğru kullanılmamasından kaynaklı zararlarına değindi. Erdoğan, “Çevremize baktığımızda modern köleler değil, teknolojiyi bilinçli kullanan özgür bireyler görmek istiyoruz” diyerek özellikle gençlere önerilerde bulundu.

**

"Sosyal medya tam bir çöplük, tam bir başıboş mecra haline dönüşmüştür. Türkiye, insanların taciz edildiği, dolandırıldığı, lince tabi tutulduğu böyle bir sanal dünyaya asla teslim olmayacak. Gerçek hayatta suç olan her şeyin internet ortamında da aynı karşılığı bulması şarttır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, interneti doğru ve verimli kullanan bir ülke amaçladıklarını sözlerine ekledi. Bu sözlere katılmamak mümkün değil, çünkü her şeyde olduğu gibi internetin de fazlası büyük problem.

**

Gün içinde bindiğiniz toplu taşıma araçlarında çevrenize şöyle bir bakın. Kimsenin aslında yolculuk falan yaptığı yok. Hemen herkes kulağında kulaklık telefonuyla ilgileniyor. Öyle oluyor ki telefona bakmaktan ineceği durağı karıştıran insanlara bile denk geliyoruz. Kafelerde karşılıklı oturan insanlar birbirlerinin yüzüne değil, ellerindeki telefon ekranlarına bakıyor. Sohbet edip, dertleştikleri söylenemez. İnternette zaman geçirmeye bayılan, kitap okuma konusunda sınıfta kalan milletiz.

**

İnternet önemli bir buluş. Evden hiç çıkmadan tüm gün sokakta dolaşarak halledebileceğiniz her şeyi çözmenize imkân sağlıyor. Bilgiye anında ve kolay ulaşıyorsunuz. İnternetin kötü bir icat olduğunu iddia eden yok. Bunu söylemek için delirmiş olmak gerek. Ancak her şeyin fazlası, abartısı yarardan çok zarar olarak karşımıza çıkıyor. Uzun süre internet başında vakit geçirenler bu anlamda bir bağımlı haline geliyorlar. Tıpkı sigara ya da alkol bağımlılığı gibi bu da bir sağlık sorununa dönüşüyor.

**

Antibiyotik de önemli bir buluş. Gereksiz antibiyotik kullanımı ise vücutta ciddi olumsuzluklar yaratabiliyor. Doktorumuz onaylı antibiyotik kullanırsak kısa sürede iyileşiyoruz. Neyi, nasıl ve ne için kullandığımız bütün mesele. Bıçakla ekmek dilimleyebiliriz, aynı bıçakla bir başkasına zarar verirsek bu hukuken suç olacaktır. Doğru internet kullanımı özellikle gençlerin eğitim ve gelişiminde bir hayli önemli ve yararlı görünürken aksi durumda onlar için tehlikeli olabilecek bir mecra.

**

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini tam okuyup, internet konusundaki cümlelerine kulak vermeliyiz. Erdoğan, internet hakkında herhangi bir kısıtlama ya da müdahalede bulunmuyor. Tam aksine doğru ve verimli internet kullanımının faydasından söz ediyor. 2020 yılında internetten yararlanmayan ve teknolojiye ayak uyduramamış milletlerin hiçbir anlamda başarılı olmasını bekleyemeyiz.  Ancak teknolojiyle barışık olmak demek, yaşamımızda ipleri tamamen ona bırakmamız anlamına gelmiyor.

 
Etiketler: Faydalı, kullanmak, ya, da, esir, olmak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı