Caner PESEN Gebze Meclisi güzeldi, güzel kalsın…
Yazı Detayı
19 Ekim 2020 - Pazartesi 13:41
 
Gebze Meclisi güzeldi, güzel kalsın…
Caner PESEN
 
 

Belediyelerin meclis çalışması, esasında hiçbir zaman kavgaya, gerilime ihtiyaç duyulmayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Meclis çoğunluğunu elinde bulunduran iktidar, kenti yönetmek için çalışmalar yapar, bu çalışmaları planlarken ve hayata geçirirken, meclisten onay alma zorunluluğu vardır, onay içinde çoğunlukta olan kendi meclis üyelerinin oyları yeterlidir. (bu durumun istisnası, meclis çoğunluğunun iktidar da değil, muhalefette olduğu durumlardır, bizde öyle bir durum olmadığı için o istisnayı durumu geçiyoruz)

Muhalefete verilen görev ise, önüne gelen hizmet kalemlerini araştırmak, incelemek, eksik-yanlış gördüğünü dile getirip, kendi görüş ve önerilerini sunmaktır.

Muhalefet, eksiklik, yanlışlık gördüğü maddeleri hukuka aykırı buluyorsa yargıya taşır, hukukla sonuç alınmayacak, kendisine göre toplum vicdanını rahatsız edecek durumlar varsa, mecliste ifade edip, basın yoluyla halkla bu yanlışları paylaşır.

Her iki tarafında yetki, görev, sorumlulukları bellidir ve birbirlerini kırmaları, kırılmaları ve gerilim yaşamaları için hiçbir neden yoktur.

Meclisleri geren tek şey üsluplar olmuştur.

İktidar meclis üyesi ve seçilmiş başkanın tutumu daha çok belirleyendir.

Muhalefet de, iktidar da siyasidir, mutlaka siyasette yapacaklar.

Siyaset yaparken, iktidardan alınan güçle, aşağılayan, hakir gören, umursamayan bir dil kullanırsanız, işte o noktada hiç kimseye katkısı olmayan, kente hizmeti aksatan ve gündemi gereksiz meşgul eden gerilimler yaşanır.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, şimdiye kadar ki tutumu ile Gebze Belediyesi meclisini gerilimden, polemikten uzak yönetmeyi başardı.

Muhalefete daha çok söz tanıyarak, muhalefetle daha yumuşak dil kullanarak, örnek bir yönetim gösterdi.

Sonuçta, kendi hazırladıkları projeleri hayata geçirdi, ama muhalefetin her öneri ve görüşünü de can kulağı ile dinledi, dikkate aldı-almadı o ayrı ama gönüllerini almayı başardı.

Meclisler artık canlı da yayınlandığı için bazı görüşmeler siyasi şova dönüşebilir, biraz haddini aşan yorumlarda eklenebilir ama bununda kimseye yararı olmaz ki, mecliste ki hangi şov, hangi konuşma, toplumda oya dönüşür ki…En fazlası o meclis üyesinin parti içinde ki popülerliği artar, bu da her iki taraf için tölera edilebilir bir durumdur.

Gebze Belediyesi’nin bu örnek meclis görüşmeleri geçtiğimiz hafta biraz alevlendi.

Gebze Belediye Meclis Üyesi ve KBB Başkan Vekili Yaşar Çakmak’ın konuşmaları sonrasın da, ortam biraz gerildi, şimdiye kadar ‘uysal kuzu’ görünümünde ki meclis üyeleri sert yüzlerini de gösterdiler, kavgaya da hazır olduklarını, gözlerini budaktan esirgemeyeceklerini gösterdiler.

Oysa biz Gebze Meclislerinde çok keyifli sahneler izliyorduk, örneğin Gebze Belediye Başkanı Büyükgöz’ün, oy çokluğu ile geçen bir kararda, ‘Yılmazel el kaldırdın, oy birliği’ dediğinde, Şahin Yılmazel’in ‘tübebillah’ diyerek itiraz edişi.

Biraz gerilimli olsa da, son mecliste, iki hemşeri, iki meslektaş, iki kadın, iki akraba, Saide Arslan ile Güler Şahin Gençay’ın atışmaları…

Gençay, Arslan’ı eleştirirken, ‘sevgili meslektaşım bunu gözden kaçırmış olmalı, kendisine hatırlatırım’ gibi göndermeler yaparken, cevap veren Aslan’ın, ‘Sevgili meslektaşım bunun istisnasi olan yanlarını bilir ama gözden kaçırmış olmalı’ gibi birbirleri ile atışmaları.

Gebze Belediyesi Özel Kalem Müdürü Dursun Ali Arslan’ın akrabası olan her iki avukat hanım, belki meclis toplantısı sonrasında, birlikte ailece yemek yiyor, mecliste ki o iğneli göndermeleri, gülerek analiz ediyorlardır.

Bunlarda son derece doğaldır, muhalefet yada iktidar da temsil hakkı elde etmiş olanlar, görevlerini kusursuz yapıyor, vicdanen rahatlarsa, parti ilkeleri ve kent çıkarlarını koruyabiliyorlarsa, görev ve sorumluluk alanları dışında pek ala arkadaşta olabilir, akrabalık ilişkilerini de sürdürebilirler.

Şimdiye kadar ki süreçte, saygının, hoş görünün, anlayışın hakim olduğu bir meclis izliyorduk, umarım bundan sonra da aynı görüntüler hakim olur.

Çünkü son mecliste gördük ki, bir çok meclis üyesi en küçük kıvılcımla alevlenebiliyor.

Örneğin, Gebze Meclisi’nin en naif iki ismidir, ikisini de yakından tanıdığım için biliyorum, Mehmet Dinç ve Sinan Çeper.

Bir anda ayağa fırlayan Mehmet Dinç, ‘otur yerine’ diye seslerin yükseldiği, ‘indir o parmağı’ gibi lafların edildiği sahnede ki isim…

Ben çok iyi biliyorum ki, Mehmet Dinç, muhalefetin en az kavga edeceği isimdir, çünkü Mehmet Dinç, hiçbir kişisel menfaat gözetmeksizin, kent için doğru olanın yanında, yanlışın karşısında olur.

Aynı şekilde Sinan Çeper’de öyle.

Oturun sohbet edin, bazı sinir uçları var, oralara temas etmediğiniz sürece, Sinan’ı hiçbir şekilde bir siyasi partiye direk yapıştırmazsınız, insanlık için, bölge için doğru olana doğru, yanlışa yanlış der.

Sinan Çeper, belediye kapısını, yetkili mercileri en çok zorlayan isimdir, sürekli birilerinin işiyle ilgili uğraş verir, ve araştırın bakın göreceksiniz ki, Sinan Çeper ne partilisi, ne ailesi, ne arkadaşı için kimsenin kapısını çalmaz, olmayacak hiçbir iş için ricacı olmaz, kimseden haksız bir talepte bulunmaz, koşturması, uğraşısı tüm mücadelesi, mazlumlar için, ezilen, kendisini ifade etmekte sıkıntı yaşayan Gebzeliler içindir tüm çabası.

Hem Sinan, hem de Mehmet sağlamda birer Gebzelidir.

Biri Trabzonlu, biri Karslı olsa da her ikisi de örnek Gebzelidir.

Böyle güzel insanların, güzelliklerin yaşandığı bir meclisin, bu güzelliklerle devamı Gebze’nin kazancı olacaktır, bunu bozmamaya herkes özen göstermeli.

Sayın Yaşar Çakmak’ın son mecliste ki tutumu, meclislerin gerilim yaşaması konusunu da Çarşamba günü yazalım, bu yazı zaten bitmek bilmedi, okurken sıkıldınız farkındayım da bir daha bu kadar uzatmam…

 
Etiketler: Gebze, Meclisi, güzeldi,, güzel, kalsın…,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
28 Ekim 2020
Yarın olmasa, bugünümüz nasıl olurdu!..
26 Ekim 2020
Lütfen lunapark olmasın
22 Ekim 2020
Hayvanat Bahçesi Millet Bahçesi’ne taşınsa…
21 Ekim 2020
Bıyık ile Acay’ı böyle düşman yapamazsınız…
14 Ekim 2020
Bizim belediyelerin, Ulusal medya merakı!..
13 Ekim 2020
Bugün Gebze’yi anlatsak…
08 Ekim 2020
Kömürcüler OSB ve Hamza Şayir…
07 Ekim 2020
Soyluçiçek’in iddiaları yenilir-yutulur değil!..
02 Ekim 2020
Dilovası’nın yalnız çocuğu Hamza Şayir
01 Ekim 2020
AK Parti SAADETleşti mi?
29 Eylül 2020
Zinnur Büyükgöz’ü çöple kirletemezsiniz!..
28 Eylül 2020
Mermerciler Fuarı’nda herkesin bir hesabı var
25 Eylül 2020
Yıldırım ve Şair örnek olur…
24 Eylül 2020
Sapıklara ve canilere prim mi yaptırılıyor?
23 Eylül 2020
İrfan Ayar ne yaptı?
22 Eylül 2020
Recep Kaya’nın listesi…
17 Eylül 2020
Halil Sezai affedilemez…
14 Eylül 2020
AK Parti, Çayırova tamam, ya Darıca?
10 Eylül 2020
Merdiven altı eğitim!
09 Eylül 2020
Dönüşüm başladı…
30 Temmuz 2020
Pandemi de kurban!..
29 Temmuz 2020
Tuzlaspor’u çok kıskandım
29 Temmuz 2020
AK Parti’nin kongreleri
27 Temmuz 2020
CHP’nin dostları…
24 Temmuz 2020
Pınar Gültekin’i yargılayanlara…
22 Temmuz 2020
Okullar ve servis yolsuzlukları…
21 Temmuz 2020
Türk Futbolu gelişim göstermiş…
14 Temmuz 2020
Büyükakın ve Spor
10 Temmuz 2020
Gebzespor ne zaman gündem olacak?
08 Temmuz 2020
Murat Aydın gelişmelerden memnun
01 Temmuz 2020
Gebze’ye saha önerileri…
25 Haziran 2020
Bir Bülent Atasayan geçti…
23 Haziran 2020
Mobilyacılar Çarşısı’nın bilinmeyenleri…
22 Haziran 2020
Nurbay hocam, ‘Vefa, sadece İstanbul’da semt ismi’ değilmiş…
11 Haziran 2020
Gebze’de büyük operasyon!..
11 Haziran 2020
Sağlık yatırımı değil, kadınlara özel ameliyathane!...
10 Haziran 2020
Kronik hastaların durumu ne olacak?
09 Haziran 2020
Hükümet Konağı Pandemi’ye yetmiyor!
08 Haziran 2020
Alın size ikinci dalga!...
Haber Yazılımı