Yazı Detayı
21 Şubat 2020 - Cuma 10:30
 
Kitapseverleri buraya alalım!
R.Sıla Güvenç
guvencsila@gmail.com
 
 

Darıca Belediyesi önemli bir kültür organizasyonuna imza atacak. Bu yıl ilk defa düzenlenecek olan Darıca Kitap Fuarı kapılarını 28 Şubat tarihinde açacak. 8 Mart’a kadar devam edecek olan kitap fuarında 60 yayınevi, 60 yazar ve 1 milyon kitap karşımızda olacak. Fuarda ayrıca söyleşiler ve imza günleri düzenlenecek. Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezindeki bu dev kültür şöleni kitapseverlere unutulmaz günler yaşatmaya hazırlanırken fuar önemli bir kültür misyonu üstlenecek.

**

Gençlerin ve yetişkinlerin çok okuduğu bir ülke değiliz. Kitap okuma oranlarımızı yükseltmemiz gerektiği bir gerçek. Bu anlamda özellikle gençlerimizi kitaplarla buluşturacak hamlelere ihtiyaç var. Gençlerimizin ciddi bölümü ne yazık ki kötü alışkanlıklara sahipler. Bu alışkanlıklardan vazgeçmelerinin yolu okumaktan geçiyor. Okuyan ve sorgulayan insanlar, kötülüklerden uzak durup, hiçbir bağımlılığa yaşamlarında yer vermezler. Bağımlı olanlar maalesef mantıktan uzak olan insanlar.

**

Kitapları ve yazarları sevdirmenin yolu onları karşımıza çıkarıp bizlere dokunmalarını sağlamaktır. Ne kadar çok kitap o kadar çok mutluluk getirir. Gençler, kitaplardan çok sosyal medyada zaman harcıyor. Gazetelerin kitap ekleri birer birer kapanmış durumda. Hala yayınlananlar ise can çekişiyor. Ülkedeki kitap fiyatlarının ortalaması bir paket sigaradan daha az. Tüm bunları düşünerek kitap okuma alışkanlığını hayatımıza katmalı, kitabın insana ve çevresine kattıklarını fark etmeliyiz.

**

Bu anlamda Darıca Belediyesi önemli bir işe ev sahipliği yapacak. Fuar, Darıcalılar için güzel bir hizmet olacak. Başkan Muzaffer Bıyık ve ekibini kutlamak gerek. On gün boyunca açık kalacak olan kitap fuarı binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapacak. Şu an için isimleri belli olmasa da 60 yazar karşımızda olacak. Başkan Bıyık ve ekibinden ricam, gelecek olan yazarların farklı görüşlerde, farklı kategorilerde olup, ayrı düşünceleri temsil eden isimler olması. Çünkü her okuyucunun yazar tercihleri başka oluyor.

**

28 Şubat tarihinde başlayacak olan kitap fuarına sık sık gidip çevreme de fuara gitmelerini tavsiye edeceğim. Çok okuyan ve kitaplarla arası iyi olan toplumların başarısız olması beklenemez. Çayırova Kitap Fuarı, Gebze Center Kitap Günleri ve şimdi de Darıca Kitap Fuarına merhaba diyeceğiz. Elbette sırada Mayıs sonundaki Kocaeli Kitap Fuarı var. Tüm bunlar geleceğe dair umut veren şeyler. İyi bir kitap okuru olan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgözden de bir kitap fuarı müjdesi bekliyoruz.

 

 
Etiketler: Kitapseverleri, buraya, alalım!,
Yorumlar
Haber Yazılımı