Caner PESEN Pandemi de kurban!..
Yazı Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 15:50
 
Pandemi de kurban!..
Caner PESEN
 
 

İnsan bulunduğu şartlara en kolay uyumu sağlayan canlıdır.

Pandemi sonrası hiçbir şey eskisi olmayacaktı ve değil de.

Bakmayın siz, kurallara uymayan yurdum insanını, pandemi yokmuş gibi yaşayan insanlar vs…bunların hepsi göstermelik ve göreceli, insanlık artık hiçbir durumda eskisi gibi değil ve bir şekilde yeni bir yaşam biçimi oluşmuş durumda.

Pandemi etkisi altında yasaklı, falan da olsa ilk Ramazan Bayramımızı yaşadık, Ramazan’ın bereketi, maneviyatı vardı ama bir bayram tadı alamadık, farklıydı.

Kurban Bayramı daha farklı, aileler toplanır, birlikte kurban kesen insanlar bir araya gelir, kurban kesilir, dua edilir, bayramlaşılır, kurban eti dağıtılır.

Mesafe korumak, tedbir almak daha zordur.

Eskiden beri kurbanı hayvan kesmek değil ama bağış yapmak, yardım yapmak olarak değerlendiren inançlı insanlar da vardı.

Kendileri Kuran’ı güncellemişlerdi.

Pandemi de bunun sayısı artmış durumda.

Kurban kesmek yerine bağış yapmayı tercih edenler hayli fazla.

Bağışlar, yardımlaşmak ta elbette ki Kuran-ı Kerim’in emridir, Kurban Bayramı’nda daha bir anlamlıdır.

Allah halis duygularla bağış yapanı da, yardım da bulunanın da yardımlarını kabul etsin.

Ancak, Kurban kesmek inancımızın gereği olduğu gibi bir alışkanlık, bir gelenektir de.

Biz her Kurban Bayramı’nda Bayram Namazı sonrasında bir bahçede toplanan aile büyüklerimiz ve kesilen kurbanın heyecanı ile büyüdük, çocuklarımız da öyle büyüsün o geleneğe, o birlikteliğe uysunlar istedik, bunu yaşatmakta istiyoruz.

Bilim Kurulu da, Sağlık Bakanı da, ‘kesmeyin’ diyemedi, toplumun hassasiyeti ve o geleneğin sürmesi insanlarımız için önemli, en fazla ‘tedbirlere uyarak kesin’ denebildi.

Evet, bir mübarek bayramı daha karşılıyoruz, şartlar hiç uygun değil ama imkanı olanlar kurbanlarını kesip, ihtiyacı olanlarla paylaşacak, Allah herkesin niyetlerini kabul eylesin.

Ama pandemi etkisi altında yaşayacağımız bu Kurban Bayramı’nda tedbiri ve özenli olmayı elden bırakmamalı.

Bugünler de geçecek İnşallah, hep birlikte kucaklaşarak, sarılıp, el öperek idrak edeceğimiz bayramları da hep birlikte yaşayacağız inşallah ama bu bayramı salgın hastalık etkisi altında kutladığımızı unutmadan, tedbirlerimizi alarak kurbanı idrak edelim.

Hepinizin, hepimizin, tüm inanların ve niyeti halis olanların Kurban Bayramı kutlu olsun.

 
Etiketler: Pandemi, de, kurban!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı