Yazı Detayı
24 Mart 2020 - Salı 09:25
 
Virüs şaka yapmıyor, öldürüyor
R.Sıla Güvenç
guvencsila@gmail.com
 
 

Yetkililerin tüm uyarılarına rağmen haber bültenleri sahillerde dolaşan, toplu halde banklarda oturan ve yasaklara karşın söz dinlemeyen vatandaş haberinden geçilmiyor. Asker uğurlamaları yasak, yasağı delerek kalabalık şekilde asker uğurluyor, toplu halde düğün halayı çekiyoruz.  Dünyada ve ülkemizde ölüm vakaları artıyor, corona tüm dünyayı etkiliyor, bazıları da işi şakaya vuruyor. Uyarı ve telkin dinlemiyoruz, “mecbur kalmadıkça”, “zorunda olmadıkça” gibi laflar insanımızın hiç umurunda değil.

**

“Bana bir şey olmaz”, “zaten öleceğiz”, “ben güçlüyüm” gibi bilimsellikten uzak boş sözlerle kendisini avutan ciddi bir kitle var. Kendi sağlıklarını düşünmedikleri gibi toplum sağlını da umursamıyorlar. Tüm uyarıları reddetmek, yasakları delmek, elbette kanunen suç teşkil ediyor. Corona virüsünün yanı sıra cehaletle de boğuşuyoruz. Ne kendisini ne de toplumu düşünmeyenlere sağlık bakanı ya da yetkililerin yapacağı çok fazla şey yok. Biz kurallara uymazsak, kimse bizim için bir şey yapamaz.  

**

Evde oturmaktan daraldıklarını söyleyenler, evde karısıyla kavga ettikleri için kendisini dışarı atanlar, yasaklara karşın halay çekenler oldukça yetkililerin de işi zor. Onca sağlık çalışanı, onca yetkili yoğun tempoda gece gündüz demeden çalışırken birileri evde oturamamaktan yana şikâyetçi. Yasak olmadan, tavsiye ve söz dinleyen bir ülke olmadığımız besbelli. Her geçen gün ölü sayısının arttığı, zengin ya da fakir dinlemeyen corona virüs salgını pek çoğumuzun ne yazık ki gündeminde bile değil.   

**

Sağlık çalışanlarının mücadelesini görmezden gelenler, sağlık bakanının günlerce uyumadan verdiği emeği hiçe sayanlar, yetkililerin evlerine gitmeleri adına sokakta peşlerinden koştukları duyarsız vatandaşlar varken corona salgınından nasıl kurtulacağız hiçbir fikrim yok. Tüm olan bitene karşın, bir kez daha herkesi çok geç olmadan uyarıları dinlemeye, mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaya, sabırlı davranmaya ve yetkililerin sözlerini önemsemeye davet ettiğimi söylemek istiyorum.

**

En kısa sürede normal hayata dönmek adına evlerdeyiz. Salgın artmasın diye mecbur olmadıkça sokağa çıkmıyoruz. Devletimiz, 65 yaş ve üstü herkes için tüm imkânları seferber ediyor. Devlet büyüklerimizin işlerini kolaylaştıralım. Salgını hem kendimizden hem de sevdiklerimizden uzak tutalım. Binlerce insan salgından etkilenmişken “bana bir şey olmaz” mantığının yanılgı olduğunun farkına varalım. Uyarıları dikkate almadıkça, yasakların toplum sağlığı adına artabileceğini bilelim.

 
Etiketler: Virüs, şaka, yapmıyor,, öldürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı