Sağlık Haber Girişi: 04.07.2021 - 10:20, Güncelleme: 04.07.2021 - 10:22

“İki cahilin yazısıyla fikir sahibi olmayın!”

 

“İki cahilin yazısıyla fikir sahibi olmayın!”

“İki cahilin yazısıyla fikir sahibi olmayın!”
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs aşılarından şüphe duyanları eleştirerek, "Karpuz seçimini bile karpuzcuya bırakan halkın, salgın ve aşı konusunda uzman kesilmesi beni öldürüyor" dedi. Koronavirüs salgını dünyayı halen etkisi altında tutarken, aşıya karşı geliştirilen aşılar ümit ışığı oldu. Buna rağmen yeni varyantlarıni, mutasyonların çıkması ve aşıların bunlara karşı etkili olup olmayacağı, yan etkileri de tartışma konusu oldu. "KARPUZU KARPUZCUYA SEÇTİREN HALK.." Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kendisinin Biontech aşısını tavsiye etmesini eleştiren bir takipçisine, "Karpuz seçimini bile deneyimine güvenip karpuzcuya bırakan halkın, salgın ve aşı konusunda uzman kesilmesi beni öldürüyor" yanıtını vererek koronavirüs aşıları hakkında bilgi verdi. "FAZ 4 BİTMEDEN NİYE AŞILAR KULLANILIYOR DİYE BİR SORU OLMAZ" Twitter hesabından paylaşımda bulunan Ceyhan şu ifadeleri kullandı: "Bir arkadaşımız sormuş. Herkesin bilgisi olsun diye buradan yanıtlıyorum. Faz 4 çalışması aşı (veya ilaç) ruhsat alıp uygulanmaya başladıktan sonra yapılan çalışmadır. Yani şu anda kullanılan aşılarda yapılan çalışmalar faz 4 çalışmalardır. Faz 4 bitmeden niye aşılar kullanılıyor diye bir soru olmaz yani. "KORONAVİRÜS GEÇİRENLERDE 100 KAT DAHA AĞIR VAKALAR VAR" Perikardit değil, miyokardit. Bilimde kardiolog dedi diye bir delil olmaz. 300 milyon dozda 1100 miyokardit görüldü, bu aşı olmayanlarla anlamlı fark oluşturmadı. Hepsi gençlerde ve hafif vakalardı. Oysa Kovid-19 geçirenlerde yüz kat daha sık ve ağır vakalar görülüyor. "ÇİN AŞISI OLANLARI TEKRAR AŞILAMAK ZORUNDA KALDIK" Çin/Alman aşısı farkına gelince, üretim Almanya’da değil, ABD’de yapılıyor. Çin’in üretim denetiminde problem var. Bakın, Çin aşısı olanları tekrar aşılamak zorunda kaldık. "AŞI İÇİN 5 YIL MI BEKLEYELİM" 5 yıl sonra aşı ne yapacak? Pandemi ve aşının gerçekleri bunlar. 5 yıl bekleyelim mi? Salgın ne olacak? Bu yaklaşımla, hiçbir aşı veya ilaç geliştirilemez. Kullandığınız ağrı kesici, antibiyotik, kanser ilaçlarında 5 yılı bırakın, 5 hafta beklenildi mi sanıyorsunuz? "İKİ CAHİLİN YAZISIYLA FİKİR SAHİBİ OLMAYIN" Uzun süreli yan etkileri öngörme yöntemleri var, bu aşılarda da kullanıldı ve güvenli bulundu. Son olarak; ne olur, Dünya’da en uzun eğitimi gerektiren bu konularda Google'dan bakıp, iki cahilin yazısını okuyarak fikir sahibi olmaya çalışmayın. Karpuza gösterdiğiniz saygı."
“İki cahilin yazısıyla fikir sahibi olmayın!”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs aşılarından şüphe duyanları eleştirerek, "Karpuz seçimini bile karpuzcuya bırakan halkın, salgın ve aşı konusunda uzman kesilmesi beni öldürüyor" dedi.

Koronavirüs salgını dünyayı halen etkisi altında tutarken, aşıya karşı geliştirilen aşılar ümit ışığı oldu. Buna rağmen yeni varyantlarıni, mutasyonların çıkması ve aşıların bunlara karşı etkili olup olmayacağı, yan etkileri de tartışma konusu oldu.

"KARPUZU KARPUZCUYA SEÇTİREN HALK.."

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kendisinin Biontech aşısını tavsiye etmesini eleştiren bir takipçisine, "Karpuz seçimini bile deneyimine güvenip karpuzcuya bırakan halkın, salgın ve aşı konusunda uzman kesilmesi beni öldürüyor" yanıtını vererek koronavirüs aşıları hakkında bilgi verdi.

"FAZ 4 BİTMEDEN NİYE AŞILAR KULLANILIYOR DİYE BİR SORU OLMAZ"

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Ceyhan şu ifadeleri kullandı: "Bir arkadaşımız sormuş. Herkesin bilgisi olsun diye buradan yanıtlıyorum. Faz 4 çalışması aşı (veya ilaç) ruhsat alıp uygulanmaya başladıktan sonra yapılan çalışmadır. Yani şu anda kullanılan aşılarda yapılan çalışmalar faz 4 çalışmalardır. Faz 4 bitmeden niye aşılar kullanılıyor diye bir soru olmaz yani.

"KORONAVİRÜS GEÇİRENLERDE 100 KAT DAHA AĞIR VAKALAR VAR"

Perikardit değil, miyokardit. Bilimde kardiolog dedi diye bir delil olmaz. 300 milyon dozda 1100 miyokardit görüldü, bu aşı olmayanlarla anlamlı fark oluşturmadı. Hepsi gençlerde ve hafif vakalardı. Oysa Kovid-19 geçirenlerde yüz kat daha sık ve ağır vakalar görülüyor.

"ÇİN AŞISI OLANLARI TEKRAR AŞILAMAK ZORUNDA KALDIK"

Çin/Alman aşısı farkına gelince, üretim Almanya’da değil, ABD’de yapılıyor. Çin’in üretim denetiminde problem var. Bakın, Çin aşısı olanları tekrar aşılamak zorunda kaldık.

"AŞI İÇİN 5 YIL MI BEKLEYELİM"

5 yıl sonra aşı ne yapacak? Pandemi ve aşının gerçekleri bunlar. 5 yıl bekleyelim mi? Salgın ne olacak? Bu yaklaşımla, hiçbir aşı veya ilaç geliştirilemez. Kullandığınız ağrı kesici, antibiyotik, kanser ilaçlarında 5 yılı bırakın, 5 hafta beklenildi mi sanıyorsunuz?

"İKİ CAHİLİN YAZISIYLA FİKİR SAHİBİ OLMAYIN"

Uzun süreli yan etkileri öngörme yöntemleri var, bu aşılarda da kullanıldı ve güvenli bulundu. Son olarak; ne olur, Dünya’da en uzun eğitimi gerektiren bu konularda Google'dan bakıp, iki cahilin yazısını okuyarak fikir sahibi olmaya çalışmayın. Karpuza gösterdiğiniz saygı."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.