Haber Girişi: 22.11.2021 - 12:44, Güncelleme: 23.11.2021 - 11:03

Tarhan’ dan AK Parti’ye gönderme

 

Tarhan’ dan AK Parti’ye gönderme

Tarhan’ dan AK Parti’ye gönderme
 CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Komisyonda görüşülmesi beklenen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini sert bir dille eleştirdi.  Tarhan, “Elektrik faturalarında TRT Payını kaldırıyoruz diye müjde gibi açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sarayında hazırlanıp TBMM’ye sunulan yasa teklifine baktığımızda TRT payı, 1 Ocak 2022’de kaldırılacak. Vatandaş önümüzdeki iki ayın faturalarında da TRT Payını ve enerji fonunu ödemeye devam edecek” dedi. Komisyona sunacakları değişiklik önergesi ile TRT payı ve enerji fonunun Kanunun yürürlüğe girdiği gün itibariyle kaldırılmasını teklif edeceklerini söyleyen Tarhan, “Biz ek madde önergesi vererek su, elektrik, gaz, ısıtmada da KDV’nin kaldırılmasını da gündeme getireceğiz. Kara kış fonu önerimizdeki en önemli kalem olan KDV’nin kaldırılmasını teklif ederek vatandaşımızın üzerindeki yükleri kaldırmayı hedefliyoruz.” dedi.  Tahsin Tarhan, Teklifin 21 ayrı Kanunda değişiklik öngören Torba Yasa şeklinde sunulduğunun altını çizdi, “Ak Parti son dönemde her Torba Yasa’ya bir çift maaş düzenlemesi eklemek peşinde. Kazanılmış hakları geriye dönük yasa ile ellerinden alınan EYT’li vatandaşlarımıza, Cumhurbaşkanı Erdoğan “yok öyle hem emekli olup hem gidip çalışmak. Ben EYT sorunu diye bir sorun görmüyorum” derken yarın görüşülecek bu teklifte de emekli aylığı alırken Kızılay, Yeşilay, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı gibi yönetimlerini kendi belirledikleri dernek ve vakıflarda görev yapanlara çift maaş yolunu açmak asıl hedef. Düzenleme yasalaşırsa bu kişiler söz konusu vakıf veya derneklerde görev yaparken, emekli maaşlarını da almaya devam edecekler. CHP Grubu olarak Anayasa’nın kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı olan bu düzenlemenin de Teklif metninden çıkartılması için önerge vereceğiz.” diyerek düzenlemeyi eleştiren Tarhan, sözlerine şöyle devam etti: “EYT’li vatandaşlarımız müsterih olsunlar CHP iktidarında onların da sorunları çözülecek. Kazanılmış hakları kendilerine teslim edilecektir” Tahsin Tarhan, “TCDD, TDİ gibi devlet kurumlarına ait birçok liman, özel şirket ya da konsorsiyumlara sınırları değişkenlik gösteren anlaşmalarla devrediliyor. Özelleştirme ihaleleri ile işletme hakları devredilen limanlara ilişkin getirilen bu düzenleme ile ihalesiz, pazarlıksız olarak sözleşmelerin süresi 49 yıla uzatılacak. AK Parti iktidarı gelecek iktidarların da iradesine ipotek koyma peşinde. Kendileri giderken yandaşlarına hala liman rantı sağlamak için Kanun değişikliğine gitme çabası kabul edilemez” dedi. Tarhan, mevcut işleticilerle süre uzatımı yerine, süre bitimiyle birlikte bu limanların yeni şartlar altında farklı firmaların katılımları ile ihale edilmelerinin kamunun uzun süreli sözleşmelerden zarar görmesinin önüne geçeceğinin de altını çizdi.
Tarhan’ dan AK Parti’ye gönderme

 CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Komisyonda görüşülmesi beklenen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini sert bir dille eleştirdi.

 Tarhan, “Elektrik faturalarında TRT Payını kaldırıyoruz diye müjde gibi açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sarayında hazırlanıp TBMM’ye sunulan yasa teklifine baktığımızda TRT payı, 1 Ocak 2022’de kaldırılacak. Vatandaş önümüzdeki iki ayın faturalarında da TRT Payını ve enerji fonunu ödemeye devam edecek” dedi. Komisyona sunacakları değişiklik önergesi ile TRT payı ve enerji fonunun Kanunun yürürlüğe girdiği gün itibariyle kaldırılmasını teklif edeceklerini söyleyen Tarhan, “Biz ek madde önergesi vererek su, elektrik, gaz, ısıtmada da KDV’nin kaldırılmasını da gündeme getireceğiz. Kara kış fonu önerimizdeki en önemli kalem olan KDV’nin kaldırılmasını teklif ederek vatandaşımızın üzerindeki yükleri kaldırmayı hedefliyoruz.” dedi.

 Tahsin Tarhan, Teklifin 21 ayrı Kanunda değişiklik öngören Torba Yasa şeklinde sunulduğunun altını çizdi, “Ak Parti son dönemde her Torba Yasa’ya bir çift maaş düzenlemesi eklemek peşinde. Kazanılmış hakları geriye dönük yasa ile ellerinden alınan EYT’li vatandaşlarımıza, Cumhurbaşkanı Erdoğan “yok öyle hem emekli olup hem gidip çalışmak. Ben EYT sorunu diye bir sorun görmüyorum” derken yarın görüşülecek bu teklifte de emekli aylığı alırken Kızılay, Yeşilay, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı gibi yönetimlerini kendi belirledikleri dernek ve vakıflarda görev yapanlara çift maaş yolunu açmak asıl hedef. Düzenleme yasalaşırsa bu kişiler söz konusu vakıf veya derneklerde görev yaparken, emekli maaşlarını da almaya devam edecekler. CHP Grubu olarak Anayasa’nın kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı olan bu düzenlemenin de Teklif metninden çıkartılması için önerge vereceğiz.” diyerek düzenlemeyi eleştiren Tarhan, sözlerine şöyle devam etti: “EYT’li vatandaşlarımız müsterih olsunlar CHP iktidarında onların da sorunları çözülecek. Kazanılmış hakları kendilerine teslim edilecektir”

Tahsin Tarhan, “TCDD, TDİ gibi devlet kurumlarına ait birçok liman, özel şirket ya da konsorsiyumlara sınırları değişkenlik gösteren anlaşmalarla devrediliyor. Özelleştirme ihaleleri ile işletme hakları devredilen limanlara ilişkin getirilen bu düzenleme ile ihalesiz, pazarlıksız olarak sözleşmelerin süresi 49 yıla uzatılacak. AK Parti iktidarı gelecek iktidarların da iradesine ipotek koyma peşinde. Kendileri giderken yandaşlarına hala liman rantı sağlamak için Kanun değişikliğine gitme çabası kabul edilemez” dedi. Tarhan, mevcut işleticilerle süre uzatımı yerine, süre bitimiyle birlikte bu limanların yeni şartlar altında farklı firmaların katılımları ile ihale edilmelerinin kamunun uzun süreli sözleşmelerden zarar görmesinin önüne geçeceğinin de altını çizdi.

Kocaeli HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.