Siyaset Haber Girişi: 27.01.2021 - 14:12, Güncelleme: 27.01.2021 - 14:12

“Üniversiteler Büyükşehirlerde merdiven altı haline geldi”

 

“Üniversiteler Büyükşehirlerde merdiven altı haline geldi”

CHP PM üyesi Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan teknoloji geliştirme bölgeleri kanunu hakkında mecliste gerçekleştirdiği konuşmasında, “Üniversiteler Büyükşehirlerde merdiven altı haline geldi” dedi.
Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde görüşüldü. CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndan geçen kanunun tümü üzerine Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Komisyondan acele geçirilen bu kanun teklifi, Genel Kurul’da üç ay bekletildi. Kapsamlı bir çalışma yapılmadan ve kimin tarafından hazırlandığı belli olmayan, sanayiye, bilime, teknolojiye gerçekten katkı sağlamayacak bir kanun teklifi ile karşı karşıyayız. 25 Maddelik bu kanun teklifi 8 ayrı kanunu değiştirmektedir. TEKNOPARK MANTIĞI ORTADAN KALDIRILABİLİR Teklifle kuluçka merkezlerinin teknoparklar dışına kurulmasına izin verilmektedir. Teknoparkların kurulma amacı sanayi, üniversite ve araştırma merkezleri arasındaki iş birliğini arttırmak, Ar-Ge’ye dayalı ileri teknoloji ürün ve hizmetlerin üretilmesinde uygun altyapıyı sunmaktır. Teknoparklar ülkemizin sanayisine ve ihracatına katkının yoğun olmasını beklediğimiz alanlardır. Teknoparkların bazı birimlerinin bölge dışında da kurulması ihtimali Teknopark mantığını tümüyle ortadan kaldırılabilir. Teklif bu haliyle yasalaşırsa, merkezlerin bütünlüğü bozularak bilim üreten merkezleri işlevsiz hale gelecektir. Daha önce aynı yanlış üniversitelerde yapıldı. Üniversiteler Büyükşehirlerde merdiven altı haline geldi. Apartmanların altında yüksekokullar, fakülteler açıldı. Bu madde tekliften çıkarılmalıdır!” diyerek konunun önemine dikkat çekti. ALANINDA UZMAN OLMAYAN KİŞİLERE SINIRSIZ YETKİLER VERİLİYOR Bakanlığa bilim dalı belirleme yetkisi verilmesi liyakat sorununa, kayırmacılığa ve desteklerde eşitsizliğe yol açar. Bu ülkenin onca bilim insanı ve bilimsel kuruluşu varken bakana bu yetkinin verilmesi doğru değildir. Kanun Teklifi sadece Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yetki vermekle kalmıyor. Teknoloji Geliştirme Bölgesi iptal yetkisini de Cumhurbaşkanı’na veriyor. Yetkinin tek bir elde toplanması, teknoparkta faaliyet gösteren firmaları güvencesiz bırakacaktır. Bu keyfi tutum bilimsel bilgi üretimini sekteye uğratır ve girişimci bu riski göze alıp teknoparka yatırım yapmaz.”
CHP PM üyesi Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan teknoloji geliştirme bölgeleri kanunu hakkında mecliste gerçekleştirdiği konuşmasında, “Üniversiteler Büyükşehirlerde merdiven altı haline geldi” dedi.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde görüşüldü. CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndan geçen kanunun tümü üzerine Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Komisyondan acele geçirilen bu kanun teklifi, Genel Kurul’da üç ay bekletildi. Kapsamlı bir çalışma yapılmadan ve kimin tarafından hazırlandığı belli olmayan, sanayiye, bilime, teknolojiye gerçekten katkı sağlamayacak bir kanun teklifi ile karşı karşıyayız. 25 Maddelik bu kanun teklifi 8 ayrı kanunu değiştirmektedir.

TEKNOPARK MANTIĞI ORTADAN KALDIRILABİLİR

Teklifle kuluçka merkezlerinin teknoparklar dışına kurulmasına izin verilmektedir. Teknoparkların kurulma amacı sanayi, üniversite ve araştırma merkezleri arasındaki iş birliğini arttırmak, Ar-Ge’ye dayalı ileri teknoloji ürün ve hizmetlerin üretilmesinde uygun altyapıyı sunmaktır. Teknoparklar ülkemizin sanayisine ve ihracatına katkının yoğun olmasını beklediğimiz alanlardır. Teknoparkların bazı birimlerinin bölge dışında da kurulması ihtimali Teknopark mantığını tümüyle ortadan kaldırılabilir. Teklif bu haliyle yasalaşırsa, merkezlerin bütünlüğü bozularak bilim üreten merkezleri işlevsiz hale gelecektir. Daha önce aynı yanlış üniversitelerde yapıldı. Üniversiteler Büyükşehirlerde merdiven altı haline geldi. Apartmanların altında yüksekokullar, fakülteler açıldı. Bu madde tekliften çıkarılmalıdır!” diyerek konunun önemine dikkat çekti.

ALANINDA UZMAN OLMAYAN KİŞİLERE SINIRSIZ YETKİLER VERİLİYOR

Bakanlığa bilim dalı belirleme yetkisi verilmesi liyakat sorununa, kayırmacılığa ve desteklerde eşitsizliğe yol açar. Bu ülkenin onca bilim insanı ve bilimsel kuruluşu varken bakana bu yetkinin verilmesi doğru değildir. Kanun Teklifi sadece Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yetki vermekle kalmıyor. Teknoloji Geliştirme Bölgesi iptal yetkisini de Cumhurbaşkanı’na veriyor. Yetkinin tek bir elde toplanması, teknoparkta faaliyet gösteren firmaları güvencesiz bırakacaktır. Bu keyfi tutum bilimsel bilgi üretimini sekteye uğratır ve girişimci bu riski göze alıp teknoparka yatırım yapmaz.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.