Ali Rıza Utar
Köşe Yazarı
Ali Rıza Utar
 

Anne ve Babanın Konumu

Kur'an'da anne-babanın makamının önemi, çeşitli ifadelerden ve tatlı bir açıklama tarzından anlaşılmaktadır: 1- Evlatların, anne-babanın makamının önemine dikkat etmeleri için çeşitli surelerde Allah’a tapmanın hemen ardından anne-babaya iyilik etmek ifadesi kullanılmıştır. Aşağıdaki cümle ve bu cümlenin benzeri ayetler Kur’ân’da çoktur: “Rabbin, kendinden başkasına kulluk etmemenizi ve ana-babaya iyilik etmenizi emretti.” Bu anlamdaki ayetler Bakara 83, Nisa 36, En’am 151 ve Lokman 24’de geçmektedir. 2- Müslümanlara, anne-babalarına her nevi bağışı esirgememeleri ve hayatın bütün dönemlerinde anne-babalarını gözetmeleri açıkça emredilmektedir. Şimdi ayetlere bir bakalım: “Biriniz ölürken, kendisinden sonra bir hayır bırakacaksa, anasına, babasına ve yakınlarına, uygun bir şekilde vasiyette bulunmak size farz kılındı.” “De ki: “Hayra ait sarf edeceğiniz şey; anaya, babayadır.” “Biri ya da ikisi senin yanında yaşlılığa ererse, onlara “of” bile deme, onları azarlama ve onlara güzel söz söyle.” 3- Allah, Kur'an'da Kutsal önderlerin yöntemlerini beyan etmektedir. Onlar anne-babalarına karşı pek saygılıydılar. Ölümlerinden sonra da onlar için istiğfar dilemekteydiler. Aşağıdaki ayetlerle konu daha iyi anlaşılacaktır: “Anne ve babasına iyi davranırdı. “Rabbimiz! Hesabın görüleceği günde beni, anne-babamı ve müminleri bağışla.” Çocukların anne-babalarına karşı vazifelerini belirleyen en kapsamlı ayet İsra suresinin 23 ve 24. ayetleridir ki burada özet olarak onlara değineceğiz: 1- Anne-babaya iyilik yapmak. 2- Yaşlılık dönemlerinde onlara bakmak. 3- Onları incitecek sözlerden kaçınmak ve saygılı bir şekilde konuşmak. 4- Onlara karşı mütevazı olmak. 5- Onlar için Allah’tan rahmet ve mağfiret dilemek.  Allah, anne-babanın değerli hizmetlerine verdiği önemden dolayı onlar hakkında tavsiyelerde bulunmaktadır:
Ekleme Tarihi: 10 Eylül 2021 - Cuma

Anne ve Babanın Konumu

Kur'an'da anne-babanın makamının önemi, çeşitli ifadelerden ve tatlı bir açıklama tarzından anlaşılmaktadır:

1- Evlatların, anne-babanın makamının önemine dikkat etmeleri için çeşitli surelerde Allah’a tapmanın hemen ardından anne-babaya iyilik etmek ifadesi kullanılmıştır. Aşağıdaki cümle ve bu cümlenin benzeri ayetler Kur’ân’da çoktur:

“Rabbin, kendinden başkasına kulluk etmemenizi ve ana-babaya iyilik etmenizi emretti.”

Bu anlamdaki ayetler Bakara 83, Nisa 36, En’am 151 ve Lokman 24’de geçmektedir.

2- Müslümanlara, anne-babalarına her nevi bağışı esirgememeleri ve hayatın bütün dönemlerinde anne-babalarını gözetmeleri açıkça emredilmektedir. Şimdi ayetlere bir bakalım: “Biriniz ölürken, kendisinden sonra bir hayır bırakacaksa, anasına, babasına ve yakınlarına, uygun bir şekilde vasiyette bulunmak size farz kılındı.”

“De ki: “Hayra ait sarf edeceğiniz şey; anaya, babayadır.”

“Biri ya da ikisi senin yanında yaşlılığa ererse, onlara “of” bile deme, onları azarlama ve onlara güzel söz söyle.”

3- Allah, Kur'an'da Kutsal önderlerin yöntemlerini beyan etmektedir. Onlar anne-babalarına karşı pek saygılıydılar. Ölümlerinden sonra da onlar için istiğfar dilemekteydiler. Aşağıdaki ayetlerle konu daha iyi anlaşılacaktır:

“Anne ve babasına iyi davranırdı.

“Rabbimiz! Hesabın görüleceği günde beni, anne-babamı ve müminleri bağışla.”

Çocukların anne-babalarına karşı vazifelerini belirleyen en kapsamlı ayet İsra suresinin 23 ve 24. ayetleridir ki burada özet olarak onlara değineceğiz:

1- Anne-babaya iyilik yapmak.

2- Yaşlılık dönemlerinde onlara bakmak.

3- Onları incitecek sözlerden kaçınmak ve saygılı bir şekilde konuşmak.

4- Onlara karşı mütevazı olmak.

5- Onlar için Allah’tan rahmet ve mağfiret dilemek.

 Allah, anne-babanın değerli hizmetlerine verdiği önemden dolayı onlar hakkında tavsiyelerde bulunmaktadır:

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.