Ali Rıza Utar
Köşe Yazarı
Ali Rıza Utar
 

Hz. Fatıma'dan (sa.) Hikmetli Sözler

ggg   1- Peygamberin Ehlibeyti olan bizler Allah'la mahlukatının arasındaki irtibat vesileleriyiz, Bizler Allah'ın seçilmiş tertemiz kullarıyız, Bizler Allah'ın yer yüzündeki hüccetleriyiz ve bizler peygamberlerin varisiyiz. 2- İmam Ali (a.s) hakkında: O, rabbin seçmiş olduğu imamdır, nurun ve aydınlığın tecellisidir. Bütün odakların odağıdır, tertemiz bir ailedendir. Doğruluğun sözcüsüdür, imamlığın mihveri ve ölçüsüdür. 3- Bu ümmetin babaları Hz Muhammed (s.a.a.) ve Ali b. Ebu Talip'tir. Onlar kendilerini takip edenleri dünyada sapmadan ahiret de ise sonsuz azaptan kurtarırlar. Cennetin sonsuz nimetlerinden faydalandırırlar. 4- Her kim ibadet ve işlerini halis bir şekilde Allah'a sunar ise Allah rahmet ve bereketi onlara bağışlar. 5- Bütün iyiliklerin ve saadetin hakikati, Ali b. Ebu Talibi hem hayatında hem de ölümünden sonra sevmektedir. 6- Ey Rabbim! Seçilmişlerinin ve benim ayrılığımdan sonra evlatlarımın dökeceği gözyaşları hürmetine senden dostlarımızın ve onların soyundan gelenlerin günahlarını bağışlamanı diliyorum. 7- Allah, İmanı; şirkten temizlenmeniz için, Namazı; bütün çirkinliklerden ve kibirden sakınmanız için, Zekâtı; nefsinizi tezkiye ve rızkın çoğalması için, Orucu; iradenin güçlenmesi ve amellerin ihlaslı olması için karar kıldı. Hacc'ı ise şeriat ve dinin sağlam olması için vacip kıldı. 8- Ey Ebu Hasan! Allah'ın Resulü bana Ehlibeytinden ona ilk kavuşacak şahıs olacağımı ve bundan başka yolun da olmadığını buyurdu. Allah'ın emrine sabret. Allah'ın irade ve kazasına razı ol. 9- Her kim Allah'ın Resulü babama ve bana ister hayatımızda ister ölümümüzden sonra üç gün selam ederse Allah onun için cenneti vacip kılar. 10- Kadının kendi şahsiyetini korumasının en iyi yolu erkekleri görmemesi ve kendini erkeklere göstermemesidir.   11- Sizin dünyanızdan üç şey benim için güzeldi: Kuran tilaveti, Allah'ın Resulünün yüzüne bakmak, Allah yolunda bağışta bulunmak. 12- Her zaman annenin hizmetinde ol çünkü cennet annenin ayakları altındadır.   13- İlk önce komşunu sonra kendini düşün. 14- Hz. Ali'ye vasiyeti: Beni defin ettikten sonra benim için çokluca Kuran oku ve dua et. Çünkü ölen insan öyle bir konumdadır ki her zamankinden daha çok canlılarla yakınlık hisseder.
Ekleme Tarihi: 08 Ocak 2021 - Cuma

Hz. Fatıma'dan (sa.) Hikmetli Sözler

 

1- Peygamberin Ehlibeyti olan bizler Allah'la mahlukatının arasındaki irtibat vesileleriyiz, Bizler Allah'ın seçilmiş tertemiz kullarıyız, Bizler Allah'ın yer yüzündeki hüccetleriyiz ve bizler peygamberlerin varisiyiz.


2- İmam Ali (a.s) hakkında: O, rabbin seçmiş olduğu imamdır, nurun ve aydınlığın tecellisidir. Bütün odakların odağıdır, tertemiz bir ailedendir. Doğruluğun sözcüsüdür, imamlığın mihveri ve ölçüsüdür.


3- Bu ümmetin babaları Hz Muhammed (s.a.a.) ve Ali b. Ebu Talip'tir. Onlar kendilerini takip edenleri dünyada sapmadan ahiret de ise sonsuz azaptan kurtarırlar. Cennetin sonsuz nimetlerinden faydalandırırlar.


4- Her kim ibadet ve işlerini halis bir şekilde Allah'a sunar ise Allah rahmet ve bereketi onlara bağışlar.


5- Bütün iyiliklerin ve saadetin hakikati, Ali b. Ebu Talibi hem hayatında hem de ölümünden sonra sevmektedir.


6- Ey Rabbim! Seçilmişlerinin ve benim ayrılığımdan sonra evlatlarımın dökeceği gözyaşları hürmetine senden dostlarımızın ve onların soyundan gelenlerin günahlarını bağışlamanı diliyorum.


7- Allah, İmanı; şirkten temizlenmeniz için, Namazı; bütün çirkinliklerden ve kibirden sakınmanız için, Zekâtı; nefsinizi tezkiye ve rızkın çoğalması için, Orucu; iradenin güçlenmesi ve amellerin ihlaslı olması için karar kıldı. Hacc'ı ise şeriat ve dinin sağlam olması için vacip kıldı.


8- Ey Ebu Hasan! Allah'ın Resulü bana Ehlibeytinden ona ilk kavuşacak şahıs olacağımı ve bundan başka yolun da olmadığını buyurdu. Allah'ın emrine sabret. Allah'ın irade ve kazasına razı ol.


9- Her kim Allah'ın Resulü babama ve bana ister hayatımızda ister ölümümüzden sonra üç gün selam ederse Allah onun için cenneti vacip kılar.


10- Kadının kendi şahsiyetini korumasının en iyi yolu erkekleri görmemesi ve kendini erkeklere göstermemesidir.

 

11- Sizin dünyanızdan üç şey benim için güzeldi: Kuran tilaveti, Allah'ın Resulünün yüzüne bakmak, Allah yolunda bağışta bulunmak.


12- Her zaman annenin hizmetinde ol çünkü cennet annenin ayakları altındadır.
 

13- İlk önce komşunu sonra kendini düşün.


14- Hz. Ali'ye vasiyeti: Beni defin ettikten sonra benim için çokluca Kuran oku ve dua et. Çünkü ölen insan öyle bir konumdadır ki her zamankinden daha çok canlılarla yakınlık hisseder.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.