Caner Pesen
Köşe Yazarı
Caner Pesen
 

Servis işi vatandaşı perişan etti

Allah düşmanıma yaşatmasın, lise talebesi 4 yavrumuz sorumsuzluklarla dolu bir kaza da hayatını kaybetti. Devletimiz, kazayı tüm yönleri ile araştırıyor, en küçük sorumluluğu, kusuru olan mutlaka cezasını alacak, hiçbir ceza yavrularımızı geri getirmeyecek, ailelerini teselli etmeyecek ama bir nebze de olsun vicdanlar rahatlayacak. Servis kazası sonrasında Gebze’de ki okul servis araçları adeta ablukaya alındı. İlk gün ki yazımız da dilimizin döndüğünce gündeme getirdik, zamanın da kuralları uygulamamak, tedbiri almamak, yaptırımları hayata geçirmemek büyük hataydı. Şimdi ikinci bir hata yapılıyor, en küçük kusuru olan servis aracını emniyet bağlıyor, anında işlem yapıyor. İlk furyada onlarca araç bağlandı, servis şirketleri şimdilerde eksiği olan araçlarını servise gönderemiyor. Tabi ki, servis şirketleri her anlamda eksiksiz şekilde hizmet vermeli, yaşı büyük araç çalıştırmamalı, uygunluğu olmayan şoföre aracını teslim etmemeli, aracında kamerası, kemeri, hijyeni, kafesi her bir kalemi eksiksiz olmalı. Ama, bir alışkanlık yaratmışsın, alan açmışsın, göz yummuşsun, birden bire bu eksiklerden dolayı araç bağlamak, göz açtırmamak kolay iş değil. Makul süre verirsin ‘tamamla’ dersin, ceza kesersin, kazancına ortak olursun, dün göz ardı ettiğin hatalardan dolayı araç bağlayamazsın. O araçlar sadece şirketin, kurumun aracı değil ki, o araçlar aynı zaman da öğrencilerimizin okullarına gitmesini sağlayan, öğrencilerimize ait araçlardır. Bir haftalık ara dönemi yetmedi, yetmezdi zaten, yeni dönem sıkıntılarla başladı. Vatandaş mağdur, öğrencilerimiz, veliler huzursuz. Sabah kalktığın da okula nasıl gideceği belli değil, gitti, nasıl geleceği mutlak değil. Bu belirsizliklere, bu sıkıntılara artık son verilmeli. Bir ortak akıl, bir ehil kişi, çıkıp ta sorumluluk alıp, çözüm üretemiyor. Hiç kimse, Beylikbağı’nda yaşanan kazada ki kusurları örtemez, böyle bir çaba içine hiç kimse giremez, evlatlarımızı, kıyamadıklarımızı toprağa verdik, yaralı yavrularımız var. İhmaller büyük, öyle büyük hatalar var ki, bu büyük hata ve ağır sonuçlardan ötürü, tüm camiayı suçlayabilirsiniz, yaptırım uygulayabilirsiniz ama vatandaşı da bu kadar mağdur etmek doğru değil. Her gün onlarca şikayet, sıkıntı, isyan duyuyoruz, hiçbir suçu olmayan insanları bu kadar da mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Evrakında eksiği olan, şoföründe kusur olan hiçbir servis şirketinin isyanını da, mağduriyetini de dikkate almıyorum, önemi de yok, en ağır şekilde cezalandırılsınlar. Fakat, vatandaşın sıkıntısını da görmezden gelemez, duyarsız olamazsınız, bağlanan her araç, aksayan servis hizmeti demek, çocuklarımızın eğitim hakkının elinden alınması demektir, buna artık son verilmeli.      
Ekleme Tarihi: 24 Kasım 2021 - Çarşamba

Servis işi vatandaşı perişan etti

Allah düşmanıma yaşatmasın, lise talebesi 4 yavrumuz sorumsuzluklarla dolu bir kaza da hayatını kaybetti.

Devletimiz, kazayı tüm yönleri ile araştırıyor, en küçük sorumluluğu, kusuru olan mutlaka cezasını alacak, hiçbir ceza yavrularımızı geri getirmeyecek, ailelerini teselli etmeyecek ama bir nebze de olsun vicdanlar rahatlayacak.

Servis kazası sonrasında Gebze’de ki okul servis araçları adeta ablukaya alındı.

İlk gün ki yazımız da dilimizin döndüğünce gündeme getirdik, zamanın da kuralları uygulamamak, tedbiri almamak, yaptırımları hayata geçirmemek büyük hataydı.

Şimdi ikinci bir hata yapılıyor, en küçük kusuru olan servis aracını emniyet bağlıyor, anında işlem yapıyor.

İlk furyada onlarca araç bağlandı, servis şirketleri şimdilerde eksiği olan araçlarını servise gönderemiyor.

Tabi ki, servis şirketleri her anlamda eksiksiz şekilde hizmet vermeli, yaşı büyük araç çalıştırmamalı, uygunluğu olmayan şoföre aracını teslim etmemeli, aracında kamerası, kemeri, hijyeni, kafesi her bir kalemi eksiksiz olmalı.

Ama, bir alışkanlık yaratmışsın, alan açmışsın, göz yummuşsun, birden bire bu eksiklerden dolayı araç bağlamak, göz açtırmamak kolay iş değil.

Makul süre verirsin ‘tamamla’ dersin, ceza kesersin, kazancına ortak olursun, dün göz ardı ettiğin hatalardan dolayı araç bağlayamazsın.

O araçlar sadece şirketin, kurumun aracı değil ki, o araçlar aynı zaman da öğrencilerimizin okullarına gitmesini sağlayan, öğrencilerimize ait araçlardır.

Bir haftalık ara dönemi yetmedi, yetmezdi zaten, yeni dönem sıkıntılarla başladı.

Vatandaş mağdur, öğrencilerimiz, veliler huzursuz.

Sabah kalktığın da okula nasıl gideceği belli değil, gitti, nasıl geleceği mutlak değil.

Bu belirsizliklere, bu sıkıntılara artık son verilmeli.

Bir ortak akıl, bir ehil kişi, çıkıp ta sorumluluk alıp, çözüm üretemiyor.

Hiç kimse, Beylikbağı’nda yaşanan kazada ki kusurları örtemez, böyle bir çaba içine hiç kimse giremez, evlatlarımızı, kıyamadıklarımızı toprağa verdik, yaralı yavrularımız var.

İhmaller büyük, öyle büyük hatalar var ki, bu büyük hata ve ağır sonuçlardan ötürü, tüm camiayı suçlayabilirsiniz, yaptırım uygulayabilirsiniz ama vatandaşı da bu kadar mağdur etmek doğru değil.

Her gün onlarca şikayet, sıkıntı, isyan duyuyoruz, hiçbir suçu olmayan insanları bu kadar da mağdur etmeye kimsenin hakkı yok.

Evrakında eksiği olan, şoföründe kusur olan hiçbir servis şirketinin isyanını da, mağduriyetini de dikkate almıyorum, önemi de yok, en ağır şekilde cezalandırılsınlar.

Fakat, vatandaşın sıkıntısını da görmezden gelemez, duyarsız olamazsınız, bağlanan her araç, aksayan servis hizmeti demek, çocuklarımızın eğitim hakkının elinden alınması demektir, buna artık son verilmeli.

 

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.