GAİA
Köşe Yazarı
GAİA
 

Bizi Biz Yapan Şey Ne?

Varlığımızın ilk anlarından itibaren bir takım öğretilerle tanışırız. Bu öğretiler bize yaşam boyu eşlik eder. İnanç, kültürel-ekonomik bağlamlar, toplum beklentileri bizi istisnasız en derinden etkileyen unsurlardır. İlk etkileşimimizi anne baba temelli olan ailemizle gerçekleştiririz, anne baba temelli diyorum çünlü olmamaları dahilinde rolleri etkili bir şekilde devam eder. Aile etkisiyle ahlak ve tanrı inancı ile tanışırız. Bu gelişim eğitim ve sosyal hayatla şekillenmeye devam eder. Fakat bu süreçte birey olmaya çalışan kimlik kazanmaya çabalayan bizleri en çok sözsüz, ayrıştırıcı, eril toplum dili zorlar.  Eril diyorum çünkü bu dile erkek bireyler de maruz kalsa da asıl bariz, baskın, şekillendirici etkileri kadınlar üzerinde daha fazla görülür.  Ayrıştırıcı ve baskın diyorum çünkü kim bu sözle canlı düzene biyolojik, inanç, ekonomik, fiziksel vb. unsurlardan ötürü uyum sağlamaz ise kuşkusuz dışlanır. Peki sağlıklı bir insanla fiziksel engelli bir insanın arasındaki tek fark eylem farkıyken bu engelli insanların toplum içinde problem, kaygı unsuru olmaları ne kadar mantıklı? (Bir taraf bir eylemi doğrudan gerçekleştirirken bir taraf dolaylı gerçekleştirir.) Erkekler hemen hemen her pozisyonda ve meslekte sorgusuzca başarı sağlarken neden kadınlar belli kalıplara maruz kalır. Bunu çoğu kez medyada görürüz (Kadın tır şöförü, kadın duvar ustası, kadın kaynakçı) gibi... Cinsiyetleri meslek ve başarılarının önüne geçer, halbuki hiç görmedim erkek bireylerin mesleklerinde ve yaşamlarında erkek cerrah, erkek şef, erkek usta diye cinsiyetleriyle isimlendirildiklerini. Mutluluğa, acıya, heyecana, korkuya ve nice duyguya ve blaya verdiğimiz tepkiler dahi bu toplum diliyle şekillenir. Tüm bunlar bizi yaşam boyu etkiler öyle ki etkilendiğimizi bile anlamayız. Ve ortaya çıkan bireye 'ben' deriz. 
Ekleme Tarihi: 07 Haziran 2021 - Pazartesi

Bizi Biz Yapan Şey Ne?

Varlığımızın ilk anlarından itibaren bir takım öğretilerle tanışırız. Bu öğretiler bize yaşam boyu eşlik eder.
İnanç, kültürel-ekonomik bağlamlar, toplum beklentileri bizi istisnasız en derinden etkileyen unsurlardır.
İlk etkileşimimizi anne baba temelli olan ailemizle gerçekleştiririz, anne baba temelli diyorum çünlü olmamaları dahilinde rolleri etkili bir şekilde devam eder.
Aile etkisiyle ahlak ve tanrı inancı ile tanışırız. Bu gelişim eğitim ve sosyal hayatla şekillenmeye devam eder.
Fakat bu süreçte birey olmaya çalışan kimlik kazanmaya çabalayan bizleri en çok sözsüz, ayrıştırıcı, eril toplum dili zorlar. 
Eril diyorum çünkü bu dile erkek bireyler de maruz kalsa da asıl bariz, baskın, şekillendirici etkileri kadınlar üzerinde daha fazla görülür. 
Ayrıştırıcı ve baskın diyorum çünkü kim bu sözle canlı düzene biyolojik, inanç, ekonomik, fiziksel vb. unsurlardan ötürü uyum sağlamaz ise kuşkusuz dışlanır.
Peki sağlıklı bir insanla fiziksel engelli bir insanın arasındaki tek fark eylem farkıyken bu engelli insanların toplum içinde problem, kaygı unsuru olmaları ne kadar mantıklı? (Bir taraf bir eylemi doğrudan gerçekleştirirken bir taraf dolaylı gerçekleştirir.)
Erkekler hemen hemen her pozisyonda ve meslekte sorgusuzca başarı sağlarken neden kadınlar belli kalıplara maruz kalır. Bunu çoğu kez medyada görürüz (Kadın tır şöförü, kadın duvar ustası, kadın kaynakçı) gibi... Cinsiyetleri meslek ve başarılarının önüne geçer, halbuki hiç görmedim erkek bireylerin mesleklerinde ve yaşamlarında erkek cerrah, erkek şef, erkek usta diye cinsiyetleriyle isimlendirildiklerini.
Mutluluğa, acıya, heyecana, korkuya ve nice duyguya ve blaya verdiğimiz tepkiler dahi bu toplum diliyle şekillenir.
Tüm bunlar bizi yaşam boyu etkiler öyle ki etkilendiğimizi bile anlamayız. Ve ortaya çıkan bireye 'ben' deriz. 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.