GAİA
Köşe Yazarı
GAİA
 

İLAHİ KÖPRÜ

Ağaç  yüzyıllardır bir çok kültür de köklü bir yere sahiptir.Kelt, Antik Mısır, Sümer, Türk ve diğer mitolojlerde yaşamın ölümün, iyinin, kötünün, bereketin ve tüm ilahi varlığın mutlak sembolü olmuştur. Bunun nedeni ise ağaçların  kökleri ile yeraltında, gövdesi ile yeryüzünde ve ışığa yönelen yaprakları ile gökyüzündedir. Yani evrenin üç katını birleştirirler. Aynı zamanda ilkbaharda çiçek açmaları, meyve vermeleri doğumu, sonbaharda yaprak dökmeleri ise ölümü çağrıştırır. Aynı zamanda bu durum evrenin ve yaşamın kesintisiz devamlılığını da akla getirir. Özellikle Eski Yunan ve Roma’da yeraltı tanrısının simgesi olan servinin cehennem ilahları ile ilişkili olduğu düşünülürdü. Belki de, servinin en çok mezarlıklarda kullanılıyor olmasının nedeni budur. Yapraklarının yeşilliğini kaybetmemesi nedeniyle servi aynı zamanda ölümsüzlüğü de simgeler. İklim koşullarına göre anlam yüklenen ağaç ismi ve biçimiyle değişsede yetkinliği aynı kalmıştır . Fransa’da meşe, Almanya’da ıhlamur, İskandinavya’da dişbudak, Lübnan’da sedir, Hindistan’da banyan, Sibirya’da kayın, Türk kültüründe ise servi ağacının özel bir yeri vardır. Ağaçlar belki günümüzde sadece birer ekosistem parçası olarak düşünülse de   daha öncesinde Tanrı'ya ulaşmanın yolu ve dünyanın merkezi olduğunu unutmamak gerekir. Tekrar saygınlığını kazanma dileyiyle...  
Ekleme Tarihi: 13 Kasım 2021 - Cumartesi

İLAHİ KÖPRÜ

Ağaç  yüzyıllardır bir çok kültür de köklü bir yere sahiptir.Kelt, Antik Mısır, Sümer, Türk ve diğer mitolojlerde yaşamın ölümün, iyinin, kötünün, bereketin ve tüm ilahi varlığın mutlak sembolü olmuştur. Bunun nedeni ise ağaçların  kökleri ile yeraltında, gövdesi ile yeryüzünde ve ışığa yönelen yaprakları ile gökyüzündedir. Yani evrenin üç katını birleştirirler. Aynı zamanda ilkbaharda çiçek açmaları, meyve vermeleri doğumu, sonbaharda yaprak dökmeleri ise ölümü çağrıştırır. Aynı zamanda bu durum evrenin ve yaşamın kesintisiz devamlılığını da akla getirir.

Özellikle Eski Yunan ve Roma’da yeraltı tanrısının simgesi olan servinin cehennem ilahları ile ilişkili olduğu düşünülürdü. Belki de, servinin en çok mezarlıklarda kullanılıyor olmasının nedeni budur. Yapraklarının yeşilliğini kaybetmemesi nedeniyle servi aynı zamanda ölümsüzlüğü de simgeler.
İklim koşullarına göre anlam yüklenen ağaç ismi ve biçimiyle değişsede yetkinliği aynı kalmıştır . Fransa’da meşe, Almanya’da ıhlamur, İskandinavya’da dişbudak, Lübnan’da sedir, Hindistan’da banyan, Sibirya’da kayın, Türk kültüründe ise servi ağacının özel bir yeri vardır.

Ağaçlar belki günümüzde sadece birer ekosistem parçası olarak düşünülse de   daha öncesinde Tanrı'ya ulaşmanın yolu ve dünyanın merkezi olduğunu unutmamak gerekir. Tekrar saygınlığını kazanma dileyiyle...

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.