Park ınn

Asgari ücret ve emekli zammı kararı açıklandı

Ekonomi 25.06.2024 - 12:15, Güncelleme: 25.06.2024 - 12:15
 

Asgari ücret ve emekli zammı kararı açıklandı

Milyonlarca emekli, memur ve asgari ücretlinin gözü bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve CHP'nin ekonomi kurmayı Yalçın Karatepe arasında yapılacak ekonomi zirvesindeydi. 4 saat süren görüşmede emekli zammı ve asgari ücret konusu masaya yatırılırken, görüşmede yaşananlara ilişkin ilk açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan ve   CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasında yapılan iki görüşmenin ardından ekonomideki kötü gidişatın iyiye döndürülmesi adına CHP'nin ekonomi yönetimi ile Hazine ve Maliye Bakanı  Mehmet Şimşek'in görüşme yapmasına karar verilmişti. Ekonomi programında değişiklikler içeren bir taslak ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşmeye giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, görüşmenin ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Milyonlarca emekli, memur ve asgari ücretli, artan enflasyon nedeniyle kaybettikleri alım gücünü telafi edecek seyyanen zam taleplerinde bulunurken, Bakan Şimşek'in bu konudaki görüşünü Karatepe açıkladı. "EMEKLİYE DÜŞÜK ZAM, ASGARİ ÜCRETTE DEĞİŞİKLİK YOK" Emekli ve asgari ücretin de bulunduğu 4 ana başlık ile Bakan Şimşek'le görüşmeye gittiğini belirten Karatepe, görüşmenin ardından basın açıklamasında bulundu. “Bakan Şimşek'e, asgari ücrete ve emekliye zam talebimizi ilettik ama görüşme sonunda bir değişim iradesi göremedik. Faturayı vatandaşa çıkarmakta ısrarlılar" ifadelerini kullanan CHP'li isim, asgari ücrette yaz aylarında bir değişiklik yapılmayacağını belirtirken, emekli zammının ise sınırlı tutulacağının sinyallerini verdi. "ASGARİ ÜCRETE ZAM ZORUNLU" "Enflasyonun bu kadar yüksek seyrettiği bir yerde asgari ücrete yılın ikinci yarısında zam yapılmamasını reddettik. Dolayısıyla asgari ücrete bir artışın yapılmasının zorunlu olduğunu ifade ettik. Benzer şekilde emekli aylıklarında artış yapılmasının zorunlu olduğunu ilettik. Görüşmeye gitmeden önce hesaplamasını yaptık. 89,6 milyar dolarlık desteğin çiftçilerimize sağlanmadığını görüyoruz 2006'dan bu yana. Desteklerin verilmediği dönemde   Türkiye'nin tarımsal ithalata harcadığı paraların verilerini sayın Bakan'ın dikkatine sunduk. Vergide adaletin sağlanması, insanların ekonomik güçleriyle orantılı olarak vergi ödemesini de paylaştık. Bugün Türkiye'de vergide adaletin olmadığını ifade ettik. Sayın Bakan'a düzenleme yapılması konusunda bazı önerilerde bulunduk. TÜİK VERİLERİ TÜİK verilerine yönelik şüphelerin ortadan kalkmasını istiyorsanız bağımsız bir 'danışma kurulu' ya da 'hakem kurulu' gibi akademisyenlerden, konunun uzmanlarından bir heyet oluşturup bunlar TÜİK verilerini şeffaf bir şekilde incelesinler ve tereddütlerin ortadan kalkması için yardımcı olsunlar. Yurt dışı harcının alınmaması gerektiğini söyledik ama somut bir yanıt alamadık. Tasarıyla ilgili çalışmayı henüz tamamlamadıklarını sanıyorum."
Milyonlarca emekli, memur ve asgari ücretlinin gözü bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve CHP'nin ekonomi kurmayı Yalçın Karatepe arasında yapılacak ekonomi zirvesindeydi. 4 saat süren görüşmede emekli zammı ve asgari ücret konusu masaya yatırılırken, görüşmede yaşananlara ilişkin ilk açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan ve   CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasında yapılan iki görüşmenin ardından ekonomideki kötü gidişatın iyiye döndürülmesi adına CHP'nin ekonomi yönetimi ile Hazine ve Maliye Bakanı  Mehmet Şimşek'in görüşme yapmasına karar verilmişti. Ekonomi programında değişiklikler içeren bir taslak ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşmeye giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, görüşmenin ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Milyonlarca emekli, memur ve asgari ücretli, artan enflasyon nedeniyle kaybettikleri alım gücünü telafi edecek seyyanen zam taleplerinde bulunurken, Bakan Şimşek'in bu konudaki görüşünü Karatepe açıkladı.

"EMEKLİYE DÜŞÜK ZAM, ASGARİ ÜCRETTE DEĞİŞİKLİK YOK"

Emekli ve asgari ücretin de bulunduğu 4 ana başlık ile Bakan Şimşek'le görüşmeye gittiğini belirten Karatepe, görüşmenin ardından basın açıklamasında bulundu. “Bakan Şimşek'e, asgari ücrete ve emekliye zam talebimizi ilettik ama görüşme sonunda bir değişim iradesi göremedik. Faturayı vatandaşa çıkarmakta ısrarlılar" ifadelerini kullanan CHP'li isim, asgari ücrette yaz aylarında bir değişiklik yapılmayacağını belirtirken, emekli zammının ise sınırlı tutulacağının sinyallerini verdi.

"ASGARİ ÜCRETE ZAM ZORUNLU"

"Enflasyonun bu kadar yüksek seyrettiği bir yerde asgari ücrete yılın ikinci yarısında zam yapılmamasını reddettik. Dolayısıyla asgari ücrete bir artışın yapılmasının zorunlu olduğunu ifade ettik. Benzer şekilde emekli aylıklarında artış yapılmasının zorunlu olduğunu ilettik. Görüşmeye gitmeden önce hesaplamasını yaptık. 89,6 milyar dolarlık desteğin çiftçilerimize sağlanmadığını görüyoruz 2006'dan bu yana. Desteklerin verilmediği dönemde   Türkiye'nin tarımsal ithalata harcadığı paraların verilerini sayın Bakan'ın dikkatine sunduk. Vergide adaletin sağlanması, insanların ekonomik güçleriyle orantılı olarak vergi ödemesini de paylaştık. Bugün Türkiye'de vergide adaletin olmadığını ifade ettik. Sayın Bakan'a düzenleme yapılması konusunda bazı önerilerde bulunduk.


TÜİK VERİLERİ

TÜİK verilerine yönelik şüphelerin ortadan kalkmasını istiyorsanız bağımsız bir 'danışma kurulu' ya da 'hakem kurulu' gibi akademisyenlerden, konunun uzmanlarından bir heyet oluşturup bunlar TÜİK verilerini şeffaf bir şekilde incelesinler ve tereddütlerin ortadan kalkması için yardımcı olsunlar. Yurt dışı harcının alınmaması gerektiğini söyledik ama somut bir yanıt alamadık. Tasarıyla ilgili çalışmayı henüz tamamlamadıklarını sanıyorum."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve hedefgazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.